17 Oca 2021

Dün gece neler oldu? Ankara’da şeriat çağrısı yapan bildirinin aslı nedir? Furkan Vakfı Ve Alparslan Kuytul Hoca ile alakası nedir? Şeriat bildirisi dağıtan Furkan Gönüllüsü mü? Bu laflar nerden çıktı? Bütün bu soruların cevabını sizler için kısa kısa topladık.

 Ankara’da Şeriat Çağrısı Yapan Bildiri Dağıtıldı

Kıymetli takipçilerimiz, dün gün içinde Ankara Mamak’ta kapılara bırakılan ve “şeriat istemiyle oy kullananları küfürle itham eden, içeriğinde hakaretler bulunan” bir bildiri gündeme geldi. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi Cumartesi 21.30’da yaptığı paylaşım ile şeriat çağrısı yapan bildirinin incelenmesi ve onu dağıtanların tespit edilmesi için yetkilileri göreve çağırdı.

Furkan Vakfı Şeriat Çağrısı Yapmakla İtham Edildi

Üzerinden geçen saatler sonrasında Demirören ve Anadolu haber ajanslarının da adının geçtiği kaynaklarda söz konusu şeriat bildirisinde Furkan Vakfı izi bulunduğu iddiası süratle yayılmaya başladı.

Saat 22.30 sularında bir yerden düğmeye basılmış gibi birçok haber sitesi bu asılsız haberi yaymaya başladı.

Bu yeni gelişme ile birtakım karanlık güçlerin şeriat çağrısı iddiası ile yeni bir kumpas girişiminde olduğunu farkettik. Her defasında benzer yollarla insanları damgalayan, korkutarak ve hapislere atarak toplumu sindiren ve cesurları ezmeye, susturmaya çalışan güçler yine harekete geçmişti. Fakat bu defa tetikçi medyanın dâhil olduğu bu iftira, her zaman olduğundan çok daha kısa bir sürede ellerinde patladı.

Çünkü bu defa bayatlamış bir iftira ile Furkan Vakfını ve Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi hedef aldılar.

Şeriat Bildirisinin Furkan Vakfı ile Alakası Yoktur!

Konunun aslı şudur ki söz konusu bildiride adı geçen F. S. (Fatih Sadri’)nin Furkan Vakfı ile alakası olduğu iddia edilmektedir ancak bu şahsın Furkan Vakfı ya da Furkan Gönüllüleri ile uzaktan yakından alakası yoktur. Kendisini kesinlikle tanımayız, bilmeyiz.

İddialara göre F.S. isimli bir şahıs tarafından, Ankara-Mamak-Misket Mahallesinde demokrasi, laiklik, şirk, tekfir mevzularının ele alındığı, laikliğin küfür olduğunun vurgulandığı bir yazı evlerin kapı önlerine atılmış, yazının en alt kısmında ise iki adet video ismi bırakılmış. Misket Mahallesi sosyalistlerin ve Alevilerin biraz daha yoğun olduğu bir muhit olarak bilinir. Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye son günlerde sosyalistlerden gelen teveccühün artması üzerine özellikle mi o mahalle tercih edildi, bilemiyoruz.

Şeriat çağrısını yapan bildiride bulunan ve F. S.’ye ait olduğu düşünülen irtibat numarasının Furkan Vakfı ile ilişkili olduğu (!) iddia ediliyor ama böyle bir şey için hiçbir delil yoktur. Sözü geçen kişinin kendisinin de numarasının da Furkan Vakfı ve Furkan Gönüllüleri ile alakası yoktur.

Diğer bir husus şeriat bildirisinin sonuna bırakılan video isimleri… Bu isimlerdeki videoyu aradığınızda TV Furkan adresine ulaşılıyormuş ve Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin konuşması çıkıyormuş. Bildiriye bırakılan video isimlerinden biri “İmanımızı nasıl muhafaza edebiliriz” gibi birçok hocanın anlatabileceği genel konulardan biri. Evet, bu konuda Hocaefendi’nin de bir videosu var fakat video açılıp dinlendiğinde anlatılan konunun şeriat bildirisi içinde geçen konularla hiçbir alakası olmadığı görülmektedir. Ayrıca böyle bir videonun isminin bildiriye eklenmiş olması bildirinin Furkan Vakfı ile alakalı olduğuna nasıl bir iz (!) teşkil eder. Rastgele bir kâğıda bir video ismi yazmak zor bir şey midir? Bizden başkası bu ismi yazamaz mı?

 Her Sene Farklı Şehirlerde Ortaya Çıkan Bildiri

Diğer bir konuda daha var ki tuzağın seviyesizliğini ve hatta ne denli bayatlığını ortaya koyuyor. Farkedene “bu kadarına da pes” dedirten husus akıllara zarar seviyesizlikte!

Haber sitelerinin kimisi “F.S. isimli şahıs” yazıp kişi ismini örterek olaya gerçeklik sosu katmaya çalışsa da bazıları açıkça bu olayda “Fatih Sadri” isimli şahsın olduğunu yazmıştı. Merak edip araştırdık. Araştırdıkça kurulan hain plan ve trajikomik mesele gün yüzüne çıktı.

Dağıtılan şeriat bildirisi defalarca farklı haber sitelerine konu olmuş. Mevzu edilen bildiri meğerse 2012 yılından bu yana, her sene farklı şehirlerde ortaya çıkan bir bildiri imiş. Bir sene Çanakkale’de görülmüş, diğer sene Kocaeli’de, bir başka sene Urfa’da. Dağıtan kişiler bazen kavgaya karışmış bazen cübbe ve sarık kullanmış!

İşte o haberler:

  • 2012 yılının Eylül ayında Çanakkale'de dağıtılmış.

         http://www.comuhaber.com/2012/09/02/bu-is-orgut-isimi/

  • 3) 27 ve 28 Mart 2013 tarihlerinde İzmir'de dağıtılmış, çeşitli haber siteleri de haber yapmış.

         http://m.egepostasi.com/default.asp?page=haber&haberid=10175

Furkan Vakfı Ankara'da Şeriat Bildirisi

  • 2013 yılında Ekşi Sözlük'te konu ile ilgili başlık açılmış.

         https://eksisozluk.com/musluman-olmak-neyi-gerektirir--3764546

Furkan Vakfı Ankara'da Şeriat Bildirisi Ekşi Sözlük

  • 2014 yılında da farklı zamanlarda farklı yerlerde dağıtılmaya devam etmiş. Dikkat çeken bir nokta ise Oda TV'nin haberine göre dağıtan kişiler cübbeli sarıklı kimselermiş. 

         https://odatv4.com/bu-sozlere-tepki-gosteren-halka-bakin-nasil-saldirdilar-1107141200_m.html

Furkan Vakfı Ankara'da Şeriat Bildirisi Oda Tv

  • 2016 yılında Nevşehir'de dağıtılması üzerine bir haber sitesi, adı geçen Fatih Sadri isimli şahıs ile ilgili haber yapmış.

         http://www.muskarahaber.com/haber/amp/24789

Şeriat Çağrısı

Hatta şeriat bildirisinin alıntılandığı kitaba da ulaştık. Çok uzun zaman önce yayınlanan Fatih Sadri’ye ait bu kitabın da yine Furkan Vakfı ve Alparslan Kuytul Hocaefendi ile hiçbir ilişkisi yoktur. 

Oda Tv Şeriat Çağrısı

İşin ilginç tarafı Türkiye’de diyar diyar gezen bu şeriat bildirisi her ne hikmet ise 2021 yılında Ankara’da Furkan Vakfına takılmış, Alparslan Kuytul Hocaefendi ile ilişkilendirilmiş. Furkan Vakfı ile ilişkilendirilen tek kısım ise yazının altında yer alan "İmanımızı Nasıl Muhafaza Edebiliriz? başlıklı video isminin verilmiş olması. Link yok, konuşmacı ismi yok. Sadece video başlığını internette aratabilirsiniz denilmiş.

Medyanın, o bildiride Furkan Vakfı ve Alparslan Kuytul Hocaefendiyle alaka kurmaya çalıştığı o konuşmayı buradan dinleyebilirsiniz;

Başlığı arattık. Aynı başlıkla tarayıcımızdan girince birçok hocanın videoları çıktı. Bu konuda konuşan onlarca hoca varken neden birileri sadece Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi görmek istedi? Ayrıca bu soru halk tarafından hemen hemen her hocaya birçok sohbet halkalarında sorulan bir soru. İmanının derdine düşüp de bu soruyu Türkiye’de her soran Furkan Vakfı’ndan mı kabul görüyor? 

Kumpas Girişimi Yine Tutmadı!

Tüm bu deliller göz önünde bulundurulup; Furkan Vakfı ve Alparslan Kuytul Hocaefendi'nin böyle söylemlerinin olmamasına ve bunların herkesçe bilinmesine rağmen, bu şeriat çağrısı yapan bildiriyi Vakfımızla ilişkili gösterme çabasının açıkça kumpas girişimi olduğu meydandadır!

Daha evvel Alparslan Kuytul Hocaefendinin kendisinin dahi yapmadığı bir konuşma sebebi ile Atatürk’e hakaret suçlaması ile mahkemeye çıkarıldığı ve mahkemesinin hala devam ettiği unutulmamalıdır. Bunun da aynı projenin uzantısı olduğu ortadadır.

Memlekette bir gün yapmadığınız konuşma üzerinden mahkeme olunmak, diğer gün yazmadığınız hatta alakanızın dahi olmadığı bir bildiri sebebi ile medyadan hedef gösterilmek artık olağan karşılanıyor! Çünkü artık halkımız tetikçi medyayı tanıyor ve gelebilecek her türlü kumpası anlıyor.

Kumpası farkeden Furkan Gönüllüleri dün gece sosyal medyada tetikçi medyanın iftirasını kısa sürede çökertti. 1 saat 10 dakika kadar bile iftiraları hüküm süremedi. Çamur at, izi kalsın usulünce çalışan tetikçi medyanın çamuru iz dahi tutmadı. 00.30 civarı yapılan Ankara’da şeriat çağrısı yapan bildiride Furkan vakfı izi tarzındaki haberlere binaen 01.40’ta Furkan Vakfından “Kamuoyu Açıklaması” yapıldı ve hakikatler gün yüzüne çıktı. Twitterde saatlerce TT olan “Furkan Vakfı” etiketi ise halkımızın nezdinde bu hareketinin ne kadar teveccüh gördüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Bazı Haber Siteleri Geri Adım Attı!

Furkan Gönüllülerinin gayreti ile çöken şeriat çağrısı iftirası karşısında birtakım haber siteleri yazdıkları haberi kaldırmak ya da güncellemek durumunda kaldılar. Kaldırmayanlar ise halkımız tarafından kınandı ve ayıplandı. İsimlerinin bir defa daha “tetikçi” olarak anılmasına razı oldular.

Onlar her ne kadar kirli planlar kursalar da Rabbimiz onların planlarını boşa çıkaracak ve yine amaçlarına ulaşamayacaklardır. Alparslan Kuytul Hoacefendi, Furkan Vakfı ve Furkan Gönüllüleri halkımızın teveccühünü ve güvenini kazanacağı onlarca sınavdan sapasağlam geçmiştir. Bugüne kadar hiçbir iftiranın bizi yıldırmadığı gibi, bugünden sonra da yapılan her türlü kumpasın bizi yıldırmayacağını buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

Meselenin aslını araştırıp konuyu bizlerden de dinlediğiniz için teşekkür ederiz.

Bildiri Hakkında Furkan Vakfı'ndan Yapılan Açıklama:

ankara'da dağıtılan şeriat bildirisi hakkında furkan vakfı'ndan açıklama

Furkan Gönüllüleri

17-01-2021

Pazar