23 Mayıs 2020
Güncelleme Tarihi: 11 Şub 2021 12:21:57

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın izni doğrultusunda açık alanlarda sosyal mesafe ve maske kuralına uyarak teravih namazı kılmak isteyen  Furkan Gönüllüleri, dün gece (21.05.2020) darp edilerek gözaltına alındı.

Tüm tahrik ve hakaretlere rağmen Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan gönülleri, provoke olmadan sabaha kadar yakınlarının bırakılmasını bekledi.

İşte 21 Mayıs Gecesi Yaşanılan Haksızlıklar, Zulümler

Polisin Orantısız Güç Kullanarak Acımasızca Müdahale Ettiği Anlar;

  • 21 Mayıs gecesi 10 Furkan gönüllüsü, açık alanda sosyal mesafeyi gözeterek teravih namazı kıldıkları için emniyet güçlerinin ağır müdahalesine uğradı. Yüzleri kan içinde bırakılarak gözaltına alınan Furkan Gönüllülerinin bazılarının ise vücutlarında kırıklar ve morluklar oluştu. Bu da yetmezmiş gibi gözaltına alınan Furkan gönüllülerine 1750 lira idari para cezası da  kesildi.
Teravih namazı
  • Arkadaşlarının darp edildiğini gören/duyan Furkan Gönüllüleri onlar için endişelenerek gözaltına alındıkları karakol bölgesine geldi. Ancak haksız yere darp edilen ailelerinden ve sevdiklerinden haber almak isteyen yakınları da sosyal mesafe bahane edilerek gözaltına alındı.

Teravih Namazı Kılmak İsteyen Müslümanlara Darp

Teravih namazı  kılmak isteyen Furkan Gönüllüleri
teravih namazı olayı
 
  • Bunun üzerine başta Alparslan Kuytul Hocaefendi olmak üzere zulmü duyan Furkan gönüllüleri gözaltına alınan kardeşlerinin serbest bırakılması için bir araya gelerek beklemeye başladılar. Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin da içinde bulunduğu kalabalığa sürekli baskı yapıldı. “Mübarek Ramazan ayında yaptığınız doğru değil, dağılın” anonsları yapılan kalabalık, yakınlarına ve arkadaşlarına yapılan haksız ve orantısız müdahale nedeniyle burada olduklarını, yakınlarının serbest bırakıldığı anda zaten evlerine döneceklerini ifade ettiler.
Teravih namazı provokasyonu
Teravih namazı
Teravih namazı
  • Sadece namaz kıldıkları için fiziksel saldırıya maruz kalan Furkan gönüllüleri, sosyal medya üzerinden de duruma tepki göstererek "Biz Allah'tan başka kimsesi olmayanlarız, tek suçumuz teravih namazı kılmak' şeklinde paylaşımlarda bulundular. Kısa süre içinde ülke gündemine oturan Furkan Gönüllülerinin yaşadıkları bu mağduriyet,  vicdan sahibi kimselerin dikkatini çekti.
  • Alparslan Kuytul Hocaefendi, açık alanda  teravih namaz kılmak isteyen Furkan gönüllülerine acımasızca müdahalede bulunulması üzerine açıklamada bulundu. ‘Namaz kılanlara engel olamayacaksınız! Mesafeyi koruyarak açık alanda namaz kılmak isteyenlere müdahale etmeye ne hakkınız var! Zerre kadar imanı olan bu zulme karşı gelir!’ diyerek sözlerine devam eden Alparslan Kuytul Hocaefendi, ‘Kimse konuşmayacak, cami yasak, cuma namazı yasak, teravih yasak, itikaf yasak, bayram yasak!

Yasaklar ülkesi olduk! Türkiye’yi Doğu Türkistan yapmak isteyen Maocu zihniyet, Türkiye’yi Doğu Türkistan yapmayacaksınız!’ dedi.

  • Gözaltına alınan kardeşlerinin serbest bırakılmasını bekleyen Furkan gönüllüleri, sahurlarını simitle yapmak zorunda kaldı. Sahurun ardından abluka alına alınan Furkan gönüllüleri, sosyal mesafeyi gözeterek sabah namazını eda ettiler. 11 kişinin teravih namazı kılmasına acımasızca müdahale eden emniyet güçlerinin sabah namazını kılan Furkan Gönüllülerine herhangi bir müdahalede bulunmamaları virüsün bahane edildiğini bir kez daha göstermiş oldu.
  •  Polis ekipleri tarafından abluka altına alınan Furkan gönüllüleri, bir kez daha provoke olmadan haklarını savunmaya devam etti. Saatler süren bekleyişe rağmen en ufak bir taşkınlık yapmayan Furkan Gönüllüleri hakkında sosyal medyada çıkan "Adana’da namaz provokasyonu" haberlerinin ne denli asılsız olduğu ortaya çıkmış oldu.  Furkan Gönüllüleri bir kez daha provoke olmadan hakkını aramanın ne demek olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdi.

Ülkede uzun zamandır yaşanan baskı ve zulümleri doğru okuyarak büyük resmi görebilen ve çalan tehlike çanlarına karşı müslümanları uyandırmaya çalışan başta Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Gönüllülerinin vermekte olduğu bu mücadele, halkı kışkırtmak/provoke etmek amacıyla değil bilakis virüs bahanesi ile unutturulmaya çalışılan manevi değerlerimizi canlandırmak ve Ramazan ruhunu yeniden dirilmek için verilmekte olan bir mücadeledir.

Furkan Gönüllüleri olarak tüm Müslümanları, çok geç olmadan İslam kültürüne sahip çıkmaya ve manevi değerlerimizi korumaya davet ediyoruz.