27 Haz 2022
Güncelleme Tarihi: 27 Haz 2022 20:36:49

24 Haziran Cuma günü Osmaniye’de Furkan Hareketi mensubu bir vatandaşın evine, Kur’an eğitimi verdiği gerekçesiyle Emniyet ve Milli Eğitim gibi kurumlar tarafından savcılıktan onaylı arama izni veya vekâlet içeren hiçbir evrak gösterilmeden baskın yapıldı ve mühürleme işlemi için tekrar gelineceği bildirildi.

İslami hassasiyete sahip olup Kur’an okuyan insanlara, “Kur’an eğitimi veriyorsunuz” gerekçesiyle yapılan bu baskın Türkiye’de 1924 yılı itibariyle yerleştirilmeye çalışılan yeni rejimin 24 yıl süren karanlık boyutlarını hatırlatmaktadır. Bu ülkede birkaç kişi toplanıp Kur’an okuması suç olmadığı gibi bu haksız gerekçe ile bir evin kapatılmasına tepki göstermek amacıyla bir araya gelen topluluğun yaptığı anayasal eylem de suç değildir.

Emniyet mensuplarının İslam düşmanlarından aldıkları talimat üzerine İslami değerlere karşı vurulmaya çalışılan ilk darbe girişimi olmayıp daha önceleri de Furkan Hareketi mensuplarının hassasiyetle üzerinde durdukları ibadetleri suç kapsamına girdirmeye çalışmışlardır. 

2018’de İslami hizmetlere kapı olan Furkan Vakfı binası kapatılmıştı. 2020’de sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek teravih namazını kılmak istemeleri üzerine polis, namaz kılınan alana gelip şiddet kullanarak müdahale etmiş ve gözaltına almıştı. Yine 2021’de tedbirler çerçevesinde diyanetin belirlediği camilerde Ramazan Ayında itikafa giren Furkan Hareketi mensupları emniyetin orantısız müdahalesiyle karşılaşmış ve Türkiye ilk defa eş zamanlı olarak 40 camiye yapılan baskına şahit olmuştu.

Bizler Furkan Hareketi mensupları olarak; Osmaniye’de yapılan bu hukuksuzluğu ve baskıyı kabul etmediğimizi; içinde Kur’an okunduğu gerekçesiyle bir evin mühürlenme kararına tepki göstermek, Kur’an okunmanın yasak olmadığının mücadelesini vermek üzere yasal haklar çerçevesinde bir nöbet gerçekleştirmek istedik.

Tepkisel fakat mutedil devam eden bekleyiş esnasında Semra Kuytul Hocahanım’ın da aralarında bulunduğu gruba Osmaniye Emniyeti tarafından hiç bir uyarıda bulunulmadan kadın-erkek, çocuk-yaşlı gözetmeksizin ağır darp ve hakaretlerle gözaltı gerçekleştirildi. 22 erkek, 8 bayan Furkan Hareketi Mensubu gözaltına alındı.

Semra Kuytul Hocahanım ve kızı Meryem Kuytul olmak üzere Furkan Hareketi mensubundan gözaltına alınan kimselerden saatlerdir haber alınamamaktadır.

Gözlatındakiler hakkında bilgi almak için Osmaniye Emniyetine giden avukatlar emniyet binasına alınmıyor.

Hukuksuzca gözaltına alınarak Osmaniye Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Hocahanım ve hareket mensuplarının, saatler sonra avukatlarıyla görüşmesine izin verildi. Avukatlardan alınan bilgiye göre; ifade işlemleri devam ediyor sabah adliyeye sevk edilecekler.

22'si erkek 8'i bayan toplam 30 Furkan Hareketi mensubu yaklaşık 17 saattir Osmaniye Emniyetinde gözaltında.

Hukuksuzca gözaltına alınan  30 Furkan Hareketi mensubundan 5’i kadın 22 kişi serbest bırakıldı.

Savcı Semra KUYTUL Hocahanım ve 19 yaşındaki kızı Meryem'in de aralarında olduğu 8 kişiyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti.

28 Haziran 2022