Eğitimci Yazar Yakup Şahin Beyefendi İle Röportaj

Eğitimci Yazar Yakup Şahin Beyefendi İle Röportaj

Soru-1) Sizi tanıyabilir miyiz?

Benim ismim Yakup ŞAHİN. 15 yıldır Gaziantep’te ikamet etmekteyim. Öğretmenlik yapmaktayım. Aynı zamanda 15 yıldır Gaziantep’te Furkan Derneği bünyesinde gönüllü olarak hizmet etmekteyim.

Soru-2) Furkan Derneği’nden ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Furkan Derneği’nin hizmet halkaları Gaziantep’te 1995’li yıllara dayanmaktadır. Birkaç fedakâr abimiz Alparslan KUYTUL Hocaefendi’nin rehberliğinde faaliyetlere eğitim ve hizmet çalışmalarına başlamışlar. 2005 yılında ise Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği’ni açtık.

Furkan Derneği çalışmalarını belli ilkelere göre yürütmektedir. Bu ilkeleri rabbanilik, ilmilik ve şumullülüktür. Hizmet ve eğitim faaliyetlerini toplumun her kesiminden insana ulaştırma gayesi ile faaliyetlerini yürütmekte ve genç-yaşlı, kadın-erkek, öğrenci-esnaf, fakir-zengin ayırt etmemektedir. Eğitimini kapsayıcı bir anlayış ile iman, ibadet, ahlak ve cihat temelleri üzerine bina etmektedir. Her seviye ve kademedeki kardeşimize göre eğitim vermekteyiz. Ayrıca kermesler, konferanslar, geziler, yarışmalar, seminer vs. kültürel faaliyetlerde düzenlemekteyiz.

Soru-3) Haber sitemizi ne sıklıkla takip ediyorsunuz?

Öncelikle Rabbimiz, Furkan Haber Ekibi’ne, toplumumuzun önemli bir eksiği olan Kuran ve Sünnet ışığında meselelere bakabilmeyi toplumumuza öğretmesini nasip eder inşallah diyorum. Bu arada hizmetiniz hayırlı olsun diyorum. Ben her gün Furkan Haber sitesine giriyor rutin ve düzenli olarak haberlerini okuyor ve takip ediyorum.

Soru-4) Haber sitemizi Android uygulaması üzerinden takip ediyor musunuz? Android uygulamayı nasıl buluyorsunuz?

Evet, Android uygulama üzerinden de Furkan Haber’i takip ediyorum. Bir haber okuyucusu gözü ile gayet bilgilendirici ve habere daha hızlı ve kolay ulaşmayı sağlayıcı içerikte buluyorum. İçeriği net ve anlaşılır olması ve çizgisi Furkan Haber’in farkı diye düşünüyorum.

Soru-5) Bugün ülkemizde gündemimiz çok sık değişiyor. Toplumumuzun gündem takibini nasıl değerlendiriyorsunuz? Gündemi takip etmenin bir İslam Davetçisi açısından önemi nedir?

Ortadoğu’da daima yenilik ve değişim var. Dolayısı ile bu haberlerin sürekli olarak değişmesine sebep oluyor. Değişimin ve yeniliğin olduğu toplumlarda haber takibi biraz daha önem kazanıyor. Toplumumuz gündemi takip ediyor diye düşünüyorum. Ama ne kadar takip ettiğinden ziyade önemli olan nereden takip ediyor. Dolayısı ile burada hak ile batılı birbirinden ayırma hassasiyetinde olan yerlerden değil de belli siyasi görüşün sitelerinden, gazetelerinden takip edenlerin doğru bilgiye ulaşsalar dahi doğru bir bakış açısına sahip olamadıklarını görürüz. Sorun bilgiye doğru kanaldan ulaşma sorunu değil bakış açısı sorunu. Gayesi sadece dünya olanların verdiği bilgi de bakış açısı da yanlış ve hatalı olacaktır.

Bir İslam davetçisi gündemi takip etmeli. Meselelere Kuran ve Sünnet çerçevesinden bakmayı bilmeli. Çünkü İslam’ın güncel siyasi meselelerde de söyleyeceği sözü var unutmamalı. Ama gündemi takip ederken güncel siyasi meselelerden ziyade gidişat ve ümmetin halini etkileyecek olaylarla ilgilenmeli ve güncel siyasi meselelerde boğulmamalı. Aynı zamanda Furkan Haber takipçileri Alparslan KUYTUL Hocaefendi’nin gündem ile alakalı görüşlerini takip etmeli. Çünkü asıl olan gündem ile alakalı bilgiden ziyade İslamî bir bakış açısıdır.

Soru-6) Sosyal medya kullanıcılarına neler tavsiye ediyorsunuz?

Artık şunu bilmeliyiz. Çağımızın insanı vaktinin büyük bir bölümünü sosyal medyada geçiriyor. Dolayısı ile sosyal medyayı bir davet ortamı olarak kullanmalıyız. Aynı zamanda sosyal medyayı kullanalım derken sosyal medyanın bizi kullanmasına izin vermemeliyiz. Muhataplarımızın sınırlı bir zamanda, sınırlı birkaç kelime ile anlatabileceğimiz kadar ancak karşımızda olduğunu bilerek yazmalı, muhatabımızı karşımıza almamalı ve davetimizi doğru bir üslup ile sunmalıyız.

Yayın hayatında Furkan Haber ekibine başarılar diliyorum. Rabbim Furkan olma vazifesini yerine getirmeyi sizlere ve bizlere nasip etsin.

Ayrıca Yakup Şahin Beyefendi’nin 17 Nisan Cuma günü saat 17:00 da Adana Baraj Müzikhol salonunda “Ümmetimizin Dirilişinde Gençliğin Rolü” konulu konferansları olacaktır.

 

11 Nisan 2015
1.147 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM

 1. Ahmet uzun dedi ki:

  Rabbim Yakup hocamıza sağlık sıhhat versin, bir cemaatte on beş yıl gibi kısa sayılabilecek bir zamanda böylesi bir donanıma sahip olabilmesi İslam adına Kuran ve Sünnet ışığında topluma ışık tutabilmesi ve hem de cemaatimizin ilme ve takvaya verdiği önemi bizlere göstermesi adına mutluluk vericidir. Allah yar ve yardımcısı olsun.

 2. abdulkadir parlak dedi ki:

  İslamın hakim olması noktasında bu gayeye doğru ilerleyen ve bu amaç için nesiller yetiştiren başta Alparslan Kuytul hocaefendi ve arkasından gelen tüm hocalarımıza Allahtan yardım, sabır ve sebat diliyor ve bizleri de bu davada uzun yıllar hizmet eden kullarından kılmasını yüce rabbimizden niyaz ediyorum.

  1. SAFFET ŞİMŞEK dedi ki:

   ÜMMETİN UYANIŞI İÇİN ÇALIŞAN BU NESLE ALLAH YARDİM EDECEKTİR.ÇALIŞMALARINIZIN DEVAMINI DİLER BU DAVADA RABBİM SİZİ MUSAHHAR ETSİN İNŞ. ÜMMETİN SİZLERE İHTİYACI VAR…..

 3. Mutlu seven dedi ki:

  Furkan Vakfının saygıdeğer hocalarından olan Yakup Şahin hocamıza ve bu davaya gönül veren Antepli kardeslerim başta olmak üzere tüm kardeşlerime selam olsun.

 4. Mehmet tren dedi ki:

  Öncelikle tevhidle tanışmamıza vesile olan hocamızdan allah razı olsun.katıldığımız her dersinde bizlere sancı ve şuur vermiş,kur’anın mesajını anlamamızda bize yardımcı olmuştur.bizlere vermiş olduğu ilmi eğitimlerle ufkumuzu ferasetimizi açmış ve bu sayede bizlere gerçek islam ile yepyeni bir hayat vermiştir.benim,bütün hocalarımızın ve kardeşlerimizin ruhumuzu rabbimize teslim edene kadar ayaklarımızı bu yolda sabit kılsın diyorum.alparslan kuytul hoca efendiden ve yakup hocamdan allah razı olsun.

 5. Furkan Kalem dedi ki:

  Allah hocama onun gibi talebeler nasip eylesin ve kadrosunu yüzlerce Hasan Koyuncu ve Yakup Şahinlerle güçlendirsin…

 6. Musab Gül dedi ki:

  Hizmette bu denli emeği geçmiş hocalarımızla yapılan böyle röportajlar hepimiz için çok faydalı oluyordur diye düşünüyorum. Allah bizleri de bu davada koşturan ve mücadele eden kullarından eylesin.

 7. Mehmet Güzelce dedi ki:

  SELAMUN ALEYKUM
  İSLAM DAVASINA HİZMETTE BU DENLİ SEBATKAR VE KARARLI AYNI ZAMAN DA DA BİR EĞİTİMCİ OLAN HOCAMIZ GÜNÜMÜZ MÜSLÜMANLARINA BÜYÜK BİR ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR.YALNIZ AİLESİ VE İŞİ İLE İLGİLENMEYEN AYNI ZAMANDA DA ÜMMETİN DERDİNİ DE KENDİSİNE DERT EDİNEN DAVA ADAMI…ALLAH YAKUP HOCAMIZDAN VE İSLAM DAVASINI GÜNÜMÜZE KADAR TAVİZSİZ GETİREN ÖNCÜLERİMİZDEN RAZI OLSUN

 8. Mehmet Güzelce dedi ki:

  selamun aleykum
  GAZİANTEPTE BİR ÇOK KİŞİNİN İMANINA VESİLE OLAN GAZİANTEP FURKAN EĞİTİM VE HİZMET DERNEĞİ RABBANİ METODLA,İSLAMI YERYÜZÜNE HAKİM KILMAYI KENDİSİNE ŞİAR EDEN VE BU YOLDA GAYRET GÖSTEREN DAVA ADAMLARI YETİŞTİRMEKTEDİR..

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?