Furkan Vakfı 2019’de Neler Yaşadı?

Furkan Vakfı 2019’de Neler Yaşadı?

Alparslan Kuytul Hocaefendi 25 Ocak 2019 Günü Tahliye Edildi

22-23-24 Ocak tarihinde ise suç örgütü kurma iddiasıyla gerçekleştirilen duruşmada tutukluluğu süren Alparslan Kuytul Hocaefendi, Vakıf başkanı ve vakıf başkan yardımcısı hakkında aleyhte hiç bir delil bulunmadığından ötürü tahliye kararı verildi. 

Alparslan Kuytul Hocaefendi Tahliye edilmesinin ardından Bolu’da bekleyen sevenlerini ve talebelerini selamladıktan sonra Adana’ya doğru yola koyuldu. Yol boyunca birçok tesiste durarak kendisini karşılamaya gelen sevenleriyle görüştü.

25 Ocak 2019 Cuma

25 Ocak günü Adana’da,  Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi hasret ve heyecanla bekleyen binlerce Furkan Vakfı gönüllüsü, Hocaefendi’yi karşılamak için Adana’nın 3 farklı bölgesinde sabahın erken saatlerinde bir araya geldi.

Adana girişindeki tesiste, Fuar alanı ve Reşatbey (Alparslan Hocaefendi’nin evi önü) olmak üzere 3 farklı noktada binlerce kişi ayakta Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi karşılamak için bekledi. Sabahın erken saatlerinden itibaren saatlerce Hocaefendi’yi selamlamak için gelen sevenler, soğuk hava şartlarına rağmen pankart ve dövizlerle bekledi.

Bekleyen bu kalabalıklar hiçbir taşkınlık yapmadığı gibi, kamu düzenini bozacak, trafiği aksatacak veya çevreyi rahatsız edecek hiçbir eylem içerisinde de bulunmadı.

Adana Girişindeki Tesiste Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Konuşması Engellendi

İlk olarak binlerce Furkan Vakfı gönüllüsü, Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi karşılamak için Adana’nın girişinde bir tesiste toplandılar, ancak muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi, Adana emniyeti tarafından Adana gişelerinde saatlerce bekletilerek, sevenlerinin yanına gitmesi engellenmeye çalışıldı. Emniyet yetkilileri Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenlerine selam vermeden direk evine gitmesini istediler. Hocaefendi bunu kabul etmeyince kısa bir selamlama yapmasına müsaade edildi.

Tesise giren Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi sevenleri büyük bir coşkuyla karşıladı. Kısa bir selam vermek istediğini, emniyetin bu kadar müsaade ettiğini söyleyerek sözlerine başlamasına rağmen Hocaefendi konuşmasına başlar başlamaz polisin anons sesleri ile konuşması engellendi.

Emniyet müdürü izin verdiği halde bir komiser kalabalığın içime girerek ısrarla anons çekiyor ve oradaki toplanmış insanları tahrik etmeye çalışıyordu. Kendisine bunu neden yapıyorsun diye soranlara, aynı müdürün kendisine de bu anonsu çekmesini söylediğini söyledi.

Emniyet Güçleri,Alparslan Kuytul Hocaefendiye Kavuşmanın Heyecanını Yaşayan Furkan Gönüllülerinin Sevinçlerini Bir Kez Daha Kursaklarında Bıraktı.

Sabah saatlerinin ilk ışıklarıyla tesiste toplanan binlerce Furkan gönüllüsünün, Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye eşlik ederek şehre girmelerine müsaade edilmedi. Alparslan Kuytul Hocaefendi tesisten ayrıldı ancak tesis çıkışı TOMA’larla kapatılarak sevenlerinin tesisten çıkmasına ve hocalarına eşlik etmelerine uzun süre izin verilmedi.

Yaklaşık 1,5 saat sonra tesisten çıkan araçlar ve diğer noktalarda Hocaefendi’nin evinin önüne gitmek isteyen sevenleri yine birçok yolun kapalı olması sebebiyle Hocaefendi’nin evine ulaşamadı. Emniyet tarafından birçok yolun kapatılmasıyla Adana’da trafik akışı ciddi manada kesintiye uğratıldı ve kapatmalardan ötürü şehir genelinde büyük bir mağduriyet yaşandı.

Hocaefendi’nin Fuar Alanındaki Sevenlerine Selam Vermesine Müsaade Edilmedi

Emniyet güçleri, Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Adana fuar alanında bekleyen Furkan gönüllülerinin yanına gitmesine de müsaade etmedi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Evinin Önü Polis Otobüsleri, Akrep Ve TOMA’larla Kapatıldı

Bu kadar engellemeye rağmen Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin evinin önüne kendi imkânlarıyla gelip bekleyen kalabalık, Muhterem Hocamızı coşku ve muhabbetle, tekbirler eşliğinde şükür kurbanları keserek karşıladılar.

Alparslan Kuytul Hocaefendi, kendisini karşılamaya gelen sevenlerine hitap ederken emniyetin ağır güvenlik önlemleri ile karşılaştı. Sesini duyuramayan Alparslan Kuytul Hocaefendi, akabinde evinin balkonuna çıkarak sevenlerine seslenmeye çalıştı. Bu sırada kalabalığa seslenmesini engelleyebilmek için orada bulunan onlarca emniyet aracı aynı anda siren seslerini açtılar. Orada tamamen barışçıl bir amaç için toplanmış masum insanlar tahrik edilerek bir provokasyona zemin hazırlanıyordu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi, siren seslerini açan polislere tepki göstererek:

“Yazıklar olsun! Yazıklar olsun! Devam edin. Tıpkı peygamberimize yapıldığı gibi bana yapıyorsunuz. Peygamberimize aynısını yaptılar. Aynen böyle ses yaptılar, peygamberimizin konuşmasını engellediler. Aynısını yapıyorsunuz. İftiralarla beni bir yıl hapse attırdınız.” dedi.
Ayrıca evinin etrafındaki yollar çevik kuvvetle çevrilerek, çemberler oluşturuldu. Binlerce insan kaldırımda sıkışmak zorunda kaldı ve büyük bir izdiham yaşandı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi Binlerce Seveniyle Cuma Namazını Eda Etmek Üzere Adana Merkez Camiye Yürüdü.

Karşılamanın ardından Alparslan Kuytul Hocaefendi ve binlerce seveni cuma namazını eda etmek üzere Adana Merkez Camiye yürüdü. Cuma namazının ardından hasbıhal etmek için Merkez parkta toplanan binlerce kişi, bir kez daha polis engeliyle karşılaştı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Sevenlerinin Parkta Oturmalarına Müsaade Edilmedi

Şehir dışlarından ve yurt dışlarından gelen binlerce Furkan gönüllüsünün Alparslan Kuytul Hocaefendi ile hasbihal etmesine dahi müsaade etmek istemeyen emniyet güçleri, toplanan kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

Parkta dağınık vaziyette sessizce oturmaya çalışan slogan dahi atmayan kalabalık, emniyet güçleri tarafından dağıtılırken bir grup ise evine doğru yürüyen Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi eşlik etmek istedi. Ancak emniyet güçleri, Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye eşlik etmek isteyen gruba da engel olmaya çalıştı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Evine Tekrar TEM Baskını


Hakkındaki tüm suçlamalardan tahliye edilerek bir yıllık haksız tutukluluğun ardından  serbest bırakılan  Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin evine saat 23.00 sularında misafirleri ve ailesi ile hasret giderirken TEM ekipleri tarafından baskın yapıldı.

Polisten Vicdansız Müdahale

Eve baskın yapan polis ekipleri, evde bulunan aile efradı ve misafirleri yaka paça evden dışarı attı. Misafirleri hatta çocukları darp etti ve evde, ev sahibi olmadan, şahit olarak muhtar ve komşulardan herhangi biri bulunmadan ve ev darmadağın edilerek usulsüzce arama yapıldı.

Ailesi ve sevenleri Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında bilgi almak için emniyetin önüne gitti, ancak emniyet önünde polis engeliyle karşılaştılar.  Tüm bekleyenleri müdahale ederek dağıtan emniyet güçleri, kimsenin beklemesine müsaade etmedi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi Hakkında Bilgi Almak İsteyen Av. Adem Tural Polisin Fiziki Müdahalesiyle Karşılaştı

Ayrıca Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin avukatı Adem Tural da Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında bilgi almak için emniyete gitti, ancak hakkında bilgi verilmemekle birlikte polis fiziki müdahalesiyle yaka paça dışarıya çıkarıldı.

Ayrıca Alparslan Kuytul Hocaefendi ile birlikte Bolu cezaevinden tahliye edilen Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz de evine yapılan baskınla emniyete götürüldü. Ertesi gün her ikisi de yeniden Bolu cezaevine nakledildi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Tekrar Tutuklanmasına, Tepki Yağdı

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tahliye edilmesinin ardından henüz 24 saat geçmemişken tekrardan tutuklanması, birçok yazar siyasetçi ve hukukçunun tepkisine yol açtı.

Sosyal medya üzerinden binlerce seveni, ayrıca farklı görüşte bulunan birçok vicdan sahibi kimseler hatta birçok uzman hukukçu bu hukuksuzluğu kınayarak kararın tamamen siyasi baskılar altında kalınarak verildiğini vurguladı.

Semra Kuytul Hocahanım Evinin Önünde Gözaltına Alındı

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tekrar tutuklanmasının üzerinden 3 gün geçmiş olmasına rağmen evinin önü yüzlerce polis tarafından abluka altına alınmaya devam etti.

Evinin önünün polisler tarafından çember altına alınması üzerine Semra Kuytul Hocahanım, komşularının ve mahalle sakinlerinin mağduriyetlerini ve rahatsızlıklarını dile getirdi. Emniyet güçlerinin evlerinin önünden çekilmesi gerektiğini söyledi. Yapmış olduğu bu konuşması ve daha önce sosyal medya üzerinden yapmış olduğu ve ağır hukuksuzluğa dikkat çektiği söylemleri üzerine, yanında bulunan 6 kadın ve 2 erkekle beraber gözaltına alındı. 7 saat sonra ise yanındakilerle birlikte serbest bırakıldı.

Semra Kuytul Hocahanım’ın gözaltına alınmasının ardından Furkan nesli yazarlarından Rumeysa Sarısaçlı Hocahanım bir açıklamada bulunarak “Semra Hoca, ilmi, ahlakı, İslama adadığı hayatıyla kıymetli ve sevilen bir kişiliktir. Bugün ise onu seven insanların gözü önünde gözaltına alındı. Ama artık bu insanlar oyunu çözdü, provokasyon tuzağının farkındalar” ifadelerini kullandı.

Semra Kuytul Hocahanım’ın evinin önünde ki polis ablukasına tepki göstermesi sebebiyle gözaltına alınmasının ardından, emniyet güçleri, evin önündeki ablukayı kaldırdı.

Furkan Gönüllüleri Adalet Arayışlarına Devam Etti

30 Ocak şafak operasyonundan bu yana faaliyetlerine bir an olsun ara vermeyen Furkan Gönüllüleri, “Alparslan Kuytul’a adalet ve özgürlük” eylemleri ile Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli etkinlikler düzenlediler.

Furkan Gönüllüleri hukuki çerçevede kitap okurken, yürürken, lokum dağıtırken, balon uçururken, çorba dağıtırken, adalet ve özgürlük beklerken çevreye hiçbir zarar vermemelerine rağmen sık sık polis engeliyle karşılaştı ve gözaltına alındılar.

Aralarında bebek ve çocuklu annelerin de bulunduğu yüzlerce kişi, yaptıkları zararsız etkinlikler sebebiyle saatlerce gözaltında tutularak mağdur edildi, hakarete uğradı, ifade verilmeye zorlandı. Hatta özgürlük için yürüyenler mahkemelik oldu.

“Suç değil sus dosyası” kapsamında susturulmaya çalışılarak tahliyesinden saatler sonra tekrar cezaevine gönderilen Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin sevenleri adalet arayışı kapsamında yasal eylemlerine devam etti.

Türkiye’de ve Avrupa’da özgürlük yürüyüşlerine sabah namazı sonrası çorba dağıtma etkinliklerine, basın açıklamalarına devam edildi.

Avrupa’da Gerçekleştirilen Mitingler

Çorba Dağıtımı

Basın Açıklamaları

Ayrıca Furkan gönüllüleri, tutukluluğun yıl dönümünde halka gül uzatarak yapılan zulmü anlattılar.

Atkı İle Yürümenin Suç Olmadığı Mahkeme Kararıyla Sabitlendi

Adana 8. Asliye ceza mahkemesinin vermiş olduğu beraat kararı emsal niteliği taşımaktadır. Özgürlük yürüyüşü gerekçesiyle bugüne kadar 500 küsur kişi gözaltına alınmış ve 85 kişi mahkemelik olmuştu.

8. Asliye ceza mahkemesinden gelen bu kararla özgürlük yürüyüşü etkinlikleri yapmanın suç olmadığı ortaya çıkmış ve gözaltına alınma vakalarının hukuksuz olduğu gözler önüne serilmiş oldu.

Engelleme Ve Gözaltılar Devam Etti.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’yi Seven İki Üniversiteli Genç Göz Göre Göre Yurttan Atılmaya Çalışılıldı

Çukurova üniversitesinde öğrenim gören iki genç, Yurt müdürlüğü tarafından öğrencilere tebliğ edilen ve savunmaları istenilen kâğıtta yazılı “suç” isnatları ise şaşkına çevirdi.

Atılma gerekçesinde yer alan:

“Yasadışı kuruluş ve örgütlere üye olmak veya bu örgüt ve kuruluşlara yarar sağlayıcı etkinliklerde bulunmak yurt içinde veya dışında yasadışı örgütsel eylemlere katılmak veya başkalarının bu eylemlere katılması için baskıda bulunmak” ifadeleri pes dedirtti.

Tebliğ edilen kağıtla beraber gençlerin “Size göre Alparslan Kuytul’a yapılan haksızlıkları anlatarak öğrencilere baskı kurarak, devlete karşı öğrencileri örgütlemeye çalıştığınız, yurt sakinlerinin huzurunu bozup tedirgin ettiğiniz ayrıca Adana İl Emniyet Müdürlüğünün yazısında Furkan Vakfı binasının içinde şahsınıza ait banka kartı bulunduğu anlaşılmıştır” iddialarına savunma yapmaları istendi.

Alparslan Kuytul Hocaefendinin Tutuklu Yargılanma Gerekçesi!

Alparslan  Kuytul Hocaefendi’nin avukatı, Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesince verilen 25 Ocak tarihli tutuklama kararına, bir üst mahkeme sayılan Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesine başvurarak itirazda bulundu.
6. Ağır Ceza Mahkemesi, 5. Ağır Cezanın verdiği tutuklama kararında bir isabetsizlik olmadığını ileri sürerek itirazın reddine ve Alparslan Kuytul’un tutukluluğunun devamına karar verdi.
İtirazı reddeden 6. Ağır Ceza Mahkemesinin karar tutanağında; tüm Türkiye’de tanınan din alimi Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin “kaçma şüphesinin olması” iddiasıyla itirazı reddettiği görülüyor.

372 gündür haksız bir şekilde tutuklu bulunan AlparslanKuytul Hocaefendi’nin kaçma ya da saklanma şüphesinin(!) olması ve delillerin henüz toplanmaması gibi gerekçelerle tutuklu yargılanmasına devam kararı verilmesi sert tepkilere neden oldu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi gibi ülkece tanınan bir şahsın kaçma şüphesi gibi sebepler öne sürülerek bir yılı aşkın bir süredir tutuklu yargılanmasına devam edilmesi ayrı bir hukuk garabeti olarak görülüyor.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Haksız Tutukluluğuna İtiraz Reddedildi!

24 Ocak’ta tahliye edildikten saatler sonra 5. ağır ceza mahkemesinin kararı ile tekrar tutuklanan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutukluluğuna yapılan itiraz, üst mahkemece reddedildi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Tutukluluğunun Devamına Karar Verildi!

4. Ağır Ceza Mahkemesi Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün tutukluluğunun devamına karar verdi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin avukatı Adem Tural, 19 Şubat’ta tahliye talebiyle 4. Ağır Ceza Mahkemesine dilekçe verdi. Mahkeme tutukluluk durumunu inceleyerek ara kararını verdi.

Aynı mahkeme 24 Ocakta tahliye verdiği halde ve dosyada hiçbir değişiklik olmamasına rağmen Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün tutukluluğunun devamına karar verdi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin  Sevenleri, Ülke Çapında Farklı Misyonlara Sahip Onlarca Kurum, Kuruluş Ve Şahıslara Kardeşlik Ziyaretleri Yaptı.

Tarafgirlik ve ötekileştirici dilin yaygınlaştığı toplumumuzda kardeşlik adına şehir şehir gezen, Alparslan Kuytul Hocaefendi ve vakıf mensuplarına yapılan zulümleri bizatihi anlatan gönüllüler, şuana kadar Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’ya, Avukat Ali Aktaş’a, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’e, Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman’a, HDP Kocaeli Milletvekili Ö. Faruk Gergerlioğlu’na, Gazeteci-Yazar Hakan Albayrak’a, eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e, Aksa İlim ve Davet Merkezi kurucusu Hamza Er’e, Karar Gazetesi yazarlarından Mustafa Karaalioğlu, Taha Akyol, Mehmet Ocaktan ve Yıldıray Oğur’a, Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren’e, Avukat Sıdkı Zilan’a, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Genel Başkanı Rıdvan Kaya’ya, Yazar Musa Özer ve Haksöz Haber yazarlarından Bahadır Kurbanoğlu’na, Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Ali Öner ve Genel Sekreter Yardımcısı Nuri Yılmaz’a, Mazlumder Ankara Şube Başkanı Abdurrahman Ünlü’ye KalemDer ve Mescid-i Maruf Derneği’nin hocalarından Ahmet Kalkan Hoca ve Ahmet Turgut Ulucak Hoca’ya, Ahiret Bilinci, Şehadet Bilinci yazarı Hasan Eker’e ziyarette bulundu.

Ayrıca doğu illerimizdeki vakıf, dernek, Kuran kursu ve kanaat önderlerini de ziyaret eden gönüllüler, Doğu’nun en meşhur medreselerinden Diyarbakır Suffa Kur’an Kursunu, tanınmış medrese hocalarından Beytullah Hoca’yı, Diyarbakır Nur Camiasına bağlı Zehra Vakfı’nı ve Med-Zehra Cemaatinden Huşiyar Hoca’yı, Elazığ Ab-ı Hayat Vakfı Başkanı Ersin Eryılmaz ve Vakıf Hocalarından Abdulbaki Çağatay’ı, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca’yı ve Malatya’nın kanaat önderlerinden Şemsettin Hoca ve Ramazan Keskin Hoca’yı ziyaret ettiler.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Terör Mahkemesi 3. Kez Ertelendi!

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin, ilk duruşmasından tahliye aldığı ‘terör’ mahkemesi, eksikliklerin giderilmesi için üçüncü kez 4 Temmuz’a ertelendi.

10 MAYIS MAHKEMESİ

Siyasi Baskı Bir Kez Daha Haksız Tutukluluğun Devamına Karar Verdi!

10 Mayıs 2019’da Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen  “suç örgütü kurmak ve yönetmek, nitelikli dolandırıcılık” davasının 2. duruşmasında mahkeme heyeti, delillerin toplanmaması gerekçesiyle Alparslan Kuytul Hocaefendi ve Ali Alagöz’ün tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 22 Ağustos 2019 tarihine erteledi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 10 Mayıs’ta Yaptığı Tarihi Savunma

Alparslan Kuytul Hocaefendi 10 Mayıs’da “Hükümete beyat etmedim. Etmeyeceğim de! Kral çıplak. Bunu gizlemenin manası yok! Ben hükümeti bazı noktalarda tenkit ettiysem de takdir ettiğim noktalar da olmuştur. Benim kimseye düşmanlığım yok. Ben kim yaparsa yapsın haksızlıklara ve zulümlere tepki gösteriyorum. ” diyerek tarihi bir savunma yaptı.

Haksız Tutukluluğun 500.Günü

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Tutukluluğunun 500. Gününde Furkan Gönüllülerinden Polis Ablukası Altında Protesto

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin haksız tutukluluğunun ilk günlerinden itibaren çeşitli eylemlerle zulmü protesto eden Furkan gönüllüleri, 500. günde de eylemlerine devam ettiler.

Yoğun polis ablukası altında gerçekleştirilen etkinliklerde Alparslan Hocayı yalnız bırakmayacaklarının ve zulmü duyurmaya devam edeceklerinin mesajını verdiler.

Alparslan Kuytul Hocaefendinin Cezaevinden Yaptığı Telefon Görüşmesine Süresiz Engelleme Kararı

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin  her hafta Cuma günü Bolu F Tipi cezaevinden ailesi ile yaptığı telefon görüşmesi haksızca engellendi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi, ailesiyle yaptığı telefon görüşmelerinin “telefonla talimat gönderdiği” iddiasıyla süresiz bir şekilde engellendiğini duyurdu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi, görüşmesinde eşiyle, arkadaşlarının iyi bir islam davetçisi olmaları takdirinde kurban keseceği şeklinde mutluluğunu paylaşmıştı.

Bolu F Tipi cezaevi müdürlüğü ise bu ifadeleri sebebiyle hakkı olan telefon görüşmelerini süresiz engelledi.

Alparslan Kuytul’dan “Örgüt Üyelerini Yönlendirme” İddiasını Çürüten Savunma!

Alparslan Kuytul Hocaefendi, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesine “örgüt üyelerini yönlendirme” iddiasıyla süresiz kısıtlama getirilmesinin ardından yaptığı savunmasında, hukuksuzlukları gözler önüne serdi.

Alparslan Kuytul Hocanın Terör Mahkemesi 4. Kez Ertelendi!

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin ilk duruşmasından tahliye aldığı ‘terör’ mahkemesi, dördüncü kez   18 Ekim 2019’a  ertelendi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin 4. Kez Ertelenen Terör Mahkemesinde Yaptığı Savunma

4 Temmuz 2019 tarihinde Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutuksuz yargılandığı terör mahkemesi 4. Kez ertelendi. İşte o mahkemede Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin  yaptığı savunma esnasında tutulan notlardan alıntı..

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Çocuklarına Dava Açıldı!

Semra Kuytul Hocahanım, sosyal medya hesabından, eşi Alparslan Kuytul’a özgürlük istemi ile yürüdükleri için 2 kızına dava açıldığını duyurdu. Olayı sosyal medyadan öğrenen birçok siyasetçi, hukukçu ve gazeteciden tepki geldi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Telefonla Görüşme Hakkına Getirilen Yasak Kaldırıldı!

Bolu F Tipi Cezaevi İdaresi tarafından getirilen ve 8 hafta boyunca devam eden telefon yasağı, intikal ettiği infaz hakimliğinin onayından geçmeyerek kaldırılmış, ancak yasak devam ettirilmişti. Savcı itirazıyla ağır ceza mahkemesine intikal eden yasaklama bir kez daha kaldırıldı.

Adana Emniyeti Basın Açıklaması Yapmak İsteyen Furkan Gönüllülerine Müdahale Etti!

22 Ağustos mahkemesine sayılı günler kala sevenleri, Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye özgürlük çağrısında bulunmak amacıyla basın açıklaması gerçekleştirmek istedi.

Adana Kemeraltı Camiinden Atatürk Parkına kadar zararsız bir şekilde yürüyen gönüllüler, parkta yoğun polis baskısıyla karşılaştı.

Emniyet mensupları tarafından ablukaya alınan gönüllülerin, basın açıklaması yapma hakları yoğun bir baskıyla engellenmeye çalışıldı.

Parktaki gönüllüleri, biber gazıyla engellemeye çalışan emniyet mensuplarının, bazı gönüllüleri darp ettiği görüntüler amatör kameralara yansıdı.

Şehir Merkezinde polis ablukasıyla karşılaşan gönüllüler, Alparslan Hoca’ya özgürlük talebinde bulundukları basın açıklamasını tüm engellemelere rağmen gerçekleştirdi.

22 AĞUSTOS Mahkemesinde Tutukluluğunun Devamına Karar Verildi!

22 Ağustos ‘ta  ‘Suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ iddialarıyla yargılandığı davada Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutukluğunun devamına karar verildi. Duruşma 6 Eylül’e ertelendi.

6 Eylül Mahkemesinde Tutukluluğun Devamına Karar Verildi!

Suç örgütü kurmak ve nitelikli dolandırıcılık’ iddialarıyla yargılandığı davada daha önce tahliye almasına rağmen siyaseten tekrar tutuklanan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin görülen duruşmasında bir kez daha tutukluğunun devamına karar verildi. Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün ise tahliyesine karar verildi. Duruşma 5 Aralık tarihine ertelendi.

Vakıf Başkanı Tahliye Edildi! Furkan Vakfı Davası Çöktü

19 aydır devam eden mahkeme süreci sonucunda 6 Eylül’de gerçekleşen duruşmada Furkan Vakfı başkanı Ali Alagöz tahliye edildi. Vakıf başkanının tahliye edilmesi ile Furkan Vakfı davasının içi boş bir dava olduğu ortaya çıktı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi Yeniden Tecritte!

8 Şubat 2018 tarihli mahkeme kararında haksız bir şekilde tutuklanan İslam alimi Alparslan Kuytul Hocaefendi. 312 gün boyunca tek başına bir oda da tutulmuş ve sosyal ve kültürel tüm faaliyetlerden men edilerek tecrit edilmişti.

312 günlük ağır tecritin ardından Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün Bolu cezaevine nakliyle ise uzun bir aradan sonra oda arkadaşına sahip olmuştu.

6 Eylül 2019 tarihli mahkemende oda arkadaşı Alagöz’ün tahliyesinin ardından üç kişilik koğuşta tek başına bırakıldı.

Özgürlük Yürüyüşleri 1. Yılında!

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin haksız tutukluluğunu kamuoyuna duyurmak ve hocaya özgürlük talep etmek için Semra Kuytul Hocahanım tarafından başlatılan Özgürlük Yürüyüşleri ,bir yılını doldurdu.

Adana Emniyeti Önünde Büyük Kalabalık! Furkan Gönüllüleri, Gönüllü İfade Vermeye Gitti!

Adana Emniyeti önünde ifade verme yoğunluğu yaşandı. Yüzlerce Furkan Gönüllüsü, ipe sapa gelmez gerekçelerle sürekli ifadeye çağrılmalarını, gönüllü olarak ifade vermeye giderek protesto etti.

Alparslan Kuytul Hocaefendi İçin Konvoy Yapmanın Suç Olmadığı Ortaya Çıktı

Gaziantep’te görülen “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri” davası da beraatle sonuçlandı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Kızlarının Yargılandığı Dava Beraatle Sonuçlandı

Alparslan Kuytul Hocaefendi’ye özgürlük talebiyle yürüyen ve pankart açan iki kızının yargılandığı davanın duruşması Adana 3. Çocuk Mahkemesinde görüldü. Hakim istinaf yolu açık olmak üzere beraatlerine karar verdi.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin Terör Mahkemesi 5. Kez Ertelendi!

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin, ilk duruşmasından tahliye aldığı ‘terör propagandası’ mahkemesi, 5. kez ileri bir tarihe ertelendi.

Mahkeme heyeti duruşmayı 21 Ocak 2020 tarihine erteledi.

Basın açıklaması yapmak Gaziantepli Furkan gönüllülerine Polis Sert Müdahalede Bulundu

Gaziantep emniyetinin, basın açıklaması yapmak isteyen Furkan Gönüllülerine karşı sert müdahalesi pes dedirtti. 4’ü kadın 34 kişinin gözaltına alındığı arbedede onlarca gönüllü joplarla darp edildi. Gönüllüler yaklaşık 12 saattir gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Gaziantep’te Furkan Gönüllüsü 2 Öğretmen Açığa Alındı!

Yıkılan Kur’an Kursuna tepki göstermek amacıyla Gaziantep’te gerçekleştirilen basın açıklaması sonrasında gözaltına alınan vatandaşların öğretmenlikten açığa alındığı öğrenildi.

Furkan Vakfı 25 Yaşında

22 Kasım 1994’te Adana’da kurulan Furkan Vakfı, 25. hizmet yılını doldurdu.

Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin talebe ve sevenleri Furkan Vakfı’nın 25. yıl dönümüne özel olarak hazırlanan programda bir araya geldi. 

Ankara’da Basın Açıklaması Yapan Furkan Gönüllülerine Gözaltı!

Basın açıklaması gerçekleştiren Furkan Gönüllüleri, özgürlük simgeli atkılarını çıkarmadıkları gerekçesiyle Ankara Emniyeti tarafından ters kelepçe ile gözaltına alındı.

Alparslan Kuytul Hocaefendi TAHLİYE EDİLDİ!

663 Gündür Bolu F Tipi Cezaevinde tutulan Alparslan Kuytul Hocaefendi hakkında tahliye kararı verildi.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik başlatılan soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan Alparslan Kuytul Hocaefendi ve beraberindeki 43 kişinin yargılanmasına Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Bolu Cezaevi’nden SEGBİS (Ses ve Görüntülü Bilgi Sistemi) ile Adana’da görülen duruşmaya katılan Alparslan Kuytul Hocaefendi, hakkındaki asılsız suçlamaları reddederek beraatını talep etti.

KARAR COŞKUYLA KARŞILANDI

Mahkeme heyeti Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin  tutuklu yargılanmasına gerektirecek bir gerekçe olmaması sebebiyle tahliyesine karar verdi. Kararın açıklanmasının ardından yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Adana Adliyesi çevresinde bekleyen Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin binlerce sevenleri sloganlar ve tekbirlerle bulundukları caddeyi inletti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?