Ümmet olmak İçin Cemaat Olmak Zorundayız!

Ümmet olmak İçin Cemaat Olmak Zorundayız!

Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi, vermiş olduğu bir konferans sonrası “Cemaatin önemi nedir?”  sorusunu cevaplamıştır.Cemaat olmanın gerekliliğini bir kez daha vurgulayan Hocaefendi  “Kur’an’ın emirlerinin fert için olanı var,cemaat için olanı var,devlet için olanı var,ümmet için olanı var.” diyerek ümmet olmak zorunda olduğumuzu bunun için de cemaat olmamız gerektiğini bir kez daha vurgulamıştır.

İşte Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin soruya vermiş olduğu cevabı:

Peygamberimiz yalnızca tebliğ yapmadı.Kafirlere anlattı tebliğ yaptı sonra adam müslüman oldu ne yapacaksınız?O kadar mı yani? Peygamberimiz müslüman olduktan sonra talim yaptı. Dar’ül Erkam’da eğitim verdi. Onları teşkil ederek cemaat yaptı, görevlendirdi. Yani Allah Resulü sadece tebliğ yapmadı.

Bırakın cemaati biz ümmetiz, ümmet olmak zorundayız.Ama ümmet olmak cemaat olmadan mümkün değildir. Ferdiyetçiler hiç bir şey yapamaz.Fertler tembel olur, bir yapar bir yapmaz. Ferdi çalışanlar kafirler ile boy ölçüşemezler. Çünkü kafir cemiyet,devlet halindedir. Hatta  Avrupa Birliği ile ümmet olma yolundadırlar. Ferdi muhatap almazlar. Kafir cemiyet halindedir onlarla mücadele edeceksen cemiyet olmak zorundasın.

Kur’an’ın bazı emirleri fert içindir bazı emirleri ise ancak cemaat ile yapılabilir.Bazı emirleri ise devlet içindir ancak devlet olunca yapılabilir,cemaatte yapamaz.Bazı emirleri ise ümmet içindir ancak ümmet olunca yapabilirsiniz.Mesela konferans gibi faaliyetleri fert yapamaz, cemaat yapar.Haramlara engel  olmak da cemaatlerin yapabileceği bir iş değildir.Allah Kur’anda haramlara engel olun demiştir. Yani devlet olmalısınız,demiş olmaktadır.Namaz kıl demek ne demektir? Abdest al demektir.Aynı şekilde ‘haramlara engel ol’ demek devlet ol demektir.Ancak devlet kumarhaneleri, zina evlerini kapatabilir.

Dinin bazı emirleri fert için,bazı emirleri cemaat için,bazı emirleri devlet için,bazı emirleri de ümmet içindir. Bütün dünyada Allah’ın hakimiyetini sağlamak ve fitnenin kökünü kazımak bir devletin yapabileceği bir şey değildir.Buna ne Mısır’ın gücü yeter,ne Türkiye’nin. Ama hepsi bir araya gelirlerse ümmet olurlarsa bu gerçekleşebilir.O halde “Ben fert olarak da İslam’ı yaşayamaz mıyım?”diyenler:Yaşayamazlar bunu bilsinler.Çünkü Kur’an’ın emirlerinin fert için olanı var cemaat için olanı var,devlet için olanı var,ümmet için olanı var.Ve bu kitabın tamamından sorumluyuz. Yalnız namaz kılmaktan,oruç tutmaktan sorumlu değiliz. Bunları tek başımıza da yapabiliriz.Cuma namazını cemaatsiz kılamayız.Yani bazı emirler cemaat olmakla mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?