22 Nisan Mahkemesinin Bir Kez Daha Ertelenmesini Kınıyoruz!
04 Ara 2020

22 Nisan Cumartesi günü Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gönüllüleri Adana Atatürk Parkı'nda basın açıklması gerçekleştirmek istedi. Yasal olan basın açıklmasına polis şiddetli birmüdehalede bulundu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ile beraberindeki 94 Furkan Gönüllüsü hakkında 22  Nisan olayları sonrası açılan mahkeme "uyarlama yargılanmalarına cevap verilmediği" gerekçesiyle erteleme kararı verdi.

13 Kasım'da görülen mahkemenin ilk dosyası olan "Polise direnme ve görevini yaptırmama" suçlamasından  beraat alan Furkan Gönüllülerin, bugün gerçekleşen ikinci dosyası 26 Mart Cuma gününe ertelendi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gönüllülerinin  daha önce yapmayı planladıkları "Kutlu Doğum Konferansı" valilik tarafından engellenmiş, bu programa dair yapılmak istenen tüm etkinlikler yasaklanmıştı.

Karar üzerine Anayasa'nın 34'üncü maddesindeki; "Herkes önceden izin almaksızın silahsız ve saldırısız, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir" maddesine uygun olarak Cem Küçük adlı gazetecinin Mavi Marmara şehitlerine "Manyak tipler" ifadelerini kınamak amacıyla basın açıklaması gerçekleştirmek istemiş, ancak maruz kaldıkları ağır polis müdahalesi sebebiyle anayasal haklarından mahrum edilmişlerdi.

Gazeteci Küçük, hakkında açılan davada; "Manyak tipler" ifadesiyle hakaret kastının olmadığını belirtmiş ve beraat almıştı.

22 Nisan 2017 tarihinde Adana Atatürk Parkı'nda birçok kişinin hukuksuzca şiddete maruz kaldığı, başörtülü kadınlara saldırıların gerçekleştirildiği, çocukların polisin sıktığı gazdan etkilendiği olay sonrası Alparslan Kuytul Hocaefendi ve beraberindeki 94 kişi hakkında ise, hukuka uygun hareket etmelerine rağmen mahkeme açıldı. 

Haklarında açılan "Polise direnme ve görevini yaptırmama" suçlamasından 13 Kasım'da beraat alan sanıkların, bugün 24. Asli ceza mahkemesinde görülen "Valinin emrine aykırı hareket, Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma, Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma" suçlamalarından oluşan dosya 26 Mart tarihine ertelendi.