13 Tem 2020

Basın Açıklaması| Furkan Gönüllülerine 2 Beraat!

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutukluğu sürecinde yapılan haksızlıkları kamuoyuna duyurmak için yapılan basın açıklamasına katıldıkları için haklarında dava açılan 87 Furkan gönüllüsünün bugün 2 ayrı mahkemede duruşmaları gerçekleşti.

Dosyayı inceleyen hakim, suç unsuru bulunmaması nedeniyle gönüllüler hakkında beraat kararı verdi.

Sabah görülen mahkemeden 33, 2.duruşmadan da 54 kişi beraat kararı alarak haklılıklarını ispatladı.

Mahkeme boyunca destek olmak için bekleyen diğer Furkan gönüllüleri kararın ardından basın açıklaması düzenledi. Mahkeme sürecinin ve yapılan haksızlıkların ifade edildiği basın açıklamasının tamamı şu şekilde

Kıymetli Kardeşlerim!

Furkan Gönüllüleri olarak, Alparslan Kuytul Hocefendiye yapılan zulmü, vakfa kayyum atanmasını, binlerce masuma yapılan hukuksuzluğu her ortamda dile getirmeyi, mazlumun sesi olmayı kendimize vazife bildik. Bu inançla toplumda farkındalık oluşturmak için her türlü meşru eylemi yapmaya gayret ettik. Alparslan Kuytul Hocaefendi başta olmak üzere tüm mazlumların kurtuluşu için 15 ay cadde cadde, sokak sokak özgürlük yürüyüşleri yaptık. 

Adana’da başlayan özgürlük ve adalet mücadelesi kısa sürede tüm dünyaya “özgürlük yürüyüşleri” adıyla yayıldı. Adana’da aralıksız 1 yıla yakın, Türkiye’nin çeşitli illerinde ise belirli aralıklarla yapılan basın açıklamaları nedeniyle Furkan Gönüllülerine onlarca mahkeme açıldı, hukuksuz birçok muameleye maruz kalındı.  Olumsuz hava şartları ve polis engellerine rağmen gönüllüler, özelde Alparslan Kuytul Hocaefendi genelde ise tüm mazlumlar için adalet isteyip bireysel ve toplumsal farkındalık oluşturdular.  Ve özgürlük atkılarını kullanmak suretiyle gerçekleştirdikleri basın açıklamaları ve diğer sessiz ve meşru eylemleri ile Türkiye’nin ölümcül sessizliğini bozdular.

Kıymetli katılımcılar,

Anayasa’nın 34. maddesinin birinci fıkrasında, “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” denilmek suretiyle toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesinin izin alma koşuluna bağlanamayacağı açıkça ifade edilmiştir. Anayasal hakkını kullanan insanlara hukuksuz yere dava açmak suretiyle, anayasanın 34. Maddesi ihlal edilmiştir.

Kıymetli Kardeşlerim,

Furkan Gönüllülerinin başlattığı meşru mücadeleler, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin şahsında başlatılmış olsa da aslında bütün mazlumların kurtuluşu, İslam ümmetinin ve İnsanlığın adalet ve huzur içinde yaşaması içindir.

Alparslan Kuytul Hocaefendi, ümmete mal olmuş, İmam-ı Azam ve Ahmet bin Hanbel gibi büyük alimlerin zamanın zalimlerine karşı gösterdiği mücadeleyi gösteren ve İslam’ı yaşayıp anlatan bir âlimdir. Korkusuzca yapmış olduğu bütün konuşmaları, İslam’ı, Müslümanları ve vatanını korumak içindir.

Birçok kez ifade ettiğimiz gibi;

Furkan Gönüllüleri, Zulme kucak açmadı açmayacak!

 Mazluma sırt dönmedi dönmeyecek!

Tevhit ve adalete dair verdikleri ahitten geri adım atmadı, atmayacak!

Hep birlikte adalet ve güven üzere yaşanılabilir bir ülke için Tevhid, Adalet, Hürriyet ve Medeniyet demeye devam edeceğiz…

İzlemek için;