“Özgürlük”Simgeli Atkının Ağır Bilançosu!

“Özgürlük”Simgeli Atkının Ağır Bilançosu!

Furkan gönüllülerinin üzerinde “Alparslan Kuytul’a Özgürlük” yazılı atkı takarak yolda yürümeleriyle Türkiye’de hukuk literatürü yeni bir kavram kazanmış oldu. Özgürlük Simgeli Atkılar...
Önceleri sade bir atkı iken halktan ve emniyetten gördüğü yoğun ilgi ile taşıdığı mana daha da değer kazandı. Yaklaşık 3 aydır aralarında bebek ve çocuklu annelerin de bulunduğu yüzlerce kişi, atkı sebebiyle saatlerce gözaltında tutularak mağdur edildi, hakarete uğradı, ifade verilmeye zorlandı. Hatta özgürlük için yürüyenler mahkemelik oldu.

FİKİR VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE “GÖZALTI” DARBESİ

Eylem maksadı olmaksızın boyunlarına atkı takarak yolda yürüyen vatandaşların, hukuksuz bir şekilde gözaltına alınma vakası ilk olarak 06.10.2018’de Gaziantep’te yaşandı. Atkı sebepli haksız gözaltı vakasına daha sonraları ise  Ankara, Maraş, Mardin, Erzurum, Şanlıurfa, Kozan, Osmaniye, Mersin, Elazığ, Bolu, Kayseri, Manisa ve İstanbul da katıldı.

ATKININ AĞIR BİLANÇOSU

Kaldırımda atkı ile yürüyen vatandaşlar, taktıkları atkılarla ‘suçu ve suçluyu’ övmekten şüpheli bulunarak emniyete götürüldüler. Adana’da ise önce tutanak tutulup sonra emniyete çağrılan kişi sayısı 200’e yaklaştı. Böylece özgürlük simgeli atkı takmaları sebebiyle toplam 15 farklı bölgede 513 kişi gözaltına alındı.

TERS TEPKİ, KATILIM ARTTI

Tüm bu gelişmeler yaşanırken önemli bir detay ise tüm dikkatleri üzerine çekti. Özgürlük simgeli atkı ile yürüyenlerin birçok şehirde Emniyet tarafından mağdur edilmesi, haksız gözaltlarına maruz bırakılmaları özgürlük yürüyüşlerine olan ilgiyi arttırdığı görüldü.
Tüm engellemelere rağmen yürüyenlerin sayısında ciddi bir artış söz konusu… Bu hukuksuz engellemelere rağmen yürüyüşlere rağbetin artması ise Türkiye’nin “mücadele” tarihine geçecek gibi görünüyor.

NEDEN ATKI?

Furkan gönüllüleri, 10 aydır büyük bir hukuksuzlukla Bolu F tipi cezaevinde tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye destek olmak, toplumda zulme karşı farkındalık oluşturmak ve haksız tutukluluğa karşı özgürlük çağrısında bulunmak amacıyla, düşünce ve fikir özgürlüğü kapsamında taktıklarını ifade ediyorlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?