Furkan Gönüllülerinin Haftalık Faaliyet Raporu

Furkan Gönüllülerinin Haftalık Faaliyet Raporu

“Kaldığımız Yerden Devam Ediyoruz”

Furkan Vakfı Gönüllüleri 15 aydır aralıksız olarak sürdürdüğü adalet ve özgürlük mücadelesine kaldığı yerden devam ediyor. Baskıların, susturma, yıldırma, korkutma politiklarının işlediği, zulmün ve zulümle gelen otoritenin hükmettiği bu devirde, yapılan haksızlıklara karşı susmayacaklarını, yılmayacaklarını, boyun eğmeyeceklerini bildiren Furkan Gönüllüleri, katledilen adaleti yeniden tesis etmek adına, kaldığımız yerden devam ediyoruz mesajı verdi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün yargılandığı 10 Mayıs mahkemesi Geçen Cuma 4. ACM’de görüldü. Hiçbir delil ve gerekçe olmaksızın tutukluluğunun devamına karar verilen ve mahkemeleri 22 Ağustos’a ertelenen Hocaefendi ve Alagöz kendilerine bu zulmü yapanlara haklarını haram etti.

Hocaefendi; “Hangi suç örgütü ders yapar, alternatif eğitim programı yapar? Evet biz ders yaptık, Kur’an öğrettik bunu da inkar etmiyorum. Hükümete biat etmedim, etmeyeceğim de. Kral çıplak. Bunu herkes biliyor. Gizlemenin bir anlamı yok. Ben İslam medeniyetini istiyorum ve ben bununla da şeref duyuyorum.” İfadeleriyle savunmasını gerçekleştirdi.

Mahkeme süresince Adana Adliyesi önünde ve Bolu Cezaevine yakın bir tesiste tek yürek olan binlerce Furkan Gönüllüsü mahkeme kararını Kur’an okuyarak, dua ederek bekledi. Gelen mahkeme sonucunu kınamak amacıyla, “Alparslan Kuytul Onurumuzdur, Adalet İncindi Yazıklar Olsun” sloganları atan Furkan Gönüllüleri, polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Kamuya açık noktalarda Furkan Gönüllülerine şiddet uygulayan Adana Emniyeti, halkı tedirgin etmekten de çekinmedi.

Uğradıkları sert muamelelere rağmen polise karşılık vermeyen Furkan Gönüllüleri, tüm baskılara rağmen polis ablukası altında, Atatürk, Kozan, Baraj Yolu Caddelerinde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirmeyi başardı. Polisin Furkan Gönüllülerine karşı kullandığı orantısız güç sonrası 4 gönüllü ters kelepçe ile gözaltına alındı.

İşte Furkan Gönüllülerinin haksızlıklara ve zulümlere maruz kaldığı fakat, haklı mücadelelerine devam ettiği haftanın faaliyet raporu ;

6 Mayıs Pazartesi;

Adanalı Furkan Gönüllüleri, Alparslan Kuytul Hocaefendinin haksız tutukluluğuna tepki göstermek için oturma eylemi gerçekleştirdi.

Furkan Gönüllüleri, haksız tutuklulukların son bulması duasıyla, Afrika’daki çocuklara Kur’an-ı Kerim yardımında bulundu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Kahramanmaraştaki üniversiteli sevenleri düzenlemiş oldukları piknikte bir araya gelip yapılan zulümler üzerine konuştu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye uygulanan tecrite karşı başlatılan, genelde ise tüm tutuklu mağdurların özgürlüğüne kavuşması için sürdürülen Özgürlük Yürüyüşleri 231. Gününde Adana’da gerçekleştirildi.    

 

Furkan Gönüllüleri’nin yayımladıkları Tevhid Manifestosu günbegün yayılmaya devam ediyor.  Türkiye’nin birçok ilinde sokak sokak gezerek halka tevhidi anlatan Gönüllüler, “Her An Davet, Herkes Davetçi” sloganıyla çalışmalarını sürdürüyor.

7 Mayıs Salı;

10 Mayıs mahkemesine sayılı günler kala Adana Merkez Park’ta biraya gelen Furkan Gönüllüleri Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin beraatı için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada “Siyaset Değil Adalet İstiyoruz” dendi.

Furkan Gönüllüleri, İstanbul, Kahramanmaraş, Ankara, Adıyaman, Gaziantep, Adana Merkez Park’ta eş zamanlı büyük çapta iftar programı düzenledi. Düzenlenen programda, iftar sonrası toplu namaz kılındı. Binlerce kişinin katıldığı iftar buluşmasında ezgi – ilahi söyleyip Ramazan sohbeti gerçekleştiren Gönüllüler, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin beraati için sloganlar attı. Birçok semtten programa iştirak eden halk, Teravih namazını cemaatle eda ettikten sonra alandan ayrıldı.8 Mayıs Çarşamba;

Özgürlük Yürüyüşleri 233. Gününde, Adana’da gerçekleştirildi. 10 Mayıs mahkemesine 2 gün kala yürüyen gönüllüler Adalet ve hürriyet istemlerini yineledi.

Türkiye’nin birçok şehrinde kapı kapı davet yapan Furkan Gönüllüleri, Bursa, Bingöl, Niğde, Kilis’te Tevhidi anlatma çalışmalarını sürdürdü.

Furkan Gönüllüleri’nin tarihi Taşköprü’de düzenledikleri fotoğraf sergisi halka sunuldu. Furkan Vakfı’na ve Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye devlet eliyle yapılan zulmün karelerini sergileyen Furkan Gönüllüleri, sabahın erken saatlerinde başlattıkları etkinliği basın açıklaması sonrası polis müdahalesiyle sonlandırdı.

10 Mayıs mahkemesine 2 gün kala Furkan Tv’ye konuk olan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin avukatı Adem Tural, mahkemeye dair merak edilen soruları yanıtladı. Mahkemeden bağımsız bir yargılama beklediğini söyleyen Tural; “Biz her ne kadar hocaefendi’nin durumu iyi desek de, özgürlüğü elinden alınmıştır. İnşallah 10 Mayıs’ta bu zulüm son bulur.” dedi.
https://furkanvakfi.org/av-adem-tural-10-mayis-oncesi-dava-hakkinda-sorulari-cevapladi-2.htm

9 Mayıs Perşembe;

Furkan Gönüllüleri, Ramazan’da ihtiyaç sahibi aileleri unutmayarak yardım kolisi dağıtıp, dua istedi.

Halkta büyük etki bırakan Özgürlük Yürüyüşleri’nin 234. Günü Adana ve Erzurum’da gerçekleştirildi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenleri 10 Mayıs mahkemesine son 1 gün kala Teravih namazı sonrası camii cemaatine ikramda bulunarak adalet ve özgürlük için dua istedi.

10 Mayıs Cuma;

Bugün görülecek olan “terör örgütü kurma ve nitelikli dolandırıcılık” mahkemesi içi Furkan vakfı Ailesi Adana Adliyesi önünde buluştu. Kur’an okuyup, dualarla bekleyen binlerce gönüllü “siyaset değil, adalet istiyoruz” dedi.

Furkan Gönüllüleri, mahkeme öncesi halkta farkındalık oluşturmak amacıyla, özgürlük atkılarını takıp Adana Caddelerinde yürüdü.

Mahkeme sonucunu Bolu’da bekleyen, yurtiçi ve yurtdışından gelen Furkan Gönüllüleri, Hocaefendi ve arkadaşına dualarla destek verdi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün yargılandığı, hiçbir delil ve gerekçe olmaksızın tutukluluğunun devamına ve mahkemenin 22 Ağustos’a ertelenmesine karar verildi. Gelen mahkeme sonucunu kınamak amacıyla, “Alparslan Kuytul Onurumuzdur, Adalet İncindi Yazıklar Olsun” sloganları atan Furkan Gönüllüleri, polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Kamuya açık noktalarda Furkan Gönüllülerine şiddet uygulayan Adana Emniyeti, halkı tedirgin etmekten de çekinmedi.

Uğradıkları sert muamelelere rağmen polise karşılık vermeyen Furkan Gönüllüleri, tüm baskılara rağmen polis ablukası altında, Atatürk, Kozan, baraj Yolu Caddeleri’nde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirmeyi başardı. Polisin Furkan Gönüllülerine karşı kullandığı orantısız güç sonrası 4 gönüllü ters kelepçe ile gözaltına alındı.

Haksız ve siyasi karar sloganlar ve tekbirlerle tepkilerini gösteren Furkan Gönüllüleri, Adana sokaklarında Özgürlük Yürüyüşü gerçekleştirerek yapılan zulmü halka bildirdi.

Mahkeme sonrası verilen karara bir tepki de Bolu’da bekleyen sevenlerden geldi. Bolu’da düzenlen basın açıklamasında, mahkemenin siyasi etki altında karar almasına tepki gösterildi.

Karar sonrası Bolu’daki sevenleriyle buluşan Semra Kuytul Hocahanım, karara ilişkin verdiği röportajda; “Memlekette zulüm devam ediyor, haksızlık devam ediyor, rezalet devam ediyor, insanların canı yanmaya devam ediyor…” dedi. Röportaj sonrası Özgürlük Yürüyüşü yapan Gönüllüler ile Hocahanım, kendisini bekleyenlerle hasbihal etti.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutukluluk süreci hakkında basın bildirisi yayımlayan Furkan Gönüllüleri, siyasi kararı kınayarak yapılan zulme dikkat çekti. 455 gündür delil ve bulgu olmadan Özgürlüğü gasp edilen Hocaefendi ve arkadaşı Ali Alagöz’ün yalnız olmadığı bildirildi.

11 Mayıs Cumartesi;

10 Mayıs mahkemesinden tahliye bekleyen Furkan Gönüllüleri karşılaştıkları haksız karar sonra Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye destek olmak amacıyla Bolu F Tipi Cezaevi önünde toplandı. Açık görüş öncesi yurtiçi ve yurtdışından gelen yoğun kalabalık, açtıkları branda ve pankartlarla kaldıkları yerden devam ettiklerinin mesajını verdi. Görüş sonrası Semra Kuytul Hocahanım’la görüşmeye dair röportaj yapıldı. Gönüllüler, Hocaefendi’ye desteklerini sloganlar ve tekbirlerle duyurmaya çalıştı.

Mahkemenin adaletsiz kararı sonrası mücadelelerine devam eden Furkan Gönüllüleri, Özgürlük Yürüyüşlerinin 236. Gününü Adana’da yürüdü.

12 Mayıs Pazar;

Furkan Gönüllüleri her Pazar düzenledikleri Hocaefendiyle aynı anda kitap okuma etkinliğini, adaletsiz mahkeme kararı sonrası ilk kez gerçekleştirdi. Adana Atatürk Parkı’nda buluşan gönüllüleri Adana Emniyeti bugün de yalnız bırakmadı. Kitap okuyan insanların etrafını çevreleyen çevik kuvvet polisinin sebep olduğu manzara, ülkemizin polis devleti haline getirildiği yorumlarını dile getirdi.

Sosyal Medyada başlatılan “Kral Çıplak” etiketiyle gündeme giren gönüllüler, okudukları kitapların fotoğraflarını paylaşırken arka planda görülen polisler, Semra Kuytul Hocahanıma; “insanlar kitap okurken deniz manzarası olur, bizde polis manzarası var!” yorumunu yaptırdı.

Adalet sisteminin sekteye uğradığı son dönemlerde pasif eylemleriyle zulümlere sessiz kalmayıp çareyi Hakkı haykırmakta gören Furkan Gönüllüleri, Hakkın üstün geleceği güne kadar faaliyetlerine devam edeceklerini bildiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?