02 Şub 2020

Furkan Gönüllüleri, Amerika ve İsrail'in "yüzyılın anlaşması" olarak ilan ettikleri Kudüs'ün işgali anlamına gelen anlaşmayı reddetmek, Kudüs ve Filistin davasına sahip çıktıklarını ilan etmek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Atatürk Parkında Alparslan Kuytul Hocaefendi'nin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasına Adana halkı yoğun katılım gösterdi.
Yüzlerce insanın katıldığı basın açıklamasında "Artık emperyalist ülkelerin kirli ellerini sıkmak yerine Müslüman coğrafya ile kucaklaşalım. 100 yıla yakındır hem dünyanın hem de Müslümanların başına bela olan emperyalist Batı medeniyetini terk edelim! Kendi medeniyetimiz olan İslam medeniyetine, özümüze dönelim" diyerek müslümanlara çağrıda bulunuldu.

Basın açıklamasının tam metni;

MUHTEREM HOCAM, DEĞERLİ HALKIMIZ VE KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI

Bugün burada, Amerika ve İsrail’in “yüzyılın anlaşması” olarak ilan ettikleri Kudüs'ün, dolayısıyla Mescidi Aksa’nın tamamen işgali anlamına gelen anlaşmayı reddetmek, Kudüs ve Filistin davasına sahip çıktığımızı ilan etmek için toplanmış bulunuyoruz.

Değerli Katılımcılar

Kudüs; taş duvarların, beton blokların yükseldiği sıradan bir şehir değildir. Kudüs; Müslümanların ilk kıblesi ve Peygamberimizin Miraç durağı olan Mescid-i Aksa'nın içinde bulunduğu mübarek şehirdir. Ecdadımız Hz. Ömer'in, Selahattin Eyyubi'nin emaneti; üç kutsal mabetten birini bağrında taşıyan kutsal bir beldedir Kudüs. Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanmasıyla birçok İslam toprağı gibi, bu mübarek belde Kudüs de sahipsiz kaldı ve Batılı devletler planlı bir şekilde dünyanın farklı yerlerine dağılan Yahudileri toplayıp Filistin topraklarına yerleştirerek işgal sürecini başlattılar. Müslümanların gafleti ve Filistin'e yeterince sahip çıkmaması sonucunda bu işgal giderek arttı. Yahudiler, sözde yurt edinmek için geldikleri Filistin'de, Filistin'in gerçek sahipleri olan Müslümanlara yaşam hakkı dahi tanımayacak duruma geldiler. 70 yıldır Filistin'de her yıl, yüzlerce şehit verilmekte, halkın mallarına el konulmakta ve binlerce Filistinli zindanlara atılmaktadır. İsrail, en küçük bir bahanede kapalı bir cezaevine çevirdiği Gazze'yi bombalamakta, Müslüman kanı akıtmaktan bir an olsun geri durmamaktadır. Ne acıdır ki tüm bunlar bir buçuk milyar nüfusa sahip İslam dünyasının gözleri önünde gerçekleşmektedir. ABD ve Avrupa'nın desteğini alan İsrail'in yağma, katliam ve işgal politikası artarak devam ederken, halkı Müslüman olan ülkelerin yöneticileri İsrail'e karşı kınama mesajı yayımlamak dışında hiçbir varlık ortaya koymamaktalar. Ve gelinen noktada ABD başkanı Trump, yüzyılın en haksız planını gün yüzüne çıkararak Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladı.

 Muhterem kardeşlerim,

Tüm bunlar yaşanırken aklımıza hep şu soru geliyor: Gerek İsrail ve gerekse Amerika, Filistin'de her türlü cinayeti, yağmayı ve işgali gerçekleştirirken bu cesareti nereden alıyor? Maalesef bu sorunun cevabı gayet açık: Bu zalimler, dünyanın muhtelif yerlerinde Müslüman kanı akıtırken ve İslam topraklarını işgal ederken kendilerine karşı gelecek hiçbir gücün olmadığını gayet iyi biliyorlar. Bundan dolayı hiçbir şekilde korkmadan ve çekinmeden hem Kudüs'ü hem de diğer İslam coğrafyalarını diledikleri gibi işgal edebiliyorlar.

Biz Furkan Gönüllüleri olarak bugün buradan tüm kamuoyuna ve Müslüman halkların yöneticilerine seslenmek istiyoruz: Artık yeter! Zalim İsrail ve katil ABD ile olan ilişkilere bir son verin! ABD ve İsrail’i dost ve müttefik görmekten artık vazgeçin! Onlarla yapılan her dostane münasebet, Filistin'in Siyonistlerce işgaline güç katmaktadır. Ümmet anlayışına zarar veren politika ve uygulamaları bırakın! Sadece Filistin'de değil; Irak, Suriye, Libya, Afganistan, Yemen, Doğu Türkistan ve diğer İslam beldelerinde İslâm kardeşliğinin gerektirdiği adımları atın!

Artık emperyalist ülkelerin kirli ellerini sıkmak yerine Müslüman coğrafya ile kucaklaşalım. 100 yıla yakındır hem dünyanın hem de Müslümanların başına bela olan emperyalist Batı medeniyetini terk edelim! Kendi medeniyetimiz olan İslam medeniyetine, özümüze dönelim!

Kıymetli Kardeşlerim,

Batının dost olmadığını, İsrail ve ABD'nin asla müttefik olamayacağını anlamadığımız sürece, değil Filistin ve Kudüs'ü korumak, kendi topraklarımızda bile güvende olamayacağımız unutulmamalıdır. Netice olarak tüm İslam dünyasını, katil ABD ve işgalci İsrail'in yayılma politikasını kökünden reddederek Amerika'nın yüzyılın anlaşması dediği bu işgal projesine karşı gelmeye davet ediyoruz. Tüm Müslümanları, Filistin ve Kudüs davasına tavizsiz bir şekilde sahip çıkmak için var gücümüzle mücadele etmeye çağırıyoruz.

 Son olarak Batının desteği ile Filistin topraklarını işgal eden İsrail'i, bir devlet olarak tanımadığımızı ve hiçbir zaman da tanımayacağımızı buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Kudüs dün Müslümanlarındı, bugün de Müslümanlarındır ve yarın da Müslümanların olarak kalacaktır!

Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz,

Müslümanların güçlendiği ve beldelerimizin özgürlüğüne kavuştuğu günleri en yakın zamanda görmek temennisiyle Allah'a emanet olun. Esselamu aleykum.

Furkan Gönüllüleri

Canlı yayını izlemek için;

https://www.youtube.com/watch?v=qYSqNOoIfIo