14 Haz 2022
Güncelleme Tarihi: 14 Haz 2022 13:19:31

12 Haziran Pazar günü Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin ve 8 Furkan Gönüllüsünün haksız tutukluluğuna farkındalık oluşturmak amacıyla Konyalı Furkan Hareketi Mensupları özgürlük yürüyüşü gerçekleştirdiler. Yürüyüş bittikten sonra dağılmaya başlayan gönüllüler, bulundukları alandan ayrılıyorlarken Emniyetin sert müdahalesine maruz kaldılar. Furkan Gönüllüleri dağılımlarını  ifade etmelerine rağmen Emniyet gönüllüleri abluka altına aldı ve video kaydı almaya çalışanlara ağır darpta bulundu.   

Arbede esnasında bayan polislerden biri kardeşlerimize "Bir tane çarpacaksın!" diyerek bir skandala daha imza attı! Ablukanın içinden tek tek çıkardıkları gönüllüleri ters kelepçe takarak gözaltına aldılar. Gözaltına alınırken polislerden biri: "Burası Türkiye Cumhuriyeti, yürüyemezsiniz!" diyerek polis devleti olduğumuzu ispat edercesine itiraflarda bulundu! Gözaltına alınan Furkan Hareketinin bayan mensupları gözaltı aracında darp edildi. Ardından arkadaşlarının nereye götürüldüğünü soran gönüllülere memurlar: “Söylemiyoruz, dağılın gidin” şeklinde cevap verdi.  

KARDEŞLERİMİZE ÇIPLAK ARAMA YAPILDI!

Konyalı 12 erkek 11 Bayan Furkan Hareketi Mensubu yürüyüş yapmak isterken polisler tarafından darp edilip, ters kelepçe takılarak gözaltına alındı! Gözaltına aldıktan sonra Furkan Hareketi Mensuplarının telefonlarına el konuldu, ailelerine ve arkadaşlarına haber vermeleri engellendi! Emniyette ise insanlık dışı bir muameleyle gözaltındaki KARDEŞLERİMİZE ÇIPLAK ARAMA YAPILDI! Daha sonra TEM şubede bulunanların sabah mahkemeye çıkarılacağı öğrenildi.

Daha sonra avukatlar TEM’de 4 kadına çıplak arama yapıldığını aktardı. TEM’de sorumlu komisere çıplak arama sorulduğunda: "Size çıplak arama yapıldı veya yapılmadı diyemem, burada arama dahil her şey usulüne(?) Göre yapıldı” şeklinde cevap verdi. Özellikle çıplak arama sorulduğunda: "Benim ağzımdan laf alamazsınız" denildi. İnsanlık onuruna aykırı bir şekilde kıyafetlerini çıkartmasını istedikten sonra otur kalk yaptırmak suretiyle onur kırıcı muamelede bulunuldu.

Gözaltı gününün ertesi günü yakınları hakkında bilgi almak isteyen Furkan Hareketi Mensuplarına ve hatta avukatlarına dahi bir bilgi verilmedi.  Savcı talimatı var denilerek avukatların müvekilleri ile görüşmesi engellendi.

Olaylara şahit olan bir Furkan hareketi mensubu kadın yaşadıklarını sosyal medya hesabından paylaştı. Konya Emniyeti'nde 'çıplak arama' gerçekleştirildiğini yazan kardeşimiz; "Tüm Türkiye duysun, bugün Konya'da çıplak arama gerçekleştirildi." ifadelerini kullandı.  

Konya Emniyeti tarafından Özgürlük Yürüyüşü yapmak istedikleri için hukuksuzca gözaltına alınan, darp edilen, namaz bile kılmalarına izin verilmeyen, ters kelepçe yapılarak TEM'e götürülerek türlü hukuksuzluklara maruz bırakılan Furkan Hareketi mensuplarından 2 kadın 5 erkek toplam 7 kişi hukuksuzca tutuklanarak Konya E Tipi Cezaevine gönderildi.

Bugüne kadar Konya’da özgürlük yürüyüşü gerçekleştiren kardeşlerimizin yaptığı kanuni hakları olmasına rağmen akıl almaz bir talimatla kardeşlerimiz tutuklandı. Ayrıca aynı sebeple gözaltına alınan 15 kardeşimiz ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Özgürlük yürüyüşleri nedeniyle tamamen ugrastirmak maksatlı acılan onlarca mahkememizin hepside beraatle sonuçlandı. Hic bir yakınlıkta bulunmadan çevreye zarar vermeden sessiz bir şekilde yapılan bu yürüyüş eğer suç ise diğer kardeşlerimiz neden serbest bırakıldı? Keyfi bir kararla yapılan bu tutuklama gösteriyor ki bu tutuklama kararı da hukuki değil tamamen siyasidir.

Yasal bir hak olan bir meseleden kardeşlerimizi tutuklayan ve özgürlük yürüyüşlerini illegal bir faaliyet gibi göstermeye çalışan hakimleri ve onlara emir veren derin güçleri LANETLİYORUZ!