KURBAN REHBERİ

KURBAN REHBERİ

KURBAN NEDİR?

Kurban, dinimizde ibadet niyetiyle belli bir vakitte kesilen hayvanlara denir.Kurban,şartlarını taşıyan kimseye vacip bir ibadettir.Hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır.Kurbanın meşrutiyeti Kuran, Sünnet ve İcma ile sabittir.Kur’an-ı Kerim’de Kevser suresinde “Kim imkanı olduğu halde kurbanı kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın” buyurmaktadır.Bunlardan anlaşılmaktadır ki; Allah (c.c.) ve Resulü (s.a.v.)gücü yeten mü’minlerin kurban bayramında kurban kesmelerini istemektedir.

KURBAN NE ZAMAN KESİLİR?

Kurban kesme zamanı, bayram günü fecrin doğmasından itibaren üçüncü gün akşamına kadardır. Bu vakitler içerisinde kurbanın kesilmesi şarttır.Ayrıca, kurbanın bayram namazından sonra kesilmesine dikkat edilmelidir.

KURBAN KESMENİN HİKMETİ

Kurban kesilmesi “yaklaşmak” manasına gelir.Dolayısıyla kurban kesen bir Müslüman Rabbine yaklaşmak, O’nun emrini yerine getirmek için bu ibadeti yapmalıdır.Kurban kesmenin en önemli hikmeti de; bu ibadeti yerine getiren bir mü’minin, adete Hz. İbrahim (as) ve oğlu İsmail (as) gibi gerektiğinde her şeyini Allah için feda etmeyi göze alabilmeyi anlamasıdır.

KURBAN NASIL KESİLİR?

Kurbanı kişinin kendisinin kesmesi daha faziletlidir.Ancak; kendisi kesemiyorsa başkasına kestirmesinde de sakınca yoktur.
Kurban sol yanı üzerine kıbleye yatırılır.Üç defa besmele çekilerek “Allahu Ekber, Allahu Ekber, Leileheillallahu Vallahu Ekber, Allahu Ekber ve Lillahil Hamd” denilir ve ardından kurbanı kesecek kişi; “Bismillahi Allahu Ekber” (Allah’ım bu Sendendir ve Senin içindir, bunu benden kabul et!) diyerek kurbanı keser.
Usulüne göre kesim yapmış olmak için; hayvanın yemek ve nefes boruları ile iki şah damarının kesilmesi gerekir.
Kurbanı kör bıçakla kesmek, kesileceği yere sürüyerek götürmek, keserken hayvanın can damarını koparmak, başını koparmak ve canı çıkmadan derisini yüzmek mekruhtur.

KESİLEN KURBAN NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Kurbanın derisinin veya etinin kesim ücreti olarak kasaba verilmesi caiz değildir.Bununla ilgili olarak Hz. Ali (ra): “Peygamberimiz (sav) bana kurban etinden bir parça ya da derisini kesim ücreti olarak kasaba vermemi yasakladı.” buyurmuştur.
Kurban derisi fakirlere, öğrencilere, İslami faaliyet yapan kurum ve kuruluşlara verilir.Kurban ve derisinin gayr-i İslami kurum ve kuruluşlara verilmesi, caiz değildir.

21 Eylül 2015
1.238 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?