08 Oca 2020

SORU: Borsadan hisse senedi almak caiz mi?

CEVAP: Hisse senedinin sistemi caiz olabilir. Oradan hisse senedi aldığınız zaman o fabrikaya ortak olmuş oluyorsunuz. Sistem olarak caiz ama aldığınız fabrika ne iş yapıyor ona bakmanız lazım. Mesela tekel bayi, onun hisse senedini almak haramdır.

Başka bir fabrika ama o da haramla uğraşıyor, faize para yatırıyor, faiz alıp veriyor, helali haramı gözetmiyor. Dolayısıyla ondan hisse senedi almak doğru değildir. Çünkü özellikle bu zamanda fabrikalar ne iş ile uğraşıyor, bu parayı nasıl kazanıyor bilinmiyor. Hisse senedini aldığınız zaman böyle bir paraya ortak olmuş oluyorsunuz. Mesela bir bakkalda içki satılıyor siz buraya ortak olur musunuz? Veya bir mağaza parasını faize veriyor ve repo {1} yapıyor buna ortak olmanız caiz olur mu? Nasıl ki bu caiz değil ise aynı şekilde bu fabrikalara ortak olmak da caiz değildir. Çünkü bunlar helal haram bilmiyorlar.

Eğer içinde helal haram bilen varsa o fabrikalardan alabilirsiniz. Çünkü sistem olarak caiz, sisteminde sorun yok. Sadece ne iş yaptıklarına ve nasıl para kazandıklarına bakmamız gerekiyor.


[1] Bankalar arasında yapılan, belli bir faiz oranıyla ve belli bir süre sonra geri satın alınmak güvencesiyle bono, tahvil ve benzeri değerli kağıt satma işlemi.

https://www.youtube.com/watch?v=FjS7mSkZokY