12 Oca 2021

 Alparslan Kuytul Hocaefendi için basın açıklaması ve kitap okuma etkinliği düzenleyen Furkan Gönüllülerine açılan dava bugün görülmeye başlayacak ve 9 gün sürecek. Adana 25. Asliye Ceza Mahkemesinde “izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü” iddiasıyla 44 Furkan Gönüllüsü yargılanıyor. 

Anayasa’nın 34. Maddesinde, “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” denilmektedir. Bu kanun maddesinde basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesinin izin alma koşuluna bağlanamayacağı açıkça ifade edilmiştir. Anayasal hakkını kullanan insanlara dava açanlar, anayasanın 34. Maddesi ihlal etmiş olmaktadırlar. Kanun maddesi bu kadar açık olduğu, Adana Emniyeti, Cumhuriyet savcıları ve hâkimler bu kanun maddesini bildikleri halde kanuna uygun bir basın açıklaması için neden soruşturma açmışlardır? 

Basın açıklamasıyla ilgili Furkan Gönüllülerine daha önce yaklaşık 80 kadar dava açılmış ve bu davaların 40 tanesi beraatle sonuçlanmıştır. Bu hukuksuz uygulamaların, bir taraftan bizleri baskı altına almak, yıldırmak, susturmak ve korkutmak amacıyla; diğer taraftan toplumu baskılamak ve zulme sessiz kalmalarını sağlamak amacıyla yapıldığını biliyoruz. 

Görülen mahkemede kitap okuma etkinliğinin suç kapsamına girdirilmeye çalışılması, Türkiye’deki baskının vahametini anlamak için yeteri kadar açıklayıcı bir örnektir. Ayrıca anayasal haklarımızdan olan basın açıklamasını suç kapsamına girdirenler, kitap okuma etkinliğini de suç saymaya çalışmışlardır. Bu akıl almaz durumu halkımızın vicdanına bırakıyoruz.

Furkan Gönüllülerinin Alparslan Kuytul Hocaefendi'nin özğürlüğüne kavuşması için ve farkındalık oluşturmak için yapmış olduğu kitap okuma etkinliğinden birkaç fotograf:

Furkan Gönüllüleri Kitap Okuma Etkinliği

Furkan Gönüllüleri Kitap

Furkan Gönüllüleri Basın Açıklaması