Furkan Gönüllüleri 100 Gündür Neden Yürüyor? 

Furkan Gönüllüleri 100 Gündür Neden Yürüyor? 

 

Neden Yürüyoruz?

Furkan gönüllüleri olarak, 08.02. 2018 tarihinden itibaren hukuksuz bir şekilde Bolu F Tipi Cezaevi’ne gönderilen ve 22 Ocak 2019 günü mahkemesi gerçekleşecek olan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin özgürlüğüne kavuşması için gerçekleştirdiğimiz özgürlük yürüyüşümüz 100. Gününde!

100 gün boyunca her gün 10 bin adım atarak sesimizi yetkililere duyurmaya çalışıyoruz. Karşılaştığımız  sık sık polis engellerine, haksız gözaltlarına ve hukuksuz bir şekilde açılan onlarca mahkemeye rağmen adalet ve özgürlük adına verdiğimiz mücadeleye yılmadan yorulmadan devam ediyoruz.

100 Gündür Yürüyoruz! Çünkü;

— Ülkemizde son zamanlarda yaşanan sayısız hukuksuzluğa ve keyfi uygulamalara karşı farkındalık oluşturmak İSTİYORUZ,

—Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 317 gündür maruz kaldığı haksız tutukluluğun sona ermesini İSTİYORUZ,

—8 Kasım günü terör mahkemesinden tahliye sonucu çıkmasına rağmen tutuklu yargılamaya bir an önce son verilmesini İSTİYORUZ.

—317 gündür talebelerinden ve ailesinden ayrı bırakılan Alparslan Kuytul Hocaefendi için özlemin bir an önce son bulmasını İSTİYORUZ,

—Baskılar ve tehditlerle sesimizi kısmaya çalışanlara, hakkın sesinin asla kısılamayacağının mesajını vermek İSTİYORUZ,

—Her gün 10 bin adım atarak sesimizi tüm Türkiye’ye duyurmak İSTİYORUZ.

4f52fdfd-a62d-4e80-b161-8c60a4035945

56b3bb56-fae4-40ba-9bff-3092968d2a95Ne Zaman Başladık?

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenleri olarak haksız tutuklamalara karşı sessiz eylemlerimizi 13.09.2018 tarihinden itibaren Atatürk Caddesi üzerinde sürdürmeye devam ediyoruz.

Bazı kimseler(!), Sözlü talimatlarla hocamızı yalnızlaştırmaya çalışırken biz sevenleri de Allah’ın (cc) bize mescit olarak tayin ettiği yeryüzünde binlere, milyonlara ulaşıyoruz.

Zulüm ve baskılar bir taraftan artarken; bizim attığımız küçük adımlar her geçen gün daha da büyüyor, sessiz naralarımız  çığlıklara dönüşüyor, mücadelemiz  dalga dalga yayılarak ülkemizi baştanbaşa sarmaya devam ediyor.

Hangi Şehirlerde Yürüyoruz?

Başladığı ilk günden itibaren her gün aralıksız gerçekleştirilen özgürlük yürüyüşlerimiz) Ankara, İstanbul, Erzurum, Malatya, Kocaeli, Mardin, Niğde, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Ceyhan, Dörtyol, Hatay, Konya, Bolu ve Almanya’ da yürüyoruz.

Nerelerde Yürüyoruz?

Şehirlerin merkezi yerlerinde, halkın içerisinde, halkla kucaklaşabilecekleri her yerde yürüyorlar. Gönüllüler ilk günden itibaren her gün en az 10.000 adım atıyorlar.

 Özgürlük Yürüyüşlerinin Sembolü ‘Atkılar’

Furkan gönüllüleri olarak yürüyüş boyunca ‘Alparslan Kuytul’a Özgürlük’ simgeli atkı takıyorlar.
Üzerinde Alparslan Kuytul’a Özgürlük- Öncü Nesil Hocasının Yanında ” ifadesinin bulunduğu atkının yüklendiği mana gün geçtikçe ARTIYOR. Önceleri sadece özgürlük simgeli bir atkı iken haksız gözaltı ve engellemeler sonrası bir mücadele sembolü haline geliyor.

Neden ve Nasıl Engellenmeye Çalışıldı?

Adana Atatürk Caddesi’nde başladığımız özgürlük yürüyüşleri, önceleri sadece uzaktan polis gözetimi altında yapılırken, daha sonraları rutin kimlik kontrolleri eşliğinde yapılmaya başlandı. Önce küçük şehirlerde atkı sebebiyle suçu ve suçluyu övmek iddiasıyla başlayan gözaltılar, günden güne artarak devam etti.. Gözaltına alınma vakası ilk olarak 06.10.2018’de Gaziantep’te yaşandı. Atkı sebepli haksız gözaltı vakasına daha sonraları ise  Ankara, Maraş, Mardin, Erzurum, Şanlıurfa, Kozan, Osmaniye, Mersin, Elazığ, Bolu, Kayseri, Manisa ve İstanbul da katıldı.

Atkının Ağır Bilançosu

Kaldırımda atkı ile yürüyen Furkan gönüllüleri, taktıkları atkılarla ‘suçu ve suçluyu’ övmekten şüpheli bulunarak emniyete götürüldüler. Adana’da ise tutanak tutulup sonra emniyete çağrılan kişi sayısı 200’e yaklaştı. Böylece özgürlük simgeli atkı takmaları sebebiyle toplam 15 farklı bölgede 513 kişi gözaltına alındı.

Özgürlük Yürüyüşleri Mahkemeye Taşındı

Artan zulümlere karşı farkındalık oluşturmak ve 10 aydır haksız bir şekilde tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hoca’ya özgürlük çağrısında bulunmak amacıyla yapılan özgürlük yürüyüşleri mahkemelik oldu. Aralarında Semra Kuytul Hocahanım’ın da bulunduğu onlarca kişi özgürlük simgeli atkılarla kaldırımda sessizce yürümelerinden ötürü sanık olarak hâkim karşısına çıkacak.

Onlarca Kişi Hâkim Karşısına Çıkacak

Adana Emniyeti de boyunlarında özgürlük simgeli atkı bulunarak farklı zamanlarda yolda yürüyen toplamda yüzlerce kişi hakkında tutanak tutarak işlem başlatmıştı. Adana’da haklarında tutanak tutulan yaklaşık 70 kişinin adresine de mahkeme kâğıdı ulaştı. Böylece atkılarla yürümelerinden ötürü mahkemelik olan vatandaşların sayısı günden güne artıyor.

Özgürlük İçin Yürüdüler Mahkemelik Oldular!

 

 

Ters Tepki, Özgürlük Yürüyüşlerimize Katılım Artıyor

Tüm engellemelere rağmen yürüyenlerin sayısı günden güne artıyor. Bu hukuksuz engellemelere rağmen yürüyüşlere rağbetin artması ise Türkiye’ de ki özgürlük ve adalet adına verdiğimiz bu unutulmaz mücadele tarihe geçecek sessiz eylemlerden biri olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?