17 Tem 2020

“Allah kulunu neden imtihan eder? Her imtihan ve olayda Allah’ın bir muradı var mıdır? Allah’ın muradı anlaşılır mı? Allah’ın muradı nedir?” Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin dilinden bu soruların yanıtını bulmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Her imtihan ve olayda Allah’ın bir muradı var mıdır?

Elbette her imtihanda Allah’ın bir muradı vardır. Bu muradın ne olduğunu aslında olaylar esnasında anlamak mümkündür. Kur’an ile de anlayabilirsiniz. Kur’an-ı Kerim imtihanlardan bahseder. Diyelim ki, Talut, Calut kıssasında; Talut askerlerine diyor ki, “Nehirden geçerken sudan içmeyeceksiniz, içenler benden değildir.” Şimdi burada bir imtihan var ve imtihanda Allah’ın muradı da bellidir. Allah-u Teala çürükleri ayırmak istiyor. Neden? Çünkü biraz sonra Allah zafer verecek, çürüklere layık olmadıkları için vermek istemiyor. Onları ayırdıktan sonra vermek istiyor.

Her bir imtihandan sonra; sağlam-çürük birbirinden ayrılır ve ondan sonra gelişme olur. Elbette her imtihanda Allah’ın bir muradı vardır. Nedir? Mesela kulunun günahlarını affetmek için imtihana sokar. Musibete dayanırsa, sabrederse günahları bağışlanır. Sevabı artar, derecesi yükselir, sabrı artar, sabretmeyi öğrenir, iradesi güçlenir, olgunlaşır bunun gibi birçok hikmeti olabilir. Allah’ın mutlaka her imtihanda hikmetleri ve bir muradı vardır. Bu murad anlaşılır mı?  Anlaşılır.

Allah’ın muradı anlaşılır mı?

Olaylar dikkatle incelenirse ve imtihana bakılırsa; o imtihan ne için olabilir, dikkatle bakılırsa imtihandan muradının ne olduğu anlaşılır. Dikkatle bakmak lazım. Dikkatli bir göz Allah’ın muradını anlar. Olayın içerisinde aslında belli olur. Çünkü Allah kullarının anlamasını istemektedir. Neden? Yoksa perişan olurlar. Hikmetini anlarlarsa sabredebilirler. Allah-u Teâlâ olayın sebebini biraz gösterir. İmtihanın sebebini, kendisinin muradının ne olduğunu biraz gösterir ki kullar sabredebilsin, o imtihana dayanabilsin. Dikkatli bir göz dolayısıyla çözebilir.

Allah’ın Muradı

Kulun imtihanında Allah’ın muradı şudur; sevabının artması, günahının azalması, derecesinin yükselmesi, iradenin güçlenmesi, sabrının artması, olgunluğunun artması, sevdiği insanlara örnek olması vs. birçok murad sayabiliriz. Bunlar geneldir, genel olarak Allah’ın muradıdır.

Çürükleri ayırmak da Allah’ın muradlarındandır. Yani safileştirmek, sağlamlaştırmak Allah’ın muradındandır. Bunları ve buna benzer birçok hikmetlerini ve Allah’ın muradını anlamak mümkündür. O gözle bakmak yeterlidir.

izlemek için tıklayınız: