Çözüm Sürecinin Bitirilmesinin Perde Arkası…

Çözüm Sürecinin Bitirilmesinin Perde Arkası…

Alparslan KUYTUL

   ‘Suruç Olayı’ olur olmaz bir-iki saat içerisinde Başbakan’ın; “DAİŞ’ten şüpheleniyoruz, büyük ihtimalle onlar yaptı” demesi çok manidar. Bu tür silahlı örgütler eylem yaptıkları zaman üstlenirler. Çünkü bu tür faaliyetleri kendileri için bir şeref görürler. Ancak bunu üstlenmediler. Başbakan’ın o açıklaması bence talihsiz bir açıklamaydı. Her şey ortaya çıkmalıydı daha sonra açıklama yapmalıydı. Birileri Başbakan’ı yanlış yönlendiriyor, gerçek failleri ört bas ediyor ve PKK’ya DAİŞ’i hedef gösteriyor. PKK ve DAİŞ arasında çatışma başlatmak istiyorlar. Sonra da PKK çözüm sürecini bozdu deyip PKK’ya karşı operasyonlara başlayacaklar. PKK da her sakallıyı DAİŞ’den zannedip öldürmemelidir. Bu cinayettir, dava değil. Her gördüğü askeri ve polisi hedef kabul etmek! Böyle dava olmaz.

Birkaç ay önce PKK-Hizbullah çatışması başlatıp iki tarafı birbirine düşürdüler. Fakat sonra olaylar  duruldu. Bu işi başlatanlar hedeflerine ulaşamadılar. İstedikleri olmayınca şimdi PKK’yı DAİŞ ile karşı karşıya getirmek istiyorlar. DAİŞ Türkiye’de var mı? Böyle eylem yapacak gücü var mı? İstihbarat nerde? Neden engellemedi? Bunların hepsi şüphe uyandırıyor ve Türkiye’de DAİŞ tehlikesi yokken varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bundan sonra faili meçhul olaylar olacaktır ve bir takım derin güçler istemedikleri, hoşlanmadıkları adamları ortadan kaldırıp DAİŞ’in üzerine yükleyeceklerdir.

DAİŞ neden böyle bir eylem yapsın? Türkiye bugüne kadar DAİŞ’i destekliyordu da desteğini mi çekti? DAİŞ, Türkiye ile hangi meselede karşı karşıya geldi ki böyle bir şey yapsın? Ben böyle bir şey bilmiyorum. Bu iş şüpheli. Ben DAİŞ’i savunmuyorum. Benim yıllardan beri verdiğim cevaplar meydandadır. Ben şunu defalarca anlattım; iki sene evvel DAİŞ ya da IŞİD diye bir şey bilir miydiniz? Bu örgüt iki sene içerisinde Irak’ın ve Suriye’nin büyük bir kısmını ele geçirdi. Koca Irak ve Suriye orduları baş edemiyor. Böyle bir örgüt, böyle bir cemaat dünyada var mı? Sonuçta bu örgütün büyük güçlerin büyük planlarını gerçekleştiren, büyük ihtimalle onlar tarafından kurulmuş ve iş verilmiş bir örgüt olduğu anlaşılıyor. Ama DAİŞ durduk yere neden böyle bir şey yapsın?

Suruç Olayının perde arkasında ABD istihbaratı ve onlarla birlikte çalışan Türkiye’nin derin güçleri var. Bu olay; DAİŞ’e karşı kullanılmak üzere İncirlik Üssünün Amerika’ya verilmesi için gerekli olan bir bahaneydi. Türkiye Amerika ve Avrupa’nın baskılarına daha fazla dayanamamış, DAİŞ’i destekleyen ülke damgasından kurtulmak istemiş ve İncirlik Üssünü Amerika’ya vermeye karar vermişti. Sadece kamuoyunu susturacak bir gerekçe bulmak gerekiyordu. Bir takım derin güçler Suruç olayını gerçekleştirerek Hükümetin bu kararını doğru gösterecek zemini hazırladı.

Suruç’taki olaydan sonra 2 polis yatağında öldürüldü. Bu olay da karanlık.  İki polisin öldürülmesi olayının PKK tarafından üstlenildiğini iddia ettiler. Böyle bir üstlenme yok. Alt düzeyde birisinin üstlenmesinin bir kıymeti olamaz. Alt düzeyde nelerin döndüğünü kimse bilemez. Bu olayı aslen Kandil’in üstlenmesi lazım. Güya delil olarak telsiz konuşmalarını gösteriyorlar. Telsiz konuşmalarını herkes yapabilir. Her tarafta derin devletin adamları var. PKK’nın içinde de adamları var ve onlara bu tür telsiz konuşmaları yaptırmış olabilirler. Onların telsizlerinin frekanslarına girmekten daha kolay ne var. Zaten sürekli olarak oradaki askerler ve PKK’cılar birbirlerinin frekanslarına giriyorlar. Telsiz konuşması delil olamaz. Bu olayı PKK operasyonlarının başlatılması, böylece çözüm sürecinin bitirilmesi ve HDP’nin oylarının azaltılması amacıyla çözüm sürecini bitirmek isteyenler yaptırmış olabilirler.

Bu derin güçler tek başına AKP iktidarını istiyorlar. Eğer koalisyon olursa bir takım suçları ortaya çıkacak diye korkanlar var. Ayrıca koalisyon olursa istedikleri projeleri gerçekleştiremeyebilirler. O yüzden koalisyon istemeyenler yeniden seçim istiyorlar. Bu olay HDP’nin oylarının azalması için çözüm sürecinin bitirilmesi ya da tehir edilmesi ile alakalı. Bir takım güçler, yeniden çatışma ortamı meydana getirmek istiyorlar. Bunlar “Koalisyon gerçekleşmeyecek ve olacak terör olayları yüzünden erken seçimde HDP oy kaybedecek, MHP ve HDP’nin oylarının bir kısmı AKP’ye gidecek ve AKP tek başına iktidar olacak” diye düşünüyorlar. Bunlar çözüm sürecini artık istemiyor ya da en azından olası bir erken seçime kadar ara vermek istiyorlar.

Onlar kendilerince; “Çözüm süreci HDP’ye ve PKK’ya yaradı. HDP’nin oyları arttı. Çözüm süreci yüzünden devlet Güneydoğu’dan çekildi. Bölgeyi tamamen onlara bıraktı. Orada devlet diye bir şey kalmadı. Adamlar orda yol kesiyor, vergi alıyor, kimlik kontrolü yapıyor vs. Yani artık onlar orda devlet oldular. O halde çözüm sürecini bitirmeliyiz.” diyorlar. O zaman Hükümet çözüm sürecini bu hale getirmeseydi. Devlet Güneydoğu’dan tamamen çekildiyse hata Hükümetin! Bu çözüm sürecinden vazgeçmelerini gerektirmez. Bu meselenin eninde sonunda çözülmesi lazım.

Bazı güçler bir takım foyaları ortaya çıkacak ya da kontrol ellerinden gidecek diye koalisyon istemiyor olabilirler. Hükümetin yapması gereken şey, koalisyonu istemeyen kim olursa olsun, onları dinlememek, ‘ben istiyorum’ demek ve hükümeti kurmaktır. CHP ve MHP’nin dört bakanla ilgili hırsızlık iddialarının ortaya çıkarılması gibi bir şartları varsa Hükümet bu şartları kabul etmeli ve bu tuzağı bozmalıdır. Çünkü koalisyon görüşmeleri yapılırken bu olaylar başlatılıyor.

Başbakanı dinlemeyen Başbakan yardımcıları var memlekette. Başbakan bir şey diyor, 2 saat sonra o tam tersini söylüyor. Yeni bir ekip Hükümeti ele geçirmiş. Bize Spor Salonlarını vermeyenler de aynı ekip. Hükümetin bu vesayetten kurtulması ve o kadroları da tasfiye etmesi lazım. Hükümet o makamları onlara neden teslim etti? Şantaja mı uğradı ? Kendi kadroları olmadığı için buna mecbur mu kaldı? Artık her ne ise… O kadrolar memleketi ele geçirdi. Şimdi onlar böyle operasyonlar yapıyorlar.

Bunun sonu nereye varır kimse bilmez. Türkiye’yi Suriye’ye benzetebilirler. 6-8 Ekim olayları aslında bunun çok kolay olduğunu gösteriyor. PKK tüm Türkiye’de eylemler yapabildi. Gece-gündüz halkı sokağa dökebildi. Eğer Türkiye Suriye’ye benzesin istenilmiyorsa, Hükümetin bir an evvel yeni hükümeti kurması lazım. Ancak hükümet kurmaya niyetleri yok gibi görünüyorlar. Herkes seçime hazırlık yapıyor. Başbakan partisinin bütün il başkanlarını arıyor ve “Seçime hazırlık yapın” diyor. Deniz Baykal açıklama yaptı; “Hükümet kurma çalışmaları tiyatrodan başka bir şey değil, hükümet kurulmayacak, Kasım’da seçime hazır olun” dedi. Deniz Baykal genel başkanlık yapmış birisi. O böyle diyorsa bildiği bir şey var demektir.

Ben burada bir şey sormak istiyorum. HDP %10 barajını aşamasaydı, %13 oyu almasaydı, bir tane bile milletvekili çıkarmasaydı, bu olaylar olur muydu? Bence olmazdı. AKP tek başına iktidar olsaydı, bu olaylar olur muydu? Bence olmazdı. MHP ve CHP koalisyon kurmak için hırsızlıkların ortaya çıkarılması şartını kaldırsaydı bence koalisyon hemen kurulurdu ve bu olaylar başlamazdı. Hırsızlık daha büyük yerlere kadar gidiyor herhalde ki bu şartları kabul edemiyorlar. Koalisyonu o yüzden istemiyorlar.

Tek başına iktidara alışmış olan AKP’de tek başına iktidar olamamanın verdiği can sıkıntısı ve hırs görüyorum. HDP’nin aldığı oy hazmedilemedi. Biz elbette ki HDP’li değiliz ve onların ideolojileri olan sosyalizmi kabul etmiyoruz. Ama Müslümanlar doğruları konuşmak zorundadırlar. Sistem onlara; “Dağdan inin, siyaset yapın” demedi mi? Onlar da onu yaptı. Şimdi neden %13 oyu hazmedemiyorlar? “Efendim, çözüm sürecini zehirlediler” diyorlar. Ne yaptılar? Çözüm süreci esnasında polis veya asker mi öldürdüler? AKP çözüm süreci sayesinde “artık kimse ölmüyor” diye övünmüyor muydu? Mademki HDP’liler çözüm sürecini zehirliyordu, o zaman neden çözüm sürecinin sonuçları ile övünüyordunuz?

Elbette HDP bir takım eylemler yapmıştır. Hatta Demirtaş’ın halkı sokağa çıkmaya davet etmesini, 52 kişinin ölmesine sebep olmasını, hatırlarsanız ben o zaman kınamıştım. Bu yaptığı elbette ki doğru değildi. Bunları kabul edemeyiz. Ama eğer bunlar suç idiyse o zaman neden haklarında dava açmadınız? Dokunulmazlıklarını kaldırmadınız? HDP’nin Eş Genel Başkanları da dahil en önemli 9 Milletvekili ile alakalı fezleke verildi. Bunların dokunulmazlığı kalkacak ve bunlar mahkemeye verilip hapse atılacaklar. Eğer o 52 kişinin ölümünden sonra fezleke hazırlasaydınız hak verirdim. Demirtaş gerçekten yanlış konuşmuş, teröre davet etmiştir. Ama siz o zaman görmezden-duymazdan geldiniz. HDP Seçimde %13 oyu alınca, 80 Milletvekili çıkarınca mı aklınız başınıza geldi?

Anlaşılan Demirtaş’tan çekiniyorlar. Çünkü kendi tabanına güzel hitab ediyor, HDP’nin oyunu artırıyor. HDP’nin başında böyle bir lider olmasın, daha beceriksiz, konuşmayı bilmeyen birisi olsun istiyorlar. Oy toplayan bir lideri tasfiye etmek istiyorlar. Bunlar açıkça görülüyor. Gergin bir ortam oluşturuluyor. Bu gergin ortam esnasında fezlekeler sunuluyor. Milletvekilleri de mecburen “evet” diyecekler. Bu sayede Demirtaş seçime giremeyecek. Ne biliyorsun yerine gelen Başkanın Demirtaş’tan daha kabiliyetli birisi olmayacağını? Bu hareket çok insanını kaybetti. Bugüne kadar ayakta durdu. Bu hareketin böyle biteceğini mi sanıyorsunuz? 6 milyon oy almış bu insanlar. Bunlar 30-35 yıldır mücadele ediyorlar. Bunların 3-5 adamının tasfiye edilmesiyle biteceğini mi sanıyorsunuz? Güya 9 milletvekilini tasfiye edecekler, yerine gelen başkan daha ılımlı birisi olacak ve çözüm sürecini onunla devam ettirecekler. Sizin bu yaptığınızı daha önce sistem yapıyordu. Erbakan Hoca’yı da sistem bu şekilde saf dışı etmemiş miydi? Siz de aynı yollara başvuruyorsunuz. Güya AKP rejime biraz daha şekil verecekti. Rejimin partisi oldu-çıktı. Rejimin yöntemlerini tatbik ediyor.Bunların hepsi çok riskli hesaplar. Bunların gerçekleşmesi çok düşük bir ihtimal. Ya tam tersi olursa? Derin devlet çok basit oyunlar oynuyor, insanların zekâsı ile alay ediyor. Herkes siyasi analiz yapacak uzman değil ama siyasi analiz yapma kabiliyetine sahip olanlar anlatacaklar. Anlattıkları zaman insanların çoğu anlayacak bunları. Bir iktidar olmak için bu kadar büyük oynanır mı? Resmen savaşı tekrar başlattılar. Fitilini ateşlediler ve o günden beri kaç insan öldü. Allah göstermesin ama daha kaç insan ölecek, göreceksiniz.

Her gün Kandil dağları bombalanıyor. Dağlar bombalanana kadar asker-polis ölüyor muydu? Yine her gün şehit haberleri… Her gün cenaze törenleri… Yine eskiye döndük. Bu kadar büyük bir operasyon yapmayı, çözüm sürecini feda etmeyi gerektirecek büyük bir olay mı vardı? Diyelim ki iki tane polis yatağında öldürüldü. Önce kimin yaptığını tesbit eder sonra ona göre cezalandırırsınız. Neden Kandil dağlarını bombalıyorsunuz? Çatışmasızlık dönemini bitirmek ve böylece HDP’nin oy kaybetmesini istiyorlar. HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın yaptığı açıklamaya göre bu olaylar olmasaydı bugünlerde Kandil, silahı bırakma toplantısı yapacaktı. Öcalan da hapishaneden böyle bir talimat verecekti. Bir güç bunu engelledi. HDP daha da güçlenir diye korktular. Çünkü o zaman HDP övünecek ve; “Bakın! Biz silahları bıraktırdık, terör bitti, kardeşlik ortamını sağladık” diyecekti. Böylece “bir dahaki seçimde % 13 değil belki oylarını daha da artırarak % 18-20 oy alır” korkusu içerisine girdiler.

Cumhurbaşkanı baştan beri ne koalisyonu istiyordu ne de azınlık hükümeti taraftarıydı. İkisi de kötü dedi. O zaman ne olacak? “Erken seçime hazırlanın” dedi. Erken seçimden yine koalisyon çıkmayacağını  nerden biliyorsunuz? % 41 değil de % 45 alacağınızı size kim söyledi? Bütün hesap bunun üzerine kurulmuş. Bunun için çözüm süreci de feda edildi. Bu kadar asker, polis öldürülmeye başlandı, 50-60 tane asker-polis ölmüş, “feda olsun” diyorlar adeta.

Biz HDP’li değiliz, Sosyalist de değiliz. Teröre de karşıyız. Ama bana öyle geliyor ki mesele terör meselesi değil. Mesele seçim meselesi, oy meselesi. Hedef PKK’dan daha ziyade HDP. Hesap şunun üzerine kurulmuş: Erken seçim olursa halk; “Biz hata ettik, AKP’ye bu kadar da ceza vermek istemedik. Biz % 44 – % 45 alsın diye düşündük ama % 41’e indirdik. Tek başına iktidar olamaz hale getirdik. Biz hatamızı anladık. Tekrar AKP’ye geri dönelim, destekleyelim.” diyecektir ve “AKP Kandil dağlarını bombalarsa, PKK ile savaşı yeniden başlatırsa MHP’ye giden % 3 oy geri dönecektir” diye düşünüyorlar. Hesap bunun hesabı. Bu % 3 oyun sahipleri 1,5 milyon insan! Siz bu insanları aptal mı sanıyorsunuz? Bu oyları geri alacağınızın var mı bir garantisi?

AKP toplamda % 9 oy kaybetti. Oyların % 6’sı HDP’ye gitti. MHP’ye giden % 3’ün ve HDP’ye giden % 6’nın hepsinin olmasa da büyük bir kısmının geri geleceğini sanıyorlar. HDP’ye oy verenlerin “Bu HDP de neler yapmış? Bu süreci baltalayan onlarmış, çözüm sürecini bitirdiler. O halde artık HDP’ye oy vermeyeceğiz” demelerini bekliyorlar ve insanları aptal yerine koyuyorlar. Ya daha da oyları artarsa ne olacak? Size oy veren Kürtlerin, çözüm sürecini bitirdiğinizden ötürü kızgınlıkla HDP’ye oy vermeyeceğini nerden biliyorsunuz? Yani bunların halkın tercihine saygıları yok. Demokrasi diyorlar ama halkı terbiye etmeye kalkıyorlar. Demek istiyorlar ki; “Siz nasıl bizi tercih etmezsiniz nankörler! Biz size bunu göstereceğiz. Tek başına hükümet olmazsa böyle olaylar olur ve tekrar bana oy vermek zorunda kalırsınız.”

Aslında olaylar daha yeni başlıyor. Kahramanlık türküleri söylüyorlar, biz onlara gösteririz diyorlar. Nasılsa olan askere-polise oluyor. Şu anda çocuğunu askere gönderenler, askere gidecek olanlar korku içinde. Polisler korku içinde. Neden bunu sabırla halletmediniz? Çatışmayı başlattınız.

Koalisyon yapmamak, hırsızlıkları ört bas etmek ve tek başına iktidar olmak için bu kadar insanın ölümüne razı olunur mu? Bu millete yazık değil mi?*

* Muhterem Hocamız’ın konu ile ilgili 24.07.2015 ve 31.07.2015 tarihli açıklamasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM

 1. MUHAMMED dedi ki:

  HOCAMIZ BU KONUDA DA HAKLI VE DAİMA DA HAKLI OLACAKTIR İNŞAALLAH ÇÜNKÜ HAKKI SAVUNAN DAİMA GALİP GELİR

  1. hüseyin dedi ki:

   hocamız hakllı yaptıgı yorum dogru altına imzamı atarım ama yaptıgı akp yorumuna bide pkk bu din vatan düşmanları bu ülkeyi bölüp parcalamak istiyor parcalanırsa ne vakıf kalır ne din nede ezan akp yaptıgı yorumunun bukadar gidip akp ye kızdıgı kadar bide pkk yorumunu duyalım yazsın görelim akp evet sacmaladı mevzu akp diyil hadi pkk ya tavır alalalım yorum röpartaj yapıp yayınlamasını bekliyorum

   1. Yönetici dedi ki:

    Hocamızın PKK ve HDP hakkındaki yorumlarını şu linkten izleyebilirsiniz…

    https://www.youtube.com/watch?v=SkbgMDHzDpE

    1. mustafa dedi ki:

     biz bu videoları açıklamaları zaten biliyoruz zaten çoktannn ilk yayınlandığında izlediydik. HİÇBİRŞEY HİÇBİR GEREKÇE SİZİ PKKLILARIN AĞZIYLA KONUŞMANIZI HAKLI ÇIKARMAZ. sizi yarın pkklılar dindar kürtlere karşı kullanacaklar. yaptığınız açıklamalar kimin işine yarıyor pkknın.

     1. Mürteci dedi ki:

      Açıklamalar kimin işine yarıyordan ziyade kimin işine yaramıyor ona bakmak lazım. PKK bu açıklamalardan dolayı ne kazanacak? Ama AKP ne kaybedecek?

 2. mustafa dedi ki:

  sizi uzun zamandır takip ediyorduk ailece hem cuma günki tefsir derslerinizi hem canlı konferanslarınızı uzun zamandır takip ediyorduk vallahi hatta çevremize dahi tavsiye ediyorduk bilgisayarımda kuytul hocanın kaç gblık arşivi var ve üniversitelilere özel derslerinize dahi kaydolmuştum.ama kandil niye bombalandıki sözünden sonra o açıklamalardan sonra çooook şaşırdık ailece şok olduk.biz sizin hdpkk lı olmadığınızı biliyoruz önceki yıllardaki pkk açıklamalarınızı videolarınızı hepsini izlediydim.ama şimdi tayyip düşmanlığı sizi esir almış.eleştirdiğiniz fethullahçılara benziyorsunuz doğuyu görmeyip adanada osmaniyede niğdede urfada cemaatlenip sonra osmaniyelileri adanalıları kahpece şehid eden pkklıların ağzıyla konuşmaya başladınız sırf tayyipten nefretinize , bizde oy kullanmadık ama sizden korktuk siz yarın birgün tayyip nefretine işidinde ağzıyla konuşursunuz.yani o kadar üzüldüm vallahi o kadar üzüldüm ki kuytul hocayı çok seviyordum ama artık değil derslere gitmek hiçbir videosunu tefsirini dinlemem. szi koruyucuları dinlemeye davet ediyorum adanadan konuşmak kolay siz pkk zulmünü yaşamamışsınız demek hdp hakkıyla kazandı selahattn iyi çocuk ha??? öldürülen o kadar masum insanın göçe zorlanan o kadar müslüman kürtün hakkına girdiniz sırf bir tayyip nefretine , açıklamalarınızdan anlaşılıyorki sizin gözünüzde 2 polisin 2 tane salon kadar değeri yokmuş.. biz sizi saatlerce dinledik saatlerce okuduk umarım sizde hemen silipte okumamazlık etmezsiniz

  1. kadriye dedi ki:

   sizin gurubunuzu tanıyalı iki hafta oldu.tam boşlukta bulduğum guruba gönel veriyordumki ben gülenci olarak gaziyim.araştırayım dedim.gördüklerim duyduklarım şok etti beni demirtaş sevdalısı biri benim gurubum olamaz.yanlış biryere adım atmışım.sizide rabbim islah etsin

   1. ahmet dedi ki:

    kadriye hanım hocamızın demirtas sevdalısı oldugunu nerden cıkardınız..youtubede alparslan kuytul demırtas hakkında yazin cıkan videou izleyin bakalım hocamız demirtasa ne demiş… hocamız parti yoluna karsı dolayısıyla hiç bir parti ile yakınlıgımız söz konusu deyil yani biz kimsenin arka bahcesi deyiliz…bütün müslümanları kardesimiz olarak görür ve yanlıslarını görürsekde kuran ve sünnetten deliller göstererek uyarırız.

 3. aslan memiş dedi ki:

  Alparslan hocayı youtube deki konuşmalarından tanıdım gayet isabetli yorumlarını dinledim. Böyle hocalara yaşama hakkı vermezler bu ülkede R.T.E ye tabiyetini belirtmeyen hiç bir cemaatin ve hocanın yaşama insanları aydınlatma özgürlüğü yoktur. Yinede sesini korkudan çekmesin isterim doğruları konuşsun kamuoyunu aydınlatsın yalakaların memleketi olmaktan kurtarma gayretini takdir ediyorum Allah yar va yardımcısı olsun

 4. atilla çelenk dedi ki:

  Hocanın doğru söylediği şeyler var ama işin merkezine PKK ve HDP’yi oturtmuş. Hırsızlığı koymuş. Mesele daha derin sayın Hoca.
  Mesele eski türkiye vesayeti ile yeni türkiye vesayetinin savaşıdır. Hırsızlık meselesi değil. Yeni Türkiye’nin sahipleri
  iktidarı Eski Türkiyenin sahiplerine yani(Londra, Berlin ve Noeoconlara) yeniden kaptırmak istemiyorlar.
  Türkiye eksen kayması yaşadı ve birileri 21. asrın ipekyolunun ve enerji hatlarının kontrolünü (Türkiye burada kilit ülke)
  İngiltere ve Almanya’ya tekrar vermek istemiyor. AB’nin ve Londranın dediği şu. Tekrar eski eksene dön ve kurtul . Şehit haberleride gelmesin. Ver kurtul taktiği uygulanıyır şu an sayın Hoca. Mesele daha derin. Saygılar

 5. TOLGAY dedi ki:

  Esselamü Aleyküm öncelikle hocama Allah sıhat afiyet versin ancak konuşmasında itiraz ettiğim noktalar var.ilk olarak konuşma büyük oranda zanna dayanan bir konuşma bu kadar zanla konuşmak ne kadar doğru bilmiyorum zira hucurat suresi ayet 12 yi hocam benden daha iyi bilir.ikinci olarak 2 polisin öldürülmesi mechul diyor;değil! olaydan sonra üslenen pkk adına üslenmiş ve polislerin işid e yardım ettiği gerekçesini ileri sürmüştür bunu pkk yayın organlarıda övünerek haber yapmıştır.peki kandilden bir tekzip geldi mi?evet geldi 1 hafta sonra bizden ayrılmış bağımsız lokal bir grup yapmıştır dendi.ilk günü tekzip etmediğine göre bu failler mechul değil en azından pkk için.üçüncü olarak siz çözüm sürecinin devamından yana olduğunuzu söylüyorsunuz fakat sürecin bu metodla çözüme ulaşmayacağını ancak islami bir metodla netice elde edileceğini yine siz söylüyorsunuz.o halde bu çözüm süreci kürt kardeşlerimizle sorunu mu çözüyor yoksa pkk yı güçlendirip sorunu mu büyütüyor.ikinci şık olduğu son yaşanan olaylarlada bariz bir şekilde ortada…dördüncü olarak pkk nın terörüne hareket deyip 30-35 yıldır mücadele veriyor demişsiniz.şimdi diyebilirsiniz ki övmek kastıyla söylemedim olanı söyledim ancak söz dinleyende ilk akla getirdiği manasıyla anılır bu sözleri sarf edenler hdp milletvekilleri…ben ceylanpınar da yaşıyorum pkk nin 35 yılda kürtleri nasıl dinsizleştirğine yakinen şahit oldum.bu(sizin deyiminizle)hareket biraz daha güçlenirse buralardaki kürtlerde batıdaki kemalistlerden farksız olacak….Esselamu Aleyküm

 6. TOLGAY dedi ki:

  kardeşim yorumu mu niye yayınlamıyorsun.Hocamızı küçümsüyomusun cevap veremez mi sanıyosun?fikrini söylemeyen sadece itaat eden adamlarla bu dava nasıl yürür?bu benim fikrim hocamında bir cevabı vardır elbet.

  1. Furkan Vakfı dedi ki:

   Yorumunuz yayınlanmıştır. Bazı nedenlerden dolay gecikme yaşanmıştır. Gecikme için özür dileriz.

 7. ahmet dedi ki:

  Hocam; siyasiler sizin için sorun olabilir, siz hiç siyasi meselelere girmeyin, hele AKP ile alakalı. siz sadece suruç-u görmüşsünüz. PKK-yi takip edebilseydiniz, daha doğru yorum yapabilirdiniz.

 8. Süleyman dedi ki:

  Maalesef yazık, büyük resmi kaçırıp, hdp yi estetikleştirip, demirtaşıda iyi çocuk ilan etmek, bir ateist, marksist ve leninist olan vatan hainlerini haklı çıkarmak Size yakışmadı. Polisimize ve emniyet güçlerimize karşı yapılan haince saldırıları kınamanız gerekirken devletin güçlerini kınamışsınız hiç yakışmadı. Global oyunların oyuncağı olan bir terör örgütünü savunmanız vede kürtler için Hristiyanlığı öven bu partinin bayan bir milletvekilini herhalde görmediniz ve de duymadınız demek ki? O halde hristiyanlığıda savunabilirsiniz bu mantığınızla, ne kadar acı bir durum. Allah ıslah etsin sizleri.

 9. SERDAR DUR dedi ki:

  Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan sakının; çünkü zannın bir kısmı günahtır. Hocamız ne düşündü de bu kadar derin konulara girdi bilmiyorum ama çok sayıda kişide bu ”zan” larımız sebebi ile Furkan vakfı hakkında kötü ”zan”lara sahip oldular…

 10. MURAT dedi ki:

  selamün aleyküm, furkan vakfında 5 yıl bulundum temel eğitim talebeliği yaptım. bütün etkinliklerinde görev aldım. furkan vakfında görev alan hiç bir ferdinde en küçük yanlış görmedim. furkan vakfında hizmet eden kardeşlerimin hepsinin sırf allah rızası için hizmet ettiğine şahitlik ederim. ancak gel gelelim, hoca efendinin çözüm sürecinin bitirilmesi hakkındaki sözleri beni şok etti beynimden vurulmuşa döndüm. elde hiç bir ispat yokken sadece zanna dayalı olarak müslüman olarak gördüğünüz ancak hataları olan bir hükümete iftira atmanız ve bunu inanarak yapmanız çok üzücü. yaşadığım üzüntünün tarifi yok. selehattin demirtaşın ağzıyla ”akan kanın durması ve silahların susması için” imza kampanyasına sende katıl. mesajının furkan vakfı tarafından yayınlanması, benim kabul edeceğim yutacağım birşey değil. devlet terörist karşısında silah bırakmaz. terörizmin dini olmaz,adamlar zaten dinsiz.şunu öncelikli olarak kabul etmemiz lazım, pkk kürtleri düşünen onların hakkını savunan bir gurup değildir kürtleri düşünse en çok kürtleri öldürmezdi, onların refahını arttıracak olumlu işlerin önünü kesmezdi. bu ülkede 30 yıldır terör sorunu var, sanki bu iktidardan önce terör olayı yokmuşta, son 2 senedir bu olaylar varmışta, sanki doğunun yollarına bu hükümet bomba yerleştirmiş, 30 yıldır bu devletin binlerce vatan evladını, öğretmeni mühendisi, bebekleri, pkk değilde bu hükümet yapmış gibi konuşuyorsunuz, bu kabul edilemez bir iftiradır. konferans için spor salonları size verilmedi haksızlık yapıldı,kabul ancak bu haksızlıklar sizi bu denli akp düşmanlığına sevketmemeli, sevgili hocam sizin her türlü milliyetçi söylem ve fikirleri reddettiğinizi yakinen ve videolarınızdan biliyorum. furkan vakfına gönül veren kardeşlerimizin bir çoğu kürt doğu kökenli(kürt ve doğu kökenli olmak ayıplanacak kötü birşey değil yalnış anlaşılmasın hepsi bizim kardeşimizdir.)kürt kardeşlerimizin tasvip etmek istemesekte pkk’lı akrabaları var, siz o insanarın pkk’lılara akraba olan vakıf içindeki insanların gönlünü almak onların acısını paylaşmak için mi? bu tür mesajları vakıftaki insanlara gönderiyorsunuz? çok merak ediyorum. pkk tarafından dağa kaçırılmış, kandırılmış, maddi imkansızlık ve çeşitli vaatlerle kandırılmış, bu vatan evlatları bizimde kardeşimizdir ve onların ölüp gitmesinden bir vatan evladının başka bir vatan evladı tarafından öldürülmesi bizide çok üzüyor, her zamanda üzer. biz bu cennet vatan insanları kandırılmış kaçırılmış vatan evlatları ile pkk’nın başında bulunan kürt dahi olduğu şüpheli olan insanları ayrı kefelere koyarak, pkk elebaşlarının yoluna su taşıyan söz düşünce, ve mesajlardan uzak durmanızı müslüman bir kardeşiniz olarak istirham ediyorum. ve sizi tövbe etmeye bu yanlış fikirden dönmeye davet ediyorum. lütfen hocam siyasi analizlerden siyaset yapmaktan uzak durun,oturduğunuz koltuk buna uygun değil, yoksa bu cemaati kül ufak yapıcaksınız. bize dinimizi anlatın hocam saygılarımla.

 11. ömer faruk dedi ki:

  esselamu aleyküm hocamın bu konularla ilgili açıklamalarını dinlemedim ama olaya ne türkçü nede kürtçü olarak değil de saf Allah ve resulu üzerinden bakmak gerek hocamın dediği bu olsa gerek ama bu bakış pkk ya hak vermez zaten hoca açıkça lanetliyor bende lanetliyorum burda ince bir nüans var yanlış anlamalar burdan olabilir belkide…benimde hocama tavsiyem siyasilere mesaj göndermek yerine ortak paydaları olan Allah ve resulu diyen cemaatlere birleşme mesajı verse daha iyi olur bu daha mantığa uygun çünkü ortak bişeyler var ama chp hdp bunlar Allah ve resulune gelmezler laikliğe inananlar bundan uzak hocam Allah ve resulune daha yakın olanlardan başlamalı

  1. gökhan dedi ki:

   vallahi şaşırdım sizden enteklektüel bir bakış beklerdim.bunu yurt dışı bağlantıları,Fethullah gülen unsurları,yıllardır devlet içindeki gladyoyu,oslo görüşmelerinin deşifre edilmesi,kck operasyonları ile açığa çıkan mit elemanları,suriye sınırındaki ypg unsurları nasıl atlarsınız.yönetici arkadaş saygılar

 12. Ömer dedi ki:

  Grup olarak vakfa geliyorduk ve internettende hocayı dinleyip sohbet yapıyorduk şimdi grup dağıldı bunun vebali kimin elinizde delil varmı ses konuşması varmı olay anında 4 şahit varmı yazık vallahi peki hoca hiç yanlış tespit yapmaz mi bu nasıl anlayış zana uymayin bu gibi açıklamalar kime yaradı değişen ne oldu ?

 13. Volkan dedi ki:

  Oldu canım!
  TRde daiş tehlikesi yok!

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?