Yılbaşı Kutlamak Caiz midir?

Yılbaşı Kutlamak Caiz midir?

Miladi takvimin başlangıcı olarak kabul edilen 1 Ocak tarihi Hristiyan inancının bir sembolü ve bayramı olarak kutlanır. İslam dininde yer almayan yılbaşı ritüeli, batı medeniyetini taklit eden Müslümanlar arasında da yaygınlaşmış ve bir bayram gibi kutlanır hale gelmiştir.
Peki bu şekilde yılbaşını kutlamak ne derece doğrudur ve İslama göre bu caiz midir bakalım:

Yılbaşı Kutlamak Hristiyanlara Benzemektir

Hristiyan inancına göre kutlanan yılbaşı gecesini onlar gibi özel sayarak kutlamak caiz değildir.
Çünkü bu onlara benzemek olur. Allah Resulü ise ehli kitaba benzemekten menetmiştir. Bir gün Peygamberimiz bir Müslümanı defnederken ayakta bekliyor. Herkeste ayakta…Bir Yahudi alimi geliyor ve “Ya Muhammed! Bizde ölülerimizi toprağa verirken böyle ayakta bekleriz.” diyor. Efendimiz; “Etrafında ki Müslümanlara oturun” diyor ve kendisi de oturuyor.Sonra Peygamberimiz: “Ehli kitaba muhalefet edin onlara benzemeyin” buyuruyor. “Onlar sakallarını keser, bıyıklarını uzatırlar. Siz sakallarınızı uzatınız, bıyıklarınızı kısaltınız. Onlara muhalefet ediniz” buyuruyor.

Yine buna binaen Resulullah Sallahu Aleyhi ve Sellem başka hadislerde de şöyle buyurmuştur:
“Kim bir kavme benzemeye özenirse, o da onlardandır” buyurmuşlardır.(Ebu Davud, Libas, 4031)
“Muhakkak ki siz, kendinizden öncekilerin yoluna kulacı kulacına, arşını arşınına ve karışı karışına muhakkak tıpatıp uyacaksınız, Hatta onlar (daracık) bir keler deliğine girseler siz de muhakkak o deliğe gireceksiniz.” Sahabiler, “Ya Resulallah! (O milletler) yahudiler ve hristiyanlar mı?” diye sordular. Resul-i Ekrem (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Bunlar olmayınca başka kimler olur? buyurdu.” (İbn-i Mace, 3993)

Yılbaşı Bayram Değildir

Bir yılı geride bırakıp sonra bunun kutlamasını yapmak İslam ahlakına aykırıdır. Zira İslam’ın 2 bayramı var ve bunlar Allah Azze ve Celle tarafından Müslümanlara hediye edilen bayramlardır.
Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiği zaman orada bazı bayramlar olduğunu ve bu bayramların kutlandığını gördü. Bunun üzerine Peygamberimiz; “Allah size onların yerine Kurban ve Ramazan Bayramı’nı hediye etti. Onları bırakın ve Ramazan ve Kurban Bayramı’nı kutlayın” buyurdu.

Bu konuda Alparslan Kuytul Hocaefendi yaptığı bir konuşmada şöyle der:

“Kıymetli kardeşlerim, İslam’ın görüşü budur. Batıla, yanlışa benzemek doğru değildir. Bu yılbaşı bizim bayramımız değil ve bu bayramda değildir. Hatta insan bir sene daha yaşlandım ve bu bir sene içerisinde ömrüm nasıl geçti diyerek üzülmesi gerekir. Çünkü ömrünün birçoğu boş geçti. Üzüleceğine seviniyorsun.”
Müslümanlara düşen vazife bu günde kutlama yapmak yerine ömrümüzden geçen koca bir senenin muhasebesini yapmaktır. Müslümanlar bu günde geçmişin muhasebesini yapıp, İslami noktada kendine çeki düzen vermelidir.
Yine Allah’u Teala kulluk kitabımızda şöyle buyurmaktadır:
Rabb’imiz Allah’tır’ deyip sonra da (bütün hâl ve hareketlerinde Allâh’ın emirlerini, Resûlü’nün sünnetini esas alarak) dosdoğru yaşayanlara; (evet) onlara (kıyâmet gününde) hiçbir korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir de. (Çünkü) onlar, cennet ehlidirler. Yapmakta oldukları (güzel amel ve hareketlerine) mükâfat olmak üzere, orada ebedî kalacaklardır.” (Ahkaf, 13-14)

25 Aralık 2019

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?