28 Tem 2020

Son Nefese Kadar İmanımızı Nasıl Muhafaza Edebiliriz?

Hiç kimsenin imanı üzere öleceğinin bir garantisi yoktur. Peygamberimize, Mekke'de iman eden Müslümanlar, zulüm altında inim inim inlerken buna rağmen cesaret gösterip iman eden bazı kimseler daha sonra mürted oldu ve imandan döndüler. Peygamberimizi, mucizelerini, onun ahlakını görmüş, Mekke'de iman etmiş ve sonra imanından dönmüş…

Hiç kimse ‘imanım garanti altındadır’ diyemez ama garantiye yakın bir şey var mı derseniz; imanımızı nasıl muhafaza edeceğiz, imanla ölmeyi nasıl başaracağız? Bu önemli. Bugünkü halimiz önemli.Bundan daha önemlisi nasıl öleceğimizdir? Çünkü bugün buradayız iyi güzel de acaba ölürken nasıl öleceğiz? Bugün Müslümanız da acaba ölürken nasıl öleceğiz?Önemli tabi.İmansız gidersek Allah muhafaza neye yaradı?

İmanı Korumak ve Takviye Etmek

  1. Allah’ı Tanımak ve Sevmek ile olur.

İmanın garantisi yok ama garantiye yakın bir şey var.Kul Rabbini ihlasla seviyorsa, Allah onu ayağının kaymasına müsaade etmez.Sevmek nasıl olur?Tanımakla olur.Tanımak nasıl olur, Allah'ı nasıl tanıyacağız? Kâinat kitabını okuyacağız, bakacağız, tefekkür edeceğiz ve bu şekilde Allah'ı tanımış olacağız. Allah'ın kâinatı; Allah'ın ilmini, kudretini, rahmetini, sanatını gösteriyor. Kâinata bakan, Allah'ı tanır. Allah'ı tanıyan, Allah'ı sever.

  • Allah'ı ihlasla seven ve Allah'a ihlasla kulluk yapan kimseyi Allah muhafaza edecektir.Ölmeden evvel ayağının kaymasına müsaade etmeyecektir.

Kaygan ve karlı bir yolda giden araç ne yapar?Zincir takar.Bu yol kaygandır, dünya yolu kaygandır.Ayağımızın kaymaması için zincir lazım.Arabaların zinciri demirdendir, kolayca gider alırsınız.

İnsanın Zinciri Nedir?

İnsanın zinciri; ilimdir, ibadettir,cemaattir.İlim herkeste olmayabilir ama ibadet ve cemaat herkese şarttır.Bu olmadan bu kaygan yolda sonuna kadar gitmek pek mümkün değildir.İmanı muhafaza için ilim, ibadet, ihlas lazım.İlmi de ibadetide Allah'ın dışında hiçbir şey düşünmeden sadece Allah'ın rızası için ihlâsla yapmak lazım.Böyle olan birisinin ayağının kaymasına merhamet sahibi olan Allah müsaade etmeyecektir, imanlı ölmesini sağlayacaktır.