12 Eyl 2019

Alparslan Kuytul Hocaefendi, 30 Ocak’ta şafak operasyonu ile gözaltına alınmış, 10 günlük gözaltı sürecinin ardından 08.02.2018 tarihinde çıkarıldığı mahkemece hukuksuz bir şekilde Bolu F Tipi Cezaevine gönderilmiştir.

Yaklaşıl iki yıllık tutukluluğun ardından hakkında iddia edilen tüm suçlamalardan tahliye edilen Alparslan Kuytul Hocaefendininduruşma savcısının itirazı üzerine saatler içerisinde tekrar cezaevine gönderilmesi ise ülke genelinde sert tepkilere neden olmuştu.

Alparslan Kuytul Hocaefendinin Mahkemeleri Ne Zaman?

11.ACM’de Görülen "Terör Mahkemesi!"

8 Kasım 2018’de Adana 11.ACM’de görülen terör mahkemesi, Alparslan Kuytul Hocaefendinin ilk duruşmada tahliye edilmesine karar vermiş ve dosyayı incelemek adına bir sonraki duruşmayı 10 Ocak 2019 tarihine erteledi.
https://furkanvakfi.org/foto-galeri-8-kasim-adaletin-incindigi-gun.htm

10 Ocak 2019 da ikinci duruşması görülen terör mahkemesi ise SEGBİS bağlantısının kurulamaması ve savcının ek süre talebi sonrası 4 Nisan 2019 tarihine erteledi.

İki kez ertelenen mahkemenin 3. duruşması Adana Bölge adliyesinde 11. ACM’de 04.04.2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 04 Temmuz tarihine erteledi.

4 Temmuz 2019 tarihinde görülen davanın beşinci duruşması 18 Ekim 2019 tarihine erteledi.

18 Ekim 2019 tarihinde görülen duruşması21 Ocak 2020 tarihine ertelendi.

İlk duruşmada Tahliye Edilip Tekrar Tutuklandığı "Suç Örgütü Kurma Ve Dolandırıcılık Mahkemesi"

İlk duruşması 22 Ocak’ta Adana 4.ACM’de görülen ‘suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ mahkemesi üç gün boyunca devam eden duruşma sürecinin ardından tutuklu olan Alparslan Kuytul Hocaefendi, Ali Alagöz ve Veysel Dörtgöz hakkında tahliye kararı verildi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve 2 Furkan Gönüllüsü 24 Ocak 2019'da serbest bırakıldı. 24 saat geçmeden 5. ACM'nin süratle tahliye kararına itiraz etti. İtirazın üzerine 25 Ocak 2019 gecesi Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz tekrar tutuklandı. Aynı gece Bolu F tipi Kapalı Cezaevine nakledildi.
https://furkanvakfi.org/alparslan-kuytul-hocaefendinin-tahliyesi-sonrasinda-yasananlar.htm

Tahliye edilip serbest bırakılmasının üzerinden 24 saat geçmeden tekrar tutuklanan Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Ali Alagöz'ün ertelenen bir durusması ise 10 Mayıs 2019'da görüldü. Görülen mahkemede "delillerin toplananmaması" ileri sürülerek akla zarar bir gerekçe ile tutukluluğunun devamına karar verildi. Mahkeme 22 Ağustos 2019 tarihine ertelendi.
https://furkanvakfi.org/foto-galeri10-mayis-mahkeme-gunu.htm

22 Ağustos 2019'da görülen mahkemenin 3. duruşmasında Alparslan Kuytul Hocaefendinin ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz'ün tutukluluğunun devamına karar verildi. Mahkeme 6 Eylül 2019 tarihine ertelendi.
https://furkanvakfi.org/22-agustos-mahkemesinde-neler-yasandi.htm

6 Eylül 2019 tarihinde görülen mahkemede Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz SEGBİS ile duruşmaya bağlandı. Fakat, bir tutuklu sanığın duruşmada en doğal hakkı olan 'savunma yapması'na müsaade edilmeyen mahkemede;"burası nefisleri tatmin etme yeri değil" denilerek kendilerine savunma yapma hakkı tanınmadı ve söz hakkı dahi verilmedi.


574 gündür siyaseten tutuklu bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendi çıkarıldığı mahkemece matbu gerekçelerle tutukluluğunun devamına karar verildi.  Mahkeme 5 Aralık 2019 tarihine ertelendi. Aynı davadan tutuklu bulunan ve aynı koğuşta kalan Vakıf Başkanımız Ali Alagöz’ün ise tahliyesine karar verildi.
https://furkanvakfi.org/alparslan-kuytul-ve-furkan-vakfi-davasi-hakkinda-basin-bildirisi.htm

Alparslan Kuytul Hocaefendinin tutukluluğunun devamı, Ali Alagöz’ün ise tahliye kararı, siyasi ve hukuk camiası başta olmak üzere vicdan sahibi her kesimin gözünde de bu operasyonun siyasi bir dava olduğunu tescillemiştir.

Vakıfla hiç bir resmi  ilşkisi- ilişiği bulunmayan sadece vakfın  manevi lideri konumunda bulunan Alparslan Kuytul Hocaefendinin, 20 aydır tutuklu bulunmasının tek sebebi susturma-sindirme-yalnızlaştırma  girişimidir.

Peki Furkan vakfı davası, siyasi ve hukuki olarak çökmüş olduğu halde 20 aydır cezaevinde tutulan Alparslan Kuytul Hocaefendinin esaret altında geçirdiği günlerin kefareti  nasıl ödenecektir? Özür dilemekle-pardon suçsuzmuş meğer(!) demekle geçmeyen acıların ve zulümlerin şahidi yalnızca Allah’tır. Ve Allah, 20 aydır yapılan tüm zulümleri bir bir kayda geçirmiştir.

3 Mahkemeden Beraat Etti

Alparslan Kuytul Hocaefendi büyük bir hukuk garabeti sonucu cezaevinde tutulmaya devam ederken hakkında açılan mahkemelerin 3’ünden de beraat etti.

Alparslan Kuytul Hocaefendi 21 Mayıs 2018 tarihinde “Halkı Kin Ve Düşmanlığa  Tahrik Etme” iddialarından beraat etti. Ardından , 02 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Anadolu 16. Asliye Ceza Mahkemesinde “Başbakana Hakaret” suçlamasından beraat etti. Ve yine 10 Ocak’ta Adana’da görülen “Kalemi kırılmıştır” meselesinde dolayı açılan  “Cumhurbaşkanına Hakaret” davasından da beraat etti.

“Siyaset Değil Adalet” Çağrısı

Alparslan Kuytul Hocaefendinin suçsuzluğunu her daim dile getiren ve bu süreçte desteklerini esirgemeyen binlerce seveni, ülkemizde yargı sürecinin bağımsız işlemesini ve adaletin tecelli etmesiyle birlikte her iki mahkemeden de tahliye ve beraat kararının çıkmasını bekliyor.