Sorular Cevaplarla Miras

Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye sorulan sorulardan seçme soru ve cevaplarla sizleri başbaşa bırakıyoruz.

Soru: Miras konusunda erkeğe 2 pay, kadına 1 pay verilmesi gerektiğini söylediğimizde “İnsanlar arasında eşitlik var” deyip kabullenmeyenler var.  Allah’ın böyle bir taksim yapmasındaki hikmet nedir?

 Cevap: Mirasın bu şekilde taksim edilmesi Allah’ın erkeğe vermiş olduğu vazifeyle alâkâlıdır. Meseleye eşitlik yönünden bakılmaması lazım. İnsan olarak ikisi eşittir, arada fark yok. İkisi de Allah’a hesap verecek, ikisi de namaz kılmak zorunda, oruç tutmak zorunda. İkisi de zina etse suç işlemiş olur, hırsızlık yapsa suç işlemiş olur. Ama görevleri farklıdır. İslam’a göre evin geçimi erkeğe aittir. Erkek evine masraf etmek zorundadır. Zengin bile olsa kadın evine bakmak zorunda değildir. İslam’ın hükümleri bir saatin parçaları gibi birbiriyle uyumlu. Erkeğe mirastan fazla veriyor ama aynı zamanda erkeğe görev de veriyor ve “Sen bakacaksın ailene” diyor. O yüzden erkeğe para lâzım, sermaye lâzım. Eşitlik mantıklı değildir. Eşitlik çoğu zaman yanlıştır.

Mesela diyelim ki hoca tüm talebelerine eşit puan verse bu doğru olur mu? Böyle bir şey haksızlık olur. Bu yüzden İslam’da eşitlik esas değildir. İslam adaleti kabul eder, eşitliği değil! Eşitlik bir kamyonun önüne de arkasına da aynı tekeri koymaya benzer. Hâlbuki öne iki tane, arkaya 8 tane hatta 18 tane teker koyulmuştur. Neden? Çünkü önün taşıdığı yük az, arkanın taşıdığı fazladır.  Adâlet de bunu gerektirmektedir. O yüzden kadına mirastan çok vemez ve  der ki “Al sana 1 lira ama bu senin, bunu harcamak zorunda değilsin.” Erkeğe der ki “Al sana 2 lira. Bununla iş yap.” Adâlet budur.

Soru: Evleneceğimiz insanı nasıl seçmeli ve nasıl tanımalıyız?

Cevap: Gerçekten insan tanıyan bir insanın sözüne muhtacız. Onu tanıyan birisine, o kişinin ahlakı hakkında ve sorulması gereken, merak edilen sorular sorulur. Yoksa kişi kendi kendine evleneceği kişiyi tanıyamaz. Bazen kadın erkek karşılıklı birbirine rol yapar. Bu gerçek bir tanıma olmaz. Ve gitgide insan flört günahına girmiş olur. İnsan, flört ederek birbirini tanıyamaz. İslam’a özgün evlilik aşamasında internette görüşmek veya flört caiz değildir. İnsan bunu yaparak hem ahlâkını bozmuş olur hem de kötü olaylara sebep olur. Bu şekilde evlenenlerin hiçbiri mutlu olmuyor.

  Bir kızı veya bir erkeği onun hocası, en yakın arkadaşı, komşusu tanır. Bunlardan bilgi alınması gerekir. “Şu anda böyle ama ileride düzelir” gibi şeyler kabul edilmez. Bunlar hep ham hayallerdir. Ben şunu gördüm; bir insan neyse odur. Eğitim ile bir şeyin olduğu yok. Bugün doğruyu tercih edemeyen yarında tercih edemez. Bugüne göre bakmak lazımdır. “ Yarın inşallah iyi olur” diyenlerin boş hayallerinin garantisi yoktur. Onun için talip olunan kişiyi yakinen tanıyan birinin dilinden dinlemek gerekir. Gençlerin kendi başlarına evlenecek kız araması veya kızların erkek araması;  bunlar çirkin şeylerdir. Bir büyük aracı olmalıdır. Büyüklerine danışmadan kendi başına hareket edenler mutlu olamamışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?