06 Mayıs 2021
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2021 18:15:52

İçişleri Bakanı yardımcısı İsmail Çataklı Gaziantep’te camide itikafa giren vatandaşlara biber gazı ile müdahale edilmesinin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirmiştir.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve itikafa giren Furkan Gönüllüleri hakkında konuşan Çataklı söz konusu açıklamada pes dedirtecek ithamlarda bulunmuştur.  Çataklı her bir cümlesi olay olan bu açıklamayı hangi bilgilere dayanarak yapmaktadır?

Bu iftiralara ilk tepki Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin eşi Semra Kuytul Hocahanım’dan gelmiştir. Hocahanım’ın açıklamaya dair cevabı şu şekilde olmuştur:

“Buradan size söyleyeyim: Sizi bu açıklamayı yaparken harcamışlar. Kamuoyu Alparslan Kuytul’u çok iyi tanıyor. Sizin adınıza üzülerek söylüyorum: Söylediklerinizin hiç birisinin doğru olmadığını şu anda bütün kamuoyu biliyor”

Çataklı Alparslan Kuytul Hocaefendi açıklaması ve açıklamada yer alan ithamlar ise şu şekildedir:

Alparslan Kuytul Hocaefendi için:

  • “Bu kişi din kisvesi altında dini istismar eden bir kişi”
  • “FETÖ’yü savunan bir kişi”
  • “15 Temmuzu örtmeye çalışan bir kişi”
  • “Türkiye’nin menfaatine ne varsa her fırsatta manipüle etmeye çalışan bir kişi”
  • “Sürekli güvenlik güçlerimiz ile karşı karşıya gelme çabasında olan bir kişi”
  • “Furkan Vakfı’nı da istismar eden bir kişi”
  • “Toplanan kurban derilerini şahsi hesabına yolsuzlukla geçiren birisi”

Yaşanan olaylar için:

  • “Müftülükten izin alınarak itikafa girilebileceği halde bu kişiler itikaf için izin almadı”
  • “Din görevlilerine mukavet ederek ağıza alınmayacak küfürler sarffettiler”

Bilhassa İçişleri gibi bir bakanlığın yardımcısı tarafından sarf edilen bu ifadeler ülkede hukukun geldiği durumu göstermektedir. Madem hukuka göre değil 3-5 kişinin menfaatine göre insanlar damgalanacak o halde neden boşuna mahkeme salonları kuruluyor? Davalar aylarca devam ediyor?

Çataklı’nın Furkan Vakfına gönül verenler ve Alparslan Hocaefendi hakkında sarfettiği her bir itham ve iftiranın hukuki karşılığı ise şu şekildedir:

Dini İstismar

Hocaefendi’nin dini istismar ettiğini iddia eden Çataklı’nın bu konudaki delilleri nelerdir? Hocaefendi’nin bugüne kadar yaptığı fıkhî ya da siyasi açıklamalardan hangisi İslamın kurallarına aykırıdır? “Din”i kullanarak kimden ya da neyden menfaatlenmiştir? Ortaya atılan bu boş iddianın delilleri nerededir? Halkın teveccühünü kazanmış bir hoca hakkında yetkili bir kişi tarafından hiçbir delil sunulmadan zan oluşturacak sözlerin sarfedilmesi ne hukuka ne de insanlığa sığmamaktadır.

FETÖ’yü savunan, 15 Temmuzu örtmeye çalışan bir kişi”

Hocaefendi FETÖ ve 15 Temmuz ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarını yanlış anlayan birkaç vatandaşın şikayeti nedeniyle aylarca yargılanmış ancak hukuki açıdan ne FETÖ ile ne de 15 Temmuz ile herhangi bir bağı bulunamamıştır. Şikayetçi olan birçok kişi de daha sonrasında pişmanlığını dile getirmiştir. Sadece sarf ettiği ifadelerden dolayı gerçekleşen yargılamada hakimler konuşmalarının düşünce özgürlüğü kapsamına girdiğine karar vermiş ve devlet ya da millet aleyhinde bir ifadesi olmadığını belirtmişlerdir. Yargılamanın hiçbir noktasında herhangi bir yapı ile organik bağı bulunmamıştır.

Anayasa tarafından beraat kararı verilmiş bir kişi için İçişleri Bakanlığı tekrardan aynı ithamları kullanırken neye dayanmaktadır? Çamur at izi kalsın mantığı ile hakkında soruşturma başlatılan her bir kişi bizzat devlet personeli tarafından ebediyen suçlu mu görülecektir? Çataklı’nın bayatlamış bir iftirada bulunması ne kadar çaresiz kaldıklarını açıkça göstermektedir.

9 Kez Ertelenen Terör(!) Mahkemesinden BERAAT ETTİ!

“Türkiye’nin menfaatine ne varsa her fırsatta manipüle etmeye çalışan bir kişi”

Bu itham ise tamamen halkın vatani duygularını harekete geçirecek bir üsluptadır. İslami bir nesil yetiştirme gayretinde olan bir hocayı hiçbir siyasinin yapmadığını yaparak her olayda yapılanları eleştirdiği iddia edilmiştir. Halbuki Hocaefendi’nin yaptığı siyasi açıklamalar analiz edildiğinde onun gerçek vatansever olduğu ve konuştuğu birçok meselede haklı olduğu -kamuoyunun da bildiği üzere- ortaya çıkmıştır. Birçok kesim onu “Doğruları konuşan Hoca” olarak adlandırmıştır. Yeri geldiği zaman İslam’a uygun ve ülkenin menfaatine olan konularda hükümeti takdir ettiği açıklamaları da internette mevcuttur.

“Sürekli güvenlik güçlerimiz ile karşı karşıya gelme çabasında olan bir kişi”

Daima baskı ve zulme boyun eğmeyeceğini belirten Hocaefendi nerede bir yanlış görse susmayacağını defaatle belirtmiştir. Son yıllarda artan diktatörce tutumlar karşısında beklenileni yapıp korkarak bir köşeye sinmediği için birkaç defa Furkan Gönüllüleri ile beraber kaba kuvvete maruz kalmıştır. Günümüzde emsali az bulunan bu cesaret, bir suç değil aksine İslam'ı ve Müslümanları düşünen her kişide bulunması gereken bir vasıftır.

“Furkan Vakfı’nı da istismar eden bir kişi”

Bu konuda kendisinin ve hayatına şahit binlerce kişinin ifadeleri mevcuttur.  Hocaefendi’nin aile hayatında annesinden kalma eski eşyaları kullandığına binlerce insan yakinen şahittir. Evine ait fotoğraflar sosyal medyada da mevcuttur. Hocaefendi hakkında mahkeme süresince bir kişi dahi benim malımı haksızca gasp etti dememiştir. Kamuoyuna mâl olmuş mütevazi hayatı bu iftirayı çökertmektedir.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin TERÖRDEN UZAK TERTEMİZ HAYATI!

“Müftülükten izin alınarak itikafa girilebileceği halde bu kişiler itikaf için izin almadı”

Birçok Furkan Gönüllüsü yaptıkları röportajlarda izin almak için başvurduklarını ancak başvurularının dahi işleme konulmadığını bildirmektedir. Ayrıca bizzat Valilik tarafından yapılan açıklamada evvelki yıl iki yüze yakın kişinin itikafa girdiği camiye bu yıl kimsenin başvurmadığı bilgisi yer almaktadır. Geçen yıl itikafa giren onlarca kişinin bu yıl başvuru dahi yapmaması halkın evde kalmayı tercih ettiğinin değil başvuruların işleme konulmadığının delilidir.

“Din görevlilerine mukavet ederek ağıza alınmayacak küfürler sarffettiler”

Bugüne kadar gerçekleşen olaylarda ve günlük hayatın içerisinde bir kişi dahi Furkan Gönüllülerinin küfür ederek mukavemet gösterdiğini iddia etmemiştir. Aksine müdahalede bulunan polis ekipleri dahil, Furkan Gönüllüleri bizlere yardımcı olmuştur, demiştir.

Belli ki İçişleri Bakanı yardımcısı Çataklı Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında bu ağır iftiraları birilerinin talimatı doğrultusunda zorla sarf etmiştir. Aynı güçler daha öncesinde de benzeri iftiralardan nemalanmaya çalışmış ancak Hocaefendinin halkın içerisinde şeffaf bir hayata sahip olması sebebiyle atılan hiçbir iftira halkta karşılık bulmamıştır. Yine de yukarıda kısaca cevabını verdiğimiz her bir meselenin detaylı cevaplarını merak edenler sitemizdeki diğer yazılarımızı inceleyebilirler.

Allah yolunda samimim bir şekilde gayret eden ve siyah gözlüklülerin tüm çabalarına rağmen Ramazan ruhunu yaşatmak isteyen Hocaefendi ve biz Furkan Gönüllülerine atılan bu iftiraları kınıyoruz ve hakkımızı helal etmiyoruz. Bu tarz iftiralara kulak asmayan herkese teşekkür ediyoruz. 

https://twitter.com/furkanvakfi/status/1389117183909928962?s=20

https://twitter.com/furkanvakfi/status/1389138587040587776?s=20