04 Mayıs 2021
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021 16:05:09

İtikaf' Mücadelesi Veren Furkan Gönüllüleri 2 Gündür Neler Yaşadı?


Ramazan ayının son 10 gününde Peygamberimizin sünneti olan 'İtikaf' ibadetini ihya etmek isteyen Furkan Gönüllüleri, 2 gündür (02.05.2021-04.05.2021) emniyet güçlerinin hukuksuz muamelesine maruz kalıyor. Türkiye'deki birçok camide itikaf için bir araya gelen Furkan gönüllüleri, 2 Mayıs 2021 tarihinde Gaziantep ve Manisa'nın çeşitli camilerinde polisin zorbalığına uğradı ve toplamda 66 kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) kaynak gösterilerek TRT Haber sitesinin 11 Nisan 2021 tarihli haberinde “Diyanet’ten müftülüklere Ramazan talimatnamesi” başlığıyla haber yayınlamış ve camilerde itikafta kalınabileceği bildirilmişti. İtikafla ilgili hiçbir yasaklama olmadığı halde, 20 yıldan fazla bir süredir Furkan Gönüllülerinin yaptığı itikaf ibadeti, polis müdahalesiyle engellendi. İbadet hürriyeti anayasada da güvence altına alındığı halde, kolluk kuvvetlerinin postallarla girdiği cami içerisinde uyguladığı biber gazlı müdahale ve orantısız güç kullanma sonrası önceki gün 56 kişi Antep'te, 10 kişi de Manisa’da gözaltına alındı.

Gaziantep ve Manisa’da yaşanan bu hukuksuz ve orantısız müdahale, önce “sosyal medyaya”, daha sonra ulusal basına yansıdı ve birçok kesimden tepki topladı. Antep ve Manisa'da gözaltına alınan 66 Furkan gönüllüleri, kesilen para cezalarının ardından önceki gün öğle saatlerinde serbest bırakılmışlardı.

Tepkilerin ardından Gaziantep Valiliği, adeta yaptıkları zulmün üstünü örtme çabasıyla suçlamalarda bulunur tarzda, Furkan Gönüllülerine yapılan muameleyi meşru gösterir bir şekilde açıklamada bulundu. Tepkilerin yoğunluğundan dolayı sadece bir bekçi hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Furkan Gönüllüleri'nden Gaziantep Valiliği'nin Basın Açıklaması Hakkında Açıklama!


3 Mayıs 2021 (dün) tarihinde akşam saatlerinde başta Adana olmak üzere birçok caminin önüne yığılan polis ekipleri, her an müdahaleye hazır bir şekilde konuşlanarak, ibadet etmekte olan Müslümanlara korku salmaya çalıştı.

Birçok caminin imamı da, emniyetin kanunsuz uygulamalarına ortak olarak, camilerin lambalarını söndürdü ve şartellerini indirdi. Furkan gönüllüleri, telefon ışıklarıyla Kur'an okumaya mecbur bırakan imamlar, ilerleyen saatlerde, daha da ileri giderek, Furkan gönüllülerinin üstlerine kapıları kilitledi. Temel ihtiyaçlarını gideremeyecek duruma düşen Furkan gönüllülerine, yakınları cami penceresinden sahur için yiyecek ulaştırdı.

Gecenin geç vakitlerinde,02.30 sularında, düzenlenen eş zamanlı operasyonla, ibadet ettikleri camilerden gözaltına alınan Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gönüllüleri götürüldükleri merkezlerde, yakınlarına bilgi verilmeden saatlerdir bekletiliyor. Tek başına tutulduğu öğrenilen Alparslan hoca hakkında ise avukatlarına hiçbir bilgi verilmiyor.


Birçok camide gerçekleştirilen operasyon esnasında, ayakkabılarını dahi giymelerine müsaade edilmeyen Furkan gönüllülerini darp eden polislerin, biber gazı ters kelepçe ve şiddet uyguladığı kaydedildi.

  Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak ibadetlerini yerine getirmek isteyen Furkan gönüllüleri, polis otosuna bindirilirken üst üste istiflenerek götürüldü.

Olay sonrası Alparslan Kuytul Hocaefendi'den ve Furkan Gönüllülerinden haber almak isteyen yüzlerce kişi, Adana'da Hocaefendi'nin evinin önünde toplandı. Toplanan kalabalığa da zor kullanan emniyet mensupları, halktan birçok kişiyi burada da darp ederek  gözaltına aldı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin avukatları, kendisiyle görüşmek istedi ancak Adana Emniyetince müsaade edilmediği gibi, kötü muameleye maruz bırakıldı. Bazı avukatların da yunus polisleri tarafından darp edildiği öğrenildi.

Camiler kurallara en çok uyulan yerler olduğu İç İşleri Bakanı tarafından da söylendiği ve itikafta tam izole olunduğu halde koskoca camilerde 5-10 kişinin itikafa girmesi tüm emniyeti harekete geçirecek kadar büyük bir tehdit (!) olarak algılandı!

Tüm halkın da bizzat şahit olduğu birçok alanda -kongrelerde, toplu taşımalarda, otellerde- ihlaller görmezden gelinirken pandemi yasağı bahane edilerek  İslam’ın kutsallarına, camilere, Müslümanlara,  saldıran İslam düşmanlarını Allah'a havale ediyoruz.

Başta tüm Müslümanları ve daha sonra adalet ve vicdan sahibi herkesi, yaşanan bu haksız ve hukuksuz olaya tepki göstermeye davet ediyoruz!

Camide Eş Zamanlı Baskın

Alparslan Kuytul