ZULMET VE NUR

Allah müminleri karanlıktan, zulmetten nura çıkarandır. Mümin nur içindedir, kafir karanlıklar içindedir. Müminin İslam’ın nuru ile gecesi gündüzü aydınlanmıştır. Kafir ise küfrün karanlığında her zaman kalmıştır. Mümin Allah’ın nuru ile bakar, kafir ise küfrün karanlıkları içerisinde bakar. Mümin Allah’ın nuru içinde ailesiyle huzurludur. Kafir karanlıklar içinde ailesiyle huzursuzdur.

Mümin İslam’ın nuru ile toplumunda huzurlu yaşar. Kafir ise küfür toplumunda karanlıklar içinde huzursuz yaşar. Çünkü Küfür toplumunda anarşi hiç bitmez. Müminlerin dostu Allah,  kafirlerin dostu ise tağuttur. Allah müminlerin dostu olduğu için onları karanlıktan,  zulümden;  nura çıkarır.

Tağut ise kafirlerden,  fasıklardan olan dostlarını nurdan karanlıklara çeker. Nuru terk ettirip onları karanlıklara davet eder. Tağuta tabi olanlar Kuran’ın deyimiyle “eshabunner” dir. Yani ateş halkıdır, cehennemin arkadaşıdırlar. Onlar cehennem halkıdır ve ebedi olarak  orda kalacaklardır.

Allah tarih boyunca Hz. Adem’den bu yana Hz. Muhammed’e kadar  daima insanları nura çıkarması için peygamberler göndermiştir. Çünkü bu Allah’ın vadidir. Kuran’da “Onları karanlıklardan nura çıkarandır Allah” Diyor. Öyleyse Allah’ın peygamber göndermesi gerekirdi ve gönderdi de. İnsanların doğru yola yönlendirilmesi için Allah peygamber gönderdi çünkü insanların doğruyu bulabilmesi akılla mümkün değildir. Aklın görevi doğruyu bulmak değildir, onun görevi doğruyu tanımak, anlamaktır sadece.

Allah Nahl suresinde “Doğru yolu göstermek Allah’a aittir” diyor. Eğer doğruyu bulmak aklın görevi olsaydı; o zaman peygamberlere de gerek kalmazdı…

Zulmet ve Nur 1995

28 Temmuz 2015
852 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?