3 Yıl Önce Çocuğumu 6 Haftalıkken Aldırdım Sonrasında Çok Pişman Oldum. Allah Beni Affeder mi? Ne Yapmalıyım?

3 Yıl Önce Çocuğumu 6 Haftalıkken Aldırdım Sonrasında Çok Pişman Oldum. Allah Beni Affeder mi? Ne Yapmalıyım?

Cuma dersi sonrasında halktan gelen soruları cevaplayan Alparslan Kuytul Hocaefendi bu hafta “3 Yıl Önce Çocuğumu 6 Haftalıkken Aldırdım Sonrasında Çok Pişman Oldum. Allah Beni Affeder mi? Ne Yapmalıyım?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Allah affeder. Allah rahmet sahibidir. Allah Azze ve Celle hadiste buyurulduğuna göre 100 adamı öldüren kimseyi, şirk içinde olan ve putlara tapanları, Peygamber Efendimizin amcası Hamza’yı şehit eden Vahşi bile affetmiştir.

Allah, bir daha yapmamak üzere tövbe etmek, pişmanlık duymak ve o günahı da terk etmiş olmak şartıyla affeder. Yani tövbe etmeli, pişmanlık duymalı bir daha yapmamaya azmetmelidir. O zaman tövbe kabul olur.

Çocuğun aldırılması meselesinde bir takım fidye hesapları yapılabiliyor. Yani çocuğun varislerine bir miktar para verilmesi şeklinde hükümler var. Aman varisi annesi, babası, kardeşleri onlara verse bile yine kendisine dönmüş gibi oluyor. Dolasıyla bu da tatbik edilebilen bir şey olmuyor. Büyük bir insanı öldürürse onun fidyesini akrabalarına verir. Bu kendi çocuğu olduğu için yine kendi çocuklarına vermiş gibi olacak.

Yapacağı şey tövbe etmek. Fidye vermek isterse de fidyesini araştırıp verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?