MAZLUMDER: Alpaslan Kuytul’a İkinci Kez Tutuklama Kararı Kamu Vicdanını Rahatsız Etmiştir

MAZLUMDER: Alpaslan Kuytul’a İkinci Kez Tutuklama Kararı Kamu Vicdanını Rahatsız Etmiştir

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Adana şubesi resmi Twitter hesabından Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tahliye edildikten saatler sonra tutuklanması hakkında tepkisel bir açıklama yazısı yayımladı.

MAZLUMDER Adana’nın konu hakkında yayımladıkları metnin tamamı şu şekilde;

Tutuklu kaldığı sürenin çoğunda tek kişilik hücrede tutulması ve karşılamaya gelen kalabalığa konuşması siren sesiyle engellenmesi de göz önüne alındığında, yeniden tutuklama kararının hukuki değil, siyasi ve keyfi olduğu algısı oluşturmaktadır.

Esas olan kişinin  tutuksuz yargılanmasıdır, tutuklama ile istenen neticenin adli kontrolle sağlanması imkânı varken, yeniden tutuklama infaza dönüşen bir uygulama olacaktır. 

Kuytul’un avukatına, mesleğini icra ederken kolluk tarafından hakaret ve fiili müdahale yapıldığı iddiası da vahamet arz etmektedir. 

MAZLUMDER Adana Şubesi olarak;

Suç ve suçluyla mücadelede hukuk’a uygun hareket edilmesi gerektiğini hatırlatır, Alparslan Kuytul’a yapılan keyfi uygulamaya son verilmesini talep ederiz.

MAZLUMDER ADANA@mazlumderadana

ALPASLAN KUYTUL’A İKİNCİ KEZ TUTUKLAMA KARARI KAMU VİCDANINI RAHATSIZ ETMİŞTİR http://adana.mazlumder.org/tr/main/faaliyetler/basin-aciklamalari/1/alpaslan-kuytula-ikinci-kez-tutuklama-karari-/13450

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?