Arefe Günü Yapılacak Faziletli Ameller

Arefe Günü Yapılacak Faziletli Ameller

Arefe, Zilhice ayının 9. Gününe denir. Arefe günü, Hacıların Arafat’ta  “Lebbeyk “diyerek dil, ırk, ten ayrımı yapılmaksızın bir araya geldikleri mahşer gününü hatırlatan, kulluğun Allah’u Teâlâ’ya dualarla, telbiyelerle arz edildiği en kıymetli zaman dilimidir. Peygamber efendimiz sallahu aleyhi ve sellem, Arefe gününün önemini anlatmak için şöyle buyurmuştur.

“Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.” (Muvatta, Hacc )

“Duanın faziletlisi Arefe günü yapılandır. “( Muvatta, Hacc 246)

  • Teşrik Tekbirleri Getirmek

Arefe günü sabah namazından, Kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar, erkek kadın herkes, cemaatle kılınan veya tek başına kılınan 23 vakit farz namaz sonrasında selam verir vermez ,( Allahümme ente selam) demeden önce bir kere, vacip olan teşrik tekbirini söylemelidir. Teşrik tekbiri şu şekildedir; Allahü Ekber, Allahü Ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber, Allahu Ekber ve lillahil- hamd.

i

  • Oruç Tutmak

Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutmak sevaptır; fakat Arefe günü oruç tutmak daha sevaptır. Rasullullah(sav), Arefe günü tutulan oruç için şöyle demiştir;

“Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.” (Tirmizî, Savm, 46 (749); İbn Mâce, Sıyâm, 40)

“Allah, hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: “Bunlar ne istiyorlar?” der.” (Müslim, Hacc )

oruc

  • Dua Etmek

“Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua reddedilmez. Ramazan ve Kurban Bayramı’nın birinci geceleri, Berat ve Arefe gecesi. “

|Hadisi şerif; İsfehani

“Duanın faziletlisi Arefe günü yapılandır. “

|Hadisi şerif; Beyhaki

dua etmek

  • Arefe Gününe Hürmet Etmek ve Günah İşlememeye Gayret Göstermek

“Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allahü Teâla’nın kıymet verdiği bir gündür. “

|Hadisi şerif; Deylemi

“Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur. “

|Hadisi şerif; Taberani

Hazreti Ömer (r. a) ile bir Yahudi arasında geçen konuşmada arefe gününün önemini göstermektedir:

Hazreti Ömer’in halifeliği zamanında Yahudilerden birisi:

“Ey Ömer, siz bir âyet okuyorsunuz ki, o âyet bize inseydi o günü bayram olarak kutlardık.” dedi. O âyet, Maide sûresinin üçüncü âyetiydi. Cenab-ı Hak şöyle buyurmuştu:

“Bugün, sizin dininizi kemale erdirdim ve size nimetimi tamamladım.”

Bu âyet, hicri onuncu yılda, Veda Haccı’nda, arefe günü olan cuma günü ikindiden sonra, Peygamber Efendimiz (sav) Arafat’ta “Adba” adındaki devesinin üzerinde vakfede iken nazil olmuştu. Deve vahyin ağırlığına dayanamayarak yere çökmüştü. Hz. Ömer’e Yahudi’den hangi âyet olduğunu öğrenince şöyle dedi:

“Biz o günü ve o gün bu âyetin Hz. Peygambere (sav) nail olduğu yeri biliriz. Cuma günü arefede bulunuyordu.” (Buhari, İman, 33, Meğazi, 77, Tefsir, Maide 2; Müslim, Tefsir 3)

demiş ve o günün bayramımız olduğuna işaret ederek arefe gününün önemini belirtmiştir

19 Ağustos 2018

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?