İstinaf Mahkemesinden Alparslan Kuytul Kararı

İstinaf Mahkemesinden Alparslan Kuytul Kararı

Alparslan Kuytul Hocaefendi 1 Temmuz 2016 tarihinde gündemle alakalı bir soruya verdiği cevapta, Türkiye’nin gidişatını değerlendiren bir açıklama yapmış ve hükümeti iyi niyetli uyardığı açıklaması bazı çevreler tarafından kırpılarak sanki darbeyi önceden biliyor, cumhurbaşkanına hakaret ediyor gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmıştı.

Savcılık incelemesi sonucunda ilgili konuşmada hiçbir kötü niyet olmadığı, suç teşkil etmediği, iyi niyetli bir açıklama olduğu anlaşıldığından dolayı mahkemeye gerek görülmemişti. İlgili konuşmanın cumhurbaşkanına hakaret suçlaması davasından ise 10 Ocak 2019’da görülen davada beraat etmişti.

Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesinin, Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlamasından verdiği beraat kararına yapılan itirazı inceledi.

İnceleme sonucu, Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesinin beraat hükmünü uygun bulan 2. Ceza Dairesi, cumhurbaşkanı avukatının istinaf talebini yerinde görmemekle birlikte istinaf başvurusunun esastan reddine hükmetti.

Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlamasından verilen beraat hükmünde isabetsizlik görmeyen istinaf mahkemesi, dosyanın ilk derece mahkemesine iadesine kesin olarak oy birliğiyle karar verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?