10 Eyl 2020

29 Mayıs 2016 tarihinde İskenderun’da yaşanan olayla ilgili Furkan Gönüllülerine açılan mahkemenin bugün görülen duruşmasında yine emniyet adına utanç verici olaylar yaşandı. 4 yıl önce Erzin’de iptal edilen konferans üzerine basın açıklaması yapmak isteyen ve o gün izin verilmeyerek polisin ağır müdahalesi ile karşılaştı. Furkan Gönüllüleri O olayla ilgili görülen mahkemenin 9. Kez ertelenen duruşmasıyla ilgili basın açıklaması yapmak isteyince yine aynı ağır müdahaleye maruz kaldı. Hatay-Erzin emniyeti tarafından içlerinde kadın ve çocuklarında bulunduğu kardeşlerimiz çok ağır şekilde darp edilerek ters kelepçelerle yere yatırılarak gözaltına alındı.  

Maskeli bir şekilde mahkemenin sonuçlanmasını bekleyen kalabalığa müdahale eden emniyet mensupları darp, biber gazı ve TOMA'larla müdahalede bulundu. 

Ellerine ters kelepçe vurularak gözaltına alınan Furkan Gönüllülerine o halde biber gazı sıkan polisler emniyet aracına adeta üst üste doldurarak sosyal mesafe kurallarını hiçe saydı. 

Gözaltına almak için ters kelepçe taktıkları halde ağzına biber gazı sıkan bir polisin emniyeti sağlamak amacıyla değil de düşmanca saldırdığına şahit oluyoruz. 

Yerlerde sürüyerek gözaltına aldıkları ve kıyafetlerini yırtarak polis otosuna doldurdukları insanlar sadece alanda bekleyip hiç bir taşkınlık göstermemiştir. 

Emniyet tarafımdan önce basın açıklaması yapmalarına izin verilen sonra da TOMA'larla çevrilip darp edilerek göz altına alınan Furkan Gönüllülerinin bugün yaşadıkları emniyet adına utanç vericidir. Bu yapılanları kınıyor zalimlerin Allaha hesap vereceği günün yakın olduğunu haykırıyoruz.

 Furkan Gönüllüleri