ÖRNEK TOPLUM | ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ

ÖRNEK TOPLUM | ALPARSLAN KUYTUL HOCAEFENDİ

Tarihte örnek bir toplum meydana geldi. Asr-ı Cahiliyyeyi Asrı saadet yaptı. İnsanlar putlara taparken, putlardan yardım beklerken, insanlar kumar oynarken, insanlar nikahın haram olanının her türlüsünü yaparken, birbirlerini haksız yere öldürürken, kabilecilik ırkçılık yaparken, Allah onların içerisinden örnek bir toplum meydana getirdi. Cahiliyyeyi Asr-ı Saadete çeviren toplum, örnek toplumdur. Cahiliyyenin en koyusunu yaşayan insanları medeniyetin zirvesine çıkarmıştır.

Cahiliyyede insanın şerefine yakışmayan her türlü şey vardı. İffetsizlik namussuzluk hat safadaydı. Zina normal bir şekilde uygulanıyordu, hatta erkekler kendi eşlerini başka erkeklere göndererek ondan hamile kalmasını bizzat kendisi isterdi. Fakat böyle bir toplumdan sonra Allah Rasulü ardında mükemmel bir toplum bırakmıştı.

Bugün bir davetçinin cahiliyyeyi tanıması gerekiyor.. Cahiliyyeyi tanımak için dıştan görmek lazım, çünkü cahiliyyeyin içine giren onun kötülüğünün farkında olmayabilir. Şuan cahiliyye hayatını tanımak isteyenler televizyona bakarak bunu çok iyi anlarlar. Şuan batının modern teknolojisi cahiliyyenin ta kendisidir. Biz cahiliyye devrini şuan tam manasıyla yaşıyoruz. Arapların dönemindeki cahiliyyenin  bugün modern halini yaşıyoruz. Nefisler ilah konumuna gelmiştir. Cahiliyyeyi görmek isteyen batıya bakarak görebilir.

İnsanları bu noktadan Asr-ı Saadet noktasına getiren ancak Allah Rasulüdür. Bu kadar cahil insanları en aşağı mertebeden en yüksek mertebeye yükselten ancak bir peygamber olabilir. Peygamberin meydana getirdiği böyle bir millet dünyaya bir daha gelmedi. Allahu Teala ayette “Siz insanlar içerisinden çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz” buyurmuştur. Bu ayet bizim Alah Rasulünün yolundan giderek diğer toplumlara örnek olacağımızı göstermiştir.

Cahiliyye arabı Allah’a inanıyordu fakat onların Allah’ı kendisine karışmayan bir Allah’tı. Hristyanların Allah’ı gibi. Günlük hayatına müdahale etmeyen bir Allah. Peygamber nasıl bir Allah’a iman etmemiz gerektiğini öğretmişti. Cahiliyyenin meydana getirdiği toplum Muhammedi bir toplum getiremez.

Müslümanların kalbinde Allah’ın hakimiyeti yerleştikten sonra Allah hüküm göndermişti. Allah, hiçbir şeyi  bir defa da haram kılmamıştır. Tedricen yapması gerektiğini biliyor ve ona göre hüküm gönderiyordu. Tedrici olmasına rağmen hayat boyu içki içtikleri halde bir emirle bırakabilmişlerdi.  Örnek toplumun önündeki en büyük engellerden olan içkiyi, Allah azze ve celle üç kerede haram kılmıştır. Çünkü bir kerede haram kılsaydı araplar ‘bırakamayız ya Rabbi’ derlerdi. Bu sadece bir hükmün örneğidir. Allah bütün haramları bir kerede haram kılmamıştır. Allah azze ve celle tedrici bir yol izlemiştir.

Bugün davetçi olan kişiler davet ederken bu konuya önem göstermeleri gerektiğini unutmamalıdırlar. İnsanları birden bire bütün hükümleri yapmaya davet ederseniz, kaldıramayacakları bir yükü vermiş olursunuz. Örnek toplumu bir çırpıda meydana getireceklerini zannediyorlar. Eğer davetçi sabırlı olursa ancak o şekilde örnek bir toplum meydana gelebilir. Herkesin bir vadesi vardır. Herkesin anlaması zaman alabilir. Örnek toplum sabırla meydana gelir. Bilal-i Habeşi önce Müslüman oldu, Hz. Ömer sonradan Müslüman oldu. Bu gösteriyor ki herkesin hidayeti aynı zamanda olacak diye bir şey yoktur. Herkesin belli bir derecesi vardır. Bu yüzden davetçi adaletli ve sabırlı olmalıdır. Çünkü Allah ve Allah Rasulü her konuda adil davranıyor. Müslüman her şartta ve durumda adil olmalıdır.

Bugün batı hayranı olanlar örnek bir toplum olamazlar. Yahudilerde batıya hayranlık beslemişti ve bugün örnek bir toplum değildirler. Bizler bugün  Allah Rasulünün şahsiyetiyle şahsiyetlenemeyiz, O’nun ashabının şahsiyetiyle de şahsiyetlenemeyiz , ancak biz tabiin şahsiyeti ile şahsiyetlenebiliriz.

O zaman göreceksiniz ki bir çok insan iman ediyor. Bir çok insan İslam düşmanıyım dediği halde, onların gerçekten İslam düşmanı olmadığını göreceksiniz. Gerçekte onlar bugün kendilerine gösterilen, müslüman adı altında müslüman olmayanları gördükleri için İslam düşmanı olduklarını zannediyorlar. Örnek bir toplum görmeden, gerçek Müslüman görmeden onları tekfir edemeyiz. Bize düşen örnek olarak davet etmektir. Bize düşen, örnek şahsiyetler olmaktır. Böyle olursak İslamın gerçek düşmanları o zaman ortaya çıkacaktır.

Örnek toplumun meydana gelmesi, örnek insanların meydana gelmesine bağlıdır. Biz Muhammedi olduğumuz gün, Allah Rasulü (s.a.v.)’in ahlakı ile ahlaklandığımız zaman, bizden oluşan bu toplum Muhammedi olacak ve “Siz bu ümmet içerisinde çıkarılan en hayırlı ümmetsiniz” ayeti gerçekleşmiş olur. O zaman gerçekten insanlar içerisinde çıkarılmış en hayırlı ümmet olacağız.

Allah örnek toplum, örnek ümmet olmayı nasip etsin.

21 Ağustos 2017
1.557 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Elif dedi ki:

    Allah hocamızdan razı olsun.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?