10 Eyl 2020

2016'nın Mayıs ayında İskenderun’da basın açıklaması yapmak isteyen Furkan Gönüllülerine yapılan polis müdahalesiyle ilgili açılan mahkemenin 9.duruşması bugün görüldü ve mahkeme birkez daha ertelendi. 

Mahkemeden haber bekleyen Furkan Gönüllüleri erteleme kararının üzerine basın açıklaması yapmak isteyince, emniyet önce izin verdi sonra da yapamazsınız diyerek tomalarla müdahale etti. 

 

En yasal haklardan olan basın açıklaması yapma hakkını gasp etmeye çalışan emniyet güçleri abluka altına aldığı Furkan Gönüllülerine acımasızca müdahale etti. İçlerinde kadın ve çocukların da olduğu topluluğa saldıran polisler erkeklerin gömleklerini yırtarak kadınlardan bazılarının örtüleri çekti. 

 

Ters kelepçeyle göz altına aldıkları Furkan Gönüllüsüne yakın mesafeden biber gazı sıkan polisin yaptığı, günün en vahim görüntülerinden biri olarak kayda geçti. 

Biber gazıyla müdahalede bulunan polis bu da yetmezmiş gibi baygınlık geçiren kadının boğazını sıkarak yaka paça gözaltına aldı. 

Üstelik yaşanan arbedede kolu kırılan ve fenalık geçirenler için ambulans istenmesine rağmen, hem ambulans çağrılmadı hem de gözaltı aracına itilerek götürüldüler. Fenalık geçirenlere su dahi verilmedi. Polis aracında yaşananlar da yine içler acısıydı. 24 kişilik polis aracına 41 kişiyi koyarak bahane ettikleri sosyal mesafe kuralını yine kendileri ihlal etti. 

https://twitter.com/furkanvakfi/status/1304074374132174850?s=20

Toplamda 71 erkek 9 kadın olmak üzere 80 kişi göz altına alınarak emniyete götürüldü. 

Polis tarafından hakaret ve küfürlere de maruz bırakılan Furkan Gönüllüleri taşkınlık göstermemesine rağmen haksız müdahaleyle karşı karşıya kaldı. Yol kenarında bekleyen ve mükavemet göstermeyen bayanlar bile polis tarafından biber gazıyla tehdit edildi. 

https://twitter.com/furkanvakfi/status/1304070562885574657?s=20

Yaşanan bu üzücü olay sosyal medyada büyük tepki toplarken olayla ilgili tweet hesabından paylaşım yapan Alparslan Kuytul Hocaefendi, bu mağduriyeti yaşayan kardeşlerine destek olmak için olay yerine gideceğini duyurdu.