Alparslan Kuytul Hocaefendi Hakkında Son Durum
Alparslan Kuytul Hocaefendi Hakkında Son Durum
16 Mar 2019

Tevhid davasının savunucusu Alparslan Kuytul Hocaefendi,  30 Ocak’ta Şafak Operasyonu ile gözaltına alınmış, 10 günlük gözaltı sürecinin ardından 08 Şubat 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkemece hukuksuz bir şekilde Bolu F tipi cezaevine gönderilmişti.

Bir yıllık haksız tutukluluğun ardından hakkındaki tüm suçlamalardan tahliye edilen Alparslan Kuytul Hocaefendinin, duruşma savcısının itirazı üzerine saatler içerisinde tekrar cezaevine gönderilmesi ise sert tepkilere neden olmuştu.

Alparslan Kuytul Hocaefendinin Mahkemeleri Ne Zaman?

Alparslan Kuytul Hocaefendi tutuklu yargılandığı "Terör Örgütü Propagandası" ve "Suç Örgütü Kurma ve Nitelikli Dolandırıcılık" suçlamalarından ilk duruşmada tahliye  edilmiş ve her iki mahkeme de ileri bir tarihe ertelenmişti.

8 Kasım 2018'de Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Alparslan Kuytul Hocaefendiyi Terör Örgütü Propagandası" tahliye edilmesine karar vermiş ve dosyayı incelemek için davayı, 10 Ocak 2019 tarihine ertelemişti.

10 Ocak 2019 da görülen terör mahkemesinin ikinci duruşması, SEGBİS bağlantısı kurulamaması ve savcının ek süre talebi üzerine 4 Nisan 2019 tarihine ertelendi.

4 Nisan 2019 da görülen mahkeme mahkeme heyeti, dosyaya yeni eklenen belgelerin incelenmesine, eksik hususların giderilmesine ve sanıkların mevcut hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 3. kez 4 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

İlk duruşması 22 Ocak'ta, Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştirilen “Suç Örgütü Kurma ve Nitelikli Dolandırıcılık” davası, üç gün devam eden duruşma sürecinin ardından, tutuklu olan Alparslan Kuytul Hocaefendi, Ali Alagöz ve Veysel Dörtgöz hakkında tahliye kararı vermiş ve mahkeme 10 Mayıs 2019 tarihine ertelenmişti.

10 Mayıs 2019 tarihinde Alparslan Kuytul Hocaefendinin ‘suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ iddialarıyla yargılandığı  4. Ağır ceza mahkemesi 22 Ağustos 2019 tarihine ertelendi.

5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Süratle Verdiği Tutukluk Kararı

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı adına duruşma savcısının, tahliye kararına ilişkin Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesine itirazı üzerine, mahkeme, saatler içerisinde tahliye kararını bozarak tekrar tutuklama kararı verdi. 5. Ağır Ceza Mahkemesinin aldığı  tekrar tutuklama kararı hukuk garabetini ortaya koydu.

Hukuki Tüm Yollar Kapatılmış Oldu

Alparslan Hocanın avukatı Adem Tural, bu haksız karar sonrası  19 Şubat'ta tahliye talebiyle 4. Ağır Ceza Mahkemesine dilekçe vermişti.

Ancak 24 Ocak'ta tahliye kararı veren 4. Ağır Ceza Mahkemesinin, dosyada hiçbir değişiklik olmamasına  rağmen Alparslan Hoca ve Ali Alagöz'ün tutukluluğunun devamına karar vererek tahliye talebini reddetmesi, tüm hukuki yolların kapatıldığını gösterdi.

Alparslan Kuytul Hocefendi  ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz' ün önce tahliye edildiği sonra saatler içerinde tekrar tutuklandığı dosyanın mahkemesi ise 10 Mayıs Cuma günü  Adana Merkez Adliyesinde görülecektir.

3 Mahkemeden Beraat Etti

Alparslan Kuytul Hocaefendi  büyük bir hukuk garabeti sonucu cezaevinde tutulmaya devam ederken hakkında açılan mahkemelerin 3'ünden de beraat etti.

21 Mayıs 2018 tarihinde “Halkı Kin Ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme” suçlamasından ilk beraatını alan Alparslan Kuytul Hocaefendi,  02 Ekim 2018 tarihinde ise İstanbul Anadolu 16. Asliye Ceza Mahkemesinde “Başbakana Hakaret” suçlamasından ikinci beraatını aldı. Ardından 10 Ocak'ta Adana’da görülen “Kalemi kırılmıştır” meselesinden dolayı açılan “Cumhurbaşkanına Hakaret” davasından da beraat etti.

furkanvakfi.org/alparslan-kuytul-hocaefendi-kac-davadan-beraat-etti.

"Siyaset değil Adalet" Çağrısı

Alparslan Kuytul Hocaefendinin suçsuzluğunu ilk andan itibaren dile getiren ve kendisine  destek olan binlerce seveni  bu haksız, hukuksuz tutukluluğunun bir an evvel son bulmasını ve ‘siyaset değil adaletin’ tecelli etmesini isteyerek serbest bırakılmasını bekliyoruz.

Sonuç olarak hiçbir suçu olmadığı halde haksız yere 14 aydır cezaevinde tutulan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin maruz kaldığı zulmü şiddetle kınıyor ve bu haksızlığı halkımızın vicdanına sunuyoruz.