10 Mayıs 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2021 15:50:29

 İtikaf nedir? Camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı Gönüllüleri'ne Neden baskın yapıldı? İtikafa girmek Diyanet tarafından yasaklanmış mıydı? İtikaf baskınında Furkan Gönüllülerine biber gazı ile müdahale eden bekçiye ne oldu? İbadet özgürlüğünü kullanan vatandaşlara neden provokasyon iftirası atıldı? İtikaf baskını ile ilgili tüm bu soruların cevabı sizlerle 

04 MAYIS 2021 TARİHİNDE CAMİLERDE İTİKÂF İBADETİNİ YAPAN FURKAN GÖNÜLLÜLERİNİN GECE YARISI YAPILAN BASKIN İLE GÖZALTINA ALINMASINA DAİR AÇIKLAMA

İtikâf İbadeti Nedir?

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in her Ramazan Ayının son 10 gününü mescitte kalarak sürekli Allah’a kulluk ile geçirmesi anlamına gelen itikâf ibadeti, Müslümanlar tarafından 1400 yıldır sünnet olarak gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde de aynı günlerde, çeşitli camilerde Diyanet İşleri Başkanlığının teşviki ve bilgileri dâhilindeitikâf ibadeti yerine getirilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl bazı camileri itikâf için hazırlar ve bunu kamuoyu ile paylaşır.  (Diyanet İşleri’nin 24.03.2021 talimatnamesinin 17. Maddesi)

https://ramazan.diyanet.gov.tr/tr-tr/camibilgileri/camibilgileri/

Tam Kapanma Tedbirleri Kapsamında İtikâf İbadeti ile İlgili Bir Yasaklama Kararı Var Mıdır?

İlk kez 2020 yılında Covid-19 tedbirleri kapsamında çıkarılan yasaklama kararları ile itikâf ibadeti de yasaklanmıştı. Dolayısıyla o sene camilerde herhangi bir şekilde itikâf ibadeti gerçekleştirilemedi. 2021 tarihine geldiğimizde 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te bitecek olan 17 günlük tam kapanma tedbiri uygulandı. Tam kapanma günlerinde yasaklanan ve yasaklamadan muaf tutulan eylemler, ilgili kurumlarca açıklandı. Bu sırada tam kapanma günlerine denk gelen itikâf ibadeti için herhangi bir yasaklama kararı çıkarılmadı. Bilakis Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından itikâf için hazırlanan camiler ilan edildi, Cuma hutbelerinde teşvikler yapıldı, Müslümanlar camilerde itikâf yapmaya davet edildi. 

https://ramazan.diyanet.gov.tr/tr-tr/camibilgileri/camibilgileri/

4 Mayıs 2021 Günü Camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı Gönüllüleri'ne Yapılan itikaf Baskınında Neler Yaşandı?

Yukarıda açıkladığımız üzere gerek Hz. Peygamberin sünneti olması gerekse de Diyanet İşleri Başkanlığının teşviklerini bilen Furkan Gönüllüleri İtikâf ibadetlerini gerçekleştirebilmek için, yapılan başvuruların ardından 3 Mayıs günü camilere gittiler. Furkan Gönüllüleri ile20 yılı aşkındır itikâf ibadetini yapan Alparslan Kuytul Hoca ve 14 yaşındaki oğlu da itikâf ibadeti yapmak için camiye gidenler arasındaydı.

Adana ilinde ilk gün herhangi bir problem olmamasına karşın Gaziantep ilinde, itikâf ibadetinin ilk gününde covid-19 tedbirlerine uygun ve Diyanet işleri başkanlığının tavsiyelerine uyarak itikafa giren Furkan Gönüllüleri  2 ayrı camide orantısız bir şekilde müdahaleye maruz kaldı. Ramazanın sönük geçmesini sağlamaya çalışan devlet içindeki “İslam Düşmanı Derin Komite” Ramazan ayının ve İtikâf ibadetinin canlandırılmasına tahammül edememiş,düğmeye basarak camide İtikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı Gönüllüleri'ne baskın düzenlemişti. İbadet mekânlarına postalları ile giren güvenlik güçleri tarafından cami içerisinde bulunan Furkan Gönüllüleri kişilere biber gazı sıkılarak ve darp edilerek zorla camiden çıkarıldı

 Camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı Gönüllüleri olay esnasında herhangi bir mukavemette bulunmadı. Olay esnasında herhangi bir mukavemette bulunmayan 56 kişi gözaltı alındı.Gaziantep ilinde yaşanan bu skandal olaydan sonra duyarlı vatandaşların tepkileri sonucunda Gaziantep il Emniyet Müdürü olay nedeniyle emekliliğini istedi. Aslında görevden alındı.

Camide itikaf yapmak isteyen Furkan vakfı

Camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı Gönüllüleri'ne düzenlenen bubaskın sosyal medyada dünya gündemine girdi.Ertesi günyani 4 Mayıs günü, ulaşılan bilgilere göre Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Kocaeli, Manisa şehirlerinde ve bu şehirlerin çeşitli ilçelerinde, gece saat 02.00 sularında eş zamanlı olarak Furkan Gönüllüleri tarafından itikafa girilencamilere baskınlar başladı. Camilerin önce şartelleri indirildi. Hatta bazı yerlerde tüm mahallenin elektriği kesildi. İtikâfta bulunan kişilerin telefonlarına herhangi bir el koyma kararı olmadığı halde el konuldu. Adana’da 22 Camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı Gönüllüleri'ne yapılan baskınla Alparslan KUYTUL Hoca, 14 yaşındaki oğlu ve 30’a yakın çocuğun da aralarında bulunduğu 450-500 civarı Furkan Gönüllüsü gözaltına alındı.

Gözaltına alınan yaklaşık 450 Furkan Gönüllüsü bir-iki gün içinde ifadeleri alınıp serbest bırakıldılar. Ancak Alparslan Kuytul Hoca Efendi ve 3 Furkan Gönüllüsü yapılacak bir işlem kalmamasına rağmen sadece zulüm olsun diye 4 gün boyunca gözaltında bekletildi. Ardından Furkan Gönüllülerisavcının tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edildiler. Tutuklama talebinin gerekçesi “Görevi yaptırmamak için direnmek” idi. Ancak kimin, hangi görevliye görevini yaptırmamak için direndiği belirtilmemiş ve direndiklerine dair tek bir görüntü dahi sunulmamıştı. Hâlbuki polisler camilere onlarca kamera ile girmişlerdi. Eğer tek bir mukavemet olsaydımutlaka kamera görüntüleri olurdu. Hiçbir mukavemet olmamasına rağmen asılsız bir iftira ile tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildiler. Nöbetçi Sulh ceza Hâkimi ise haftada 2 gün karakolda imza atma şartıyla yani adli kontrol şartı ile Alparslan Hoca ve 3 kişiyi serbest bıraktı.

Cami Baskınları Hakkında Kamuoyuna Açıklama

Camide İtikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı Gönüllüleri’nin itikaf Baskını Sürecinde Yaşadığı Hak İhlalleri

Furkan Gönüllüleri, İtikâf baskını ve sonrasındaki gözaltı aşamalarında insanlık dışı muamelelere maruz kaldılar. Evvela Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin ilgili hükümlerince korunan en temel insan haklarından olan 

Gece yarısı camilere aniden giren güvenlik güçleri camideki herkesi, Savcı kararı olmaksızın ve haksız bir şekilde gözaltına almışlardır. Emniyet’in böyle bir yetkisi yoktur. Bu durum, Türkiye’nin Hukuk Devleti olmaktan çıktığının ve Polis Devletine dönüştüğünün delilidir.

Camide İtikaf yapmak isteyen Furkan  Gönüllüleri'ne yapılan baskın sonrasında yakınlarının durumunu öğrenmek isteyen yaklaşık 52 kişi daha polisler tarafından acımasızca darp edilmiş, hakaretlere maruz kalmış ve gözaltına alınmıştır.Alparslan Hocanın yeğeni Yavuz Kuytul’un polislerin darp etmesi sonucunda ayağı kırılmış, bir başka şahsında cami içerisinde darp edilirken ayak bileği kırılmıştır. Çok sayıda kimsenin vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar ve yaralar oluşmuştur. Bir polis otosunun içerisineönceden biber gazı sıkılarak adeta bir işkence haneye çevrilmiştir. Biber gazıyla dolu polis otosuna hınca hınç doldurulan Furkan Gönüllüleri boğulacak seviyeye getirilmiştir.

Polis otolarında ve nezarethanelerde sosyal mesafeye dikkat edilmeyerek insanların sağlıkları tehlikeye atıldı. İki - üç kişilik nezarethanelere yedi sekiz kişi dolduruldu. Beton üzerine serili battaniyede oturan insanların altındaki battaniyelerin alındığı ve kasten tahrik edildiği olaylar yaşandı. Yaklaşık 60 kişilik bir grup Adana gibi sıcak bir şehirde15 saat boyunca polis otobüsünde bekletildi. Bir başka grup ise oruçlu olmalarına rağmen Emniyetin bahçesinde güneşin altında saatlerce bekletildi.

Savunma Hakkı İhlal Edildi! Avukatlara Karşı Hukuksuz Muameleler Yapıldı!

Camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı Gönüllüleri'nin yapılan baskın anında müvekkilleriyle görüşme halinde olan Avukat Zeki ULUKAN (5423) ve Stajyer Avukat Alişan İNCİ (3871) kimliklerini ibraz etmelerine rağmen dikkate alınmayarak yaka paça gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğüne müvekkilleriyle görüşmeye giden Stajyer Avukat Yusuf IŞIK (16209) (Kart sicil: 3719) yunus polisleri tarafından darp edildi. ( Darp olayına dair olay anında tutulan darp raporları)

Avukatlara yapılan bu muameleler savunma hakkının ciddi bir şekilde ihlali niteliğindedir. Bağlı bulundukları Adana Barosu yetkililerine gerekli bilgilendirmeleri yapan Avukatlar, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundular.

Avukatların dahi mesleki faaliyetleri sırasında güvende olmaması, görevlerini yerine getirmelerinin engellenmesi Türkiye’nin Hukuk Devletinden ne kadar uzaklaşıldığını göstermektedir.

Camide itikafa girmek isteyen Furkan vakfı gönüllüleri

Camide itikafa girmek isteyen Furkan vakfı üyeleri

 Camide itikafa girmek isteyen Furkan gönüllüleri

Alparslan Kuytul Hocaefendi'nin avukatlarından açıklama:

Camide İtikaf yapmak isteyen Furkan Gönüllüleri'ne atılanProvokasyon İddiaları Tamamen İftiradır!

Camide itikaf yapmak isteyen Furkan Vakfı Gönüllüleri  500-1000 metrekarelik büyük camilerde 5-10 kişi yada 10- 15 kişi itikâfagirmektedirler. Covid-19 tedbirleri kapsamında riayet edilmesi gereken fiziki mesafeye ve maske kurallarına riayet etmektedirler. Yukarıda da nasıl bir ibadet olduğu açıklanan İtikaf ibadeti ile provokasyon iddialarının hiçbir şekilde bağdaştırılamayacağı aşikardır. Bu insanlar kendi hallerinde caminin bir köşesinde namaz kılmakta, dua etmekte ve Kur’an okumaktadırlar. Şayet bir provokasyon amacı olsaydı,bu insanlar caminin ıssız bir köşesine mi çekilirdi?Vicdanlı ve aklıselim insanlar için ortada bir provokasyonun olmadığıaçıktır.Açıkça görülmektedir ki provokasyon iddiaları cami basmak gibi büyük bir suç işleyen Güvenlik güçlerinin suçlarını bastırabilmek için öne sürdükleri bir yalan ve ithamdır. Gerçekle hiçbir alakası yoktur. Bir provokasyon varsa bunu yapanlar camileri basma emrini verenler ve olay çıkartmaya çalışanlardır. Takdir kamuoyunundur.

Camilerde itikafa polis baskını! İzlemek için tıklayınız

İlgilili yazıları okumak için tıklayınız: