Kopenhag Vakıf Binamızın Durumu ABDURRAHMAN BİN NASIR EL BERRAK’a Soruldu; İşte Fetva…

Kopenhag Vakıf Binamızın Durumu ABDURRAHMAN BİN NASIR EL BERRAK’a Soruldu; İşte Fetva…

DÜNYANIN TANINMIŞ ALİMLERİNDEN ABDURRAHMAN BİN NASIR EL BERRAK’IN KOPENHAG’DAKİ VAKIF BİNASININ CEMAATTEN AYRILANLARA MI YOKSA CEMAATE Mİ AİT OLDUĞU KONUSUNDA SORUYA VERDİĞİ CEVAP

س: جمعية تعليمية خيرية لها مؤسس ومجلس إدارة ولها فروع في عدة أماكن، وهي قائمة من أموال الصدقات والتبرعات والهبات، وليست شركة ولم تقم على الشراكة إنما هي جماعة دعوية خيرية تنشط تحت أسماء متعددة، وكل الأموال التي تأتي إلى هذه الجمعية تأتيها بصفة الصدقة والتبرع والهبة، ولا يأتيها شيء بصفة الشراكة؛ لأنها ليست مؤسسة تجارية أو ربحية، وكل العاملين في هذه الجمعية وفي كل البلاد يعلمون أنهم يتبعون لمجلس إدارة الجمعية ومؤسسها، ويلتزمون بالقرارات الصادرة منهم، وكل العاملين في هذه الجمعية التعليمية يعملون فيها متبرعين بدون أجر، والبعض الآخر يعمل فيها بأجر رمزي، وفي أحد فروع الجمعية قرر بعض الأشخاص الخروج من الجمعية والعمل كمستقلين، فهل يجوز لهم أن يأخذوا الأموال التي دفعوها لهذا الفرع أو كانوا سببا في جمعها؟

ج: الحمد لله، والصلاة والسلام على نبينا محمد، وعلى آله وصحبه أجمعين؛ أما بعد: فهذه الأموال المسؤول عنها قد دُفعت إلى الجمعية الأم، والجمعية لها شخصية اعتبارية، فكل ما يدخل في حسابها، وييذل باسمها هو ملك لها يتصرف فيه المسؤولون فيها في المجالات الخيرية المعتمدة، وعليه فلا يجوز لمن رغب من أعضائها في بعض الفروع في الاستقلال عنها أن يأخذ الأموال التي تبرع بها، وقبضتها الجمعية، أو الأموال التي جمعها أولئك باسم الجمعية، فعلى أولئك الذين رغبوا في الاستقلال أن يجمعوا أموالا بطريقتهم الخاصة، وباسم جمعيتهم الناشئة، والله أعلم.
قال ذلك: عبد الرحمن بن ناصر البراك
في يوم الجمعة 17 من ربيع الأول 1438هـ.في يوم الجمعة 17 من ربيع الأول 1438هـ.

 

Soru: Bir çok yerde şubeleri olan, kurucusu ve idare meclisi olan bir eğitim ve hayır cemiyeti. Sadaka, bağış ve hibelerle kurulmuştur. Şirket değildir. Hayırlı işlere davet eden bir cemaattir. Şubeleri farklı isim altında olabilmektedir. Bütün malları sadaka, bağış ve hibe olarak gelip şirket sıfatıyla gelmemektedir. Çünkü cemiyet ticari ve kâr amaçlı bir müessese değildir. Bütün şehirlerde bu cemiyette çalışan herkes cemiyetin idare meclisine ve kurucusuna tâbi olmaktadır ve idare meclisinden çıkan kararlara bağlı kalmaktadırlar. Bu eğitim cemiyetinde çalışanların bir kısmı gönüllü ve ücretsiz olarak, bazısı ise düşük bir ücretle çalışmaktadırlar.

Bu cemiyetin şubelerinin birinde bazı kişiler cemiyetten ayrılmaya ve tek başlarına çalışmaya karar verseler, bu şube için verdikleri ya da toplanmasına sebep oldukları malları geri almaları caiz olur mu?

 

Cevap: Elhamdulillahi Rabbi’l Âlemin, ve’s-Saletu Ve’s-Selâmu Alê Nebiyyinê Muhammed ve Ale Êlihî ve Sahbihî Ecmaîn.

Hakkında sual edilen bu mallar ana cemiyet için verilmiştir. Cemiyetin tüzel kişiliği vardır. Cemiyetin hesabına giren ve onun ismi ile bağışlanan her şey cemiyetin mülküdür ve cemiyette sorumlular o malı hayırlı işlerde kullanmada yetkili olurlar. Buna göre bazı şubelerde o cemiyetin fertlerinden ayrılmak isteyen kimseler için o cemiyete bağışlanmış ve cemiyetin teslim aldığı veya ayrılan kimselerin cemiyetin ismi ile topladığı malları almaları caiz olmaz. Ayrılmayı isteyen kimselerin üzerine gereken kendi yollarına özel ve yeni ortaya çıkan cemiyetlerinin ismi ile mal toplamalarıdır. Allah en iyi bilendir.

Allame Abdurrahman Bi’n-Nasır El Berrak

Suudi Arabistan

16 Aralık 2016

El Berrak Sekreteri:  +966 541 347 282

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. kale dedi ki:

    sorunuz açık ve net değil ki.o kadar hizmet uğruna yorulmuş insanlara sil baştan bi daha yorulun demiş oluyorsunuz.üstelik onlar da hizmet için topladıklarını yine hizmet için pay istiyorlar.böyle sorsaydınız fetva böyle gelmezdi kesin.sanki siz tek başınıza toplayıp yorulmuşsunuz da onlar cüzi pay istiyorlar gibi sormuşsunuz.en az sizin kadar gayret göstermiş değillerse, sonradan gelip dahil olmuşlarsa tamam

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?