FURKAN VAKFI GÖNÜLLÜLERİNİN HAFTALIK FAALİYET RAPORU: (22-28 NİSAN )

FURKAN VAKFI GÖNÜLLÜLERİNİN HAFTALIK FAALİYET RAPORU: (22-28 NİSAN )

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı’na yapılan siyasi ve kanuna aykırı yaptırımlar sonrası pasif eylemleriyle dikkat çeken Furkan Gönüllüleri, uğradıkları haksız muameleleri topluma duyurmak ve ülkemizdeki keyfi muamelelere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla düzenledikleri etkinliklerinde kolluk kuvvetlerinin baskı ve takipleri altında yaşadıkları gerginlik ve tedirginlikleri bildirdi.

Furkan Gönüllüleri’nin 5 aydır, hemen her pazar kamuoyuna sundukları bildiriler yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşmektedir. Geçtiğimiz Pazar (28 Nisan) düzenlemiş oldukları aile pikniği ve ardından yapacakları ezgi programı emniyet mensuplarının sert söylemleriyle bölündü. “Pikniğiniz bitti, dağılın! Burada ezgi söylemeniz yasak!” diyen polis amiri, gönüllülerin haklı tepkisiyle karşılaşınca basın açıklamasına müsaade etmek zorunda kaldı. Polis amirinin haklı bir gerekçesi olmadan vatandaşların etkinliklerini bozmak istemesi, ardından muhataplarına kanun ve yasaları anlatmaya çalışması, katılımcılara trajikomik anlar yaşattı.

Ortamın sakinliği sağlandıktan sonra basın açıklamasını gerçekleştiren Furkan Gönüllüsü Taha Demir Hoca sözlerine, “Piknik yapmak, ezgi söylemek ve basın açıklaması yapmak tamamen hukuki eylemlerdir. Ayrıca polisimiz de bizim polisimizdir, hiçbir zaman polislerimizin hassasiyetlerine karşı gelmedik.” İfadeleriyle başladı.

Basın açıklaması sonrası Merkez Camii’nde namaz kılan gönüllüler, her hafta olduğu gibi olaysız bir şekilde dağıldı.

Furkan Gönüllülerinin bu hafta ki faaliyet raporu şu şekilde;

22 Nisan Pazartesi; Furkan Gönüllüleri’nin 2017 yılında Adana Emniyeti tarafından maruz kaldığı sert müdahalenin 2. yıldönümü sosyal medyada “#Unutturmayacağız #ZulmünYıldönümü” taglarıyla gündem edildi.

Çalışmalara katılan sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı görüntüler, vatandaşların yoğun olduğu cadde, park gibi bölgelerde polisin biber gazı, tazyikli su, cop kullanarak uygulamış olduğu şiddeti gözler önüne serdi.

Polisin orantısız müdahalesinin sebebi ise Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin, Mavi Marmara şehitlerine “manyak tipler” diyerek hakaret eden Cem Küçük isimli şahsa yönelik basın açıklaması yapmak istemesinden kaynaklandı.

Furkan Gönüllüleri, Adana polisinin sert tavrına karşılık vermeyip sakinliğini korudu. Polisin başörtülü kadınların örtülerini çekerek kişisel hak ve özgürlüklerine tecavüz ettiği bu olayda, kendilerine copla, biber gazıyla şiddet gösteren polise gül uzatan gönüllüler, bu tutumlarıyla tarihin unutulmaz sayfalarına isimlerini yazdırırken Adana Emniyeti’de “kendi vatandaşına zulmeden polis” olarak hatıralara kazındı.

Geçtiğimiz Pazartesi Adana’da bir araya gelen üniversiteli gençler, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin haksız tutukluluğuna tepki göstermek için bisiklet turu düzenledi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve ülkemizdeki tüm hukuksuzluklar için yaklaşık 8 aydır hiç ara vermeden Özgürlük Yürüyüşü gerçekleştiren Furkan Gönüllüleri, zulmün 217. Gününde Adana ve Ankara’da yürüdü.

23 Nisan Salı;Furkan Gönüllüleri Adalet Bekleyişi gerçekleştirmeye devam ediyor. Belirli akşamlarda Adana’nın muhtelif camilerinde gerçekleştirilen Adalet Bekleyişi, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 10 Mayıs mahkemesine kadar devam edecek. Canlı yayınla takipçilerine sunulan Adalet Bekleyişi, basın açıklaması sonrası Semra Kuytul Hocahanım’ın röportajıyla devam etti. Furkan Haber mikrofonuna konuşan Hocahanım; “Bizler 14 aydır kapı kapı adalet arıyoruz ancak henüz bulmuş değiliz. Devlet erkânından bir takım kişiler bize “park ve bahçelerde adalet aranmaz, adaleti mahkemelerde avukatlarla arayın” dedi. Bu söz bizim için çok ağır, sanki biz cahiliz ve yolumuzu şaşırıp mahkemeye yerine camiye çıkmışız! Bu lafları edenler ya Türkiye’de yaşamıyor yahut gözleri kapalı yaşıyor!” diyerek tepkisini dile getirdi. Bekleyiş esnasında ‘Alparslan Kuytul’a Özgürlük’ dev pankartı açan gönüllüler, tekbir ve ‘Alparslan Hocam Serbest Kalmalı’ sloganlarıyla isteklerini yineledi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin ortaokul ve liseli genç talebeleri Ankara’da kardeşlik programı gerçekleştirdi.

Furkan Gönüllüleri, zulmün 218. Gününde Tevhid ve Özgürlük atkılarıyla Adana, Aydın, Diyarbakır ve Antep’te Özgürlük yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

24 Nisan Çarşamba; Gerçekleştirdikleri sosyal faaliyetleriyle tanınan Furkan Gönüllüleri Osmaniye’de Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin haksız tutukluluğuna karşı sabah namazı sonrası çorba dağıtımı yaparak cami cemaatinden dua istedi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Adanalı kardeşleri mahkemeye 16 gün kala kardeşlik programında buluştu.

Furkan Gönüllüleri Zulmün 219. Gününde Adana ve İstanbul’da yürüdü.

25 Nisan Perşembe; Adanalı Furkan Gönüllüleri kardeşlik ve dayanışma pikniğini düzenledi. Gönüllüler, etkinlikleri esnasında ‘Alparslan Kuytul’a Özgürlük’ dev pankartı açarak hukuksuzluğa tepki gösterdi.

Furkan Gönüllüleri Zulmün 220. Gününde adalet ve tevhid atkılarıyla Adana ve Erzurum’da yürüdü.

26 Nisan Cuma; Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 441 gündür devam eden haksız tutukluluğuna farkındalık oluşturmak isteyen Ankara ve Antalyalı sevenleri, Cuma namazı sonrası halka ikram dağıtarak dua isteminde bulundu.

Özgürlük yürüyüşleri 221. Gününde Adana ve Batman’da gerçekleştirildi.

15 aydır suçsuz yere hürriyetinden mahrum bırakılan Alparslan Kuytul Efendi’nin her Cuma akşamı gerçekleştirdiği tefsir dersleri kayıtlarıyla yayınlanmaya devam ediyor. Furkan Gönüllüleri ders esnasında sosyal medyada başlattıkları “HocamıDinliyorum” tagıyla tepkilerini dile getirdi.

Özgürlük Yürüyüşleri 222. Gününde Adana, Adıyaman, İstanbul ve Elazığ’da gerçekleştirildi.

27 Nisan Cumartesi; Furkan Gönüllüleri Elazığ’da hanımlara yönelik kardeşlik buluşması gerçekleştirdi. Düzenlenen programa Semra Kuytul Hocahanım konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye geneline sirayet eden Özgürlük yürüyüşleri, zulmün 223. Gününde Adıyaman, Diyarbakır,   İstanbul, Kırıkhan, Niğde, Kilis şehirlerinde gerçekleştirildi.

28 Nisan Pazar; Sosyal medyada “FurkanGönüllüleri HerPazar” etiketiyle zulüm ve hukuksuzluklara dikkat çeken Furkan Gönüllüleri, Türkiye’nin çeşitli camilerinde bir araya gelerek sabah namazı sonrası halka çorba dağıtımı yapıp dua isteminde bulundu.

Ülke genelinde düzenlenen, Alparslan Kuytul Hocaefendi’yle kitap okuma etkinliği, her Pazar aynı saatte sürdürülüyor. Etkinliğe Adana, Niğde, Mersin, Konya, Kahramanmaraş şehirleri, şehir parklarında okuma halkaları oluşturarak katılım gösterdi.

Furkan Gönüllüleri’nin 5 aydır, hemen her pazar kamuoyuna sundukları bildiriler yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşmektedir. Pazar günü düzenlemiş oldukları aile pikniği ve ardından yapacakları ezgi programı emniyet mensuplarının sert söylemleriyle bölündü. “Pikniğiniz bitti, dağılın! Burada ezgi söylemeniz yasak!” Diyen polis amiri, gönüllülerin haklı tepkisiyle karşılaşınca basın açıklamasına müsaade etmek zorunda kaldı. Polis amirinin haklı bir gerekçesi olmadan vatandaşların etkinliklerini bozmak istemesi, ardından muhataplarına kanun ve yasaları anlatmaya çalışması, katılımcılara trajikomik anlar yaşattı.

Ortamın sakinliği sağlandıktan sonra basın açıklamasını gerçekleştiren Furkan Gönüllüsü Taha Demir Hoca sözlerine, “Piknik yapmak, ezgi söylemek ve basın açıklaması yapmak tamamen hukuki eylemlerdir. Ayrıca polisimiz de bizim polisimizdir, hiçbir zaman polislerimizin hassasiyetlerine karşı gelmedik.” İfadeleriyle başladı.

Basın açıklaması sonrası Merkez Camii’nde namaz kılan gönüllüler, her hafta olduğu gibi olaysız bir şekilde dağıldı.

Baskı ve zulmün ayyuka çıktığı bu dönemde Özgürlük ve Adalet faaliyetlerine ara vermeden devam eden Furkan Gönüllüleri, ülkemizdeki zorbalıklara karşı sessizliğin bozulmasını amaçlayarak barışçıl eylemlerini sürdürüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?