Kozan’da “İslam’da itaat ve Kulluk” Konulu Konferansımız Yapıldı.

Kozan’da “İslam’da itaat ve Kulluk” Konulu Konferansımız Yapıldı.

ALLAH’A KULLUK İNSANI ÖZGÜRLEŞTİRİR

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kozan İlçe Temsilciliği “İslam’da İtaat ve Kulluk” konulu konferans ve etkinlikler programı düzenledi.
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Genel Başkanı ‘Hasan DEMİR’ beyefendinin açılış ve selamlama konuşması yer aldı.

Açılış ve selamlama konuşmasının ardından, şiir dinletisi ve İslam tarihinde dünyaya İslam’ın adaletini yaymak için fetihler gerçekleştiren Fatihlerin temsilî olarak anlatıldığı etkinlik yer aldı. Etkinliğin ardından Grup Furkan sahne aldı. Kendi beste ve yorumlarıyla halkı coşturan Grup Furkan’ın besteleri halkın tekbir sesleriyle sık sık kesildi.

Grup Furkan’ın ardından Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin “İslam’da İtaat ve Kulluk” konulu konferansları yer aldı.
Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin konferansında değindiği bazı noktalar şu şekilde;
İnsan Allah’a ne kadar kulluk yaparsa o kadar özgürleşir. Allah’a kulluk yapanlar, nefsine, şeytana, insanlara kulluktan kurtulurlar.
Hürriyet ve bir milletin bağımsızlığını ele geçirmesi nedir dediğinizde siyasiler ve sözde aydınlar, düşmanların tasallutundan kurtulmak derler. Hâlbuki gerçek hürriyet, kullara kulluktan kurtulmak, yalnız Allah’a kul olmaktır.
Müşrikler, her zaman kendilerine, devletine, sistem ve düzenlerine karışmayan bir ilah istediler. Bu yüzden peygamberimize “sen insansın” gibi mazeretler söyleyerek peygamberliğini inkâr ettiler. Ayrıca “biz atalarımızın yolundan gidiyoruz” diyerek Allah’a kulluktan kaçındılar. Bu söz üzerine Allah (c.c.) onlara ayetiyle cevap verdi: “Atalarınız yanlış yolda da mı olsa ona uyacaksınız?”. (Maide 104) Onlar aslında atalarına uymuyorlardı. Onlar aslında nefislerine uyuyorlardı. Eğer atalarının yolundan gitselerdi; Hz. İbrahim’in yolundan giderlerdi. Allah’a kulluk yapmak istemeyenler nefislerine kulluk yapmak zorunda kalıyorlar ve atalarına uyduklarını söylemek zorunda kalıyorlardı.
Muhabbetullah’a ulaşmak Allah’ı tanımakla mümkün olur. Allah’ı tanımak da insanın kalbine Allah sevgisinin yerleşmesini kolaylaştırır. Allah (c.c.), insanların kendisine sevgi ve itaat etmesini ister. Çünkü Allah sevilmeye layıktır.

Kur’an-ı Kerim, sadece sevilen bir Allah’ı anlatmaz. Allah’ın azab edici, kahhar sıfatını, El-Adl sıfatını da anlatır. Korkulmayan bir Allah anlayışı, Yahudilerde olduğu gibi insanları isyana teşvik eder. Allah, hem sevilmeye; hem de korkulmaya layıktır. Allah’ı seven Allah’a kulluk eder, Allah’tan korkan ona isyandan kaçınır. Hem insan Allah’ın (c.c.) yaptığı her şeyde bir hikmet aramalıdır. Eğer insanlar bu hikmetleri düşünmeden ve anlamadan itaat ederse bu itaat, efendi-köle ilişkisine döner. Eğer insanlar bu hikmetleri anlayarak itaat ederse, Allah’a karşı olan sevgileri daha da artar ve Allah’a severek itaat ve kulluk yaparlar. Allah’a itaat etmezse, başka şeylere itaat eder ve başka şeylere esir olur. Dolayısıyla Allah’a itaat, insanı özgürleştirir. Gerçek itaat Allah’a olan itaattir.
La ilahe illallah, tevhid akidesi, hayatının her alanında Allah’a itaat etmek demektir. Müşrikler bu sözün bir hayat nizamı olduğunu anladılar ve kabul etmediler. Çünkü bu sözü söyleyen kimse, doğumdan ölüme kadar hayatın her alanında Allah’a itaat etmek zorundadır.
Hayatımızdaki her meselede Allah’a itaat etmek zorundayız. Eğer bir mesele hakkında Allah ve Resulünün hükmü varsa bize düşen bu meselede Allah’a kayıtsız şartsız itaat etmeliyiz.
Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sorulara verdiği cevapların ardından konferans sona erdi.

Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?